Yunanistan'da Dil Davası

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Yunanistan'da Dil Davası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Yunanistan'da Dil Davası

  Reklam  Yunanistan'da Dil Davası

  Forum Alev
  Bir akşam konuklar için, Başbakanlık'ça bir şölen düzenlenmişti. Yemek sırasında Atina Üniversitesi’nin bir yüzyıl boyunca gördüğü hizmetler övüldü, birçok söylevler söylendi. Bu arada Yunanlı bir profesör, Başbakan Metaksas'tan bir dilekte bulunarak:

  - Çözülemez sanılan nice sorunları kolaylıkla çözüverdiniz; şu dil işimizi de yakında mutlu bir sonuca bağlamanızı istemek hakkımızdır demişti.

  Yemekten sonra grup grup tanışmalar, konuşmalar olurken profesörden dil davalarını bana açıklamasını rica ettim. "yazı dilini halkın anlayacağı bir dil haline koymak davası" diye açıklamış ve "ne yazık ki eskiye çok bağlı kalmış birtakım filologların direnmesi yüzünden bu haklı davamızı yürütemiyoruz" diye yakınmıştı.

  Ben kendisine Türkiye’de de aynı davanın bu gibi engellerle birlikte yine de pekala yürüdüğünü söyleyince profesörün yanıtı şu oldu:

  - Yürür; çünkü sizde Atatürk var.

  Mehmet Ali Ağakay, Atatürk'ten 20 Anı.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Yunanistan'da Dil Davası

  Reklam  Her ülkede ün salmış önemli kişiler var ve dünya çapında tanındığı gibi Kemal Atatürk de bir tek türkiye'de değil dünya çapında başarılarına saygı duyulmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi