19 Mayis 1919 Tarihinin Anlami Ve Önemi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden 19 Mayis 1919 Tarihinin Anlami Ve Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  19 Mayis 1919 Tarihinin Anlami Ve Önemi

  Reklam  19 Mayis 1919 Tarihinin Anlami Ve Önemi

  Forum Alev
  19 MAYIS 1919 TARIHININ ANLAMI VE ÖNEMI
  UZM. NESE ÇETINOGLU


  19 Mayis 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarindan biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastigi tarih olan 19 Mayis ayni zamanda “Gençlik ve Spor Bayrami” olarak kutlanmaktadir. Atatürk Millî Mücadele siralarinda Türk milletini ileri götürecek olanlarin ve köhnemis fikirlere karsi gelecek olanlarin genç fikirler oldugunu görmüstü. Bu nedenle de “gençlik” kavrami Atatürk için ayri bir önem tasimaktadir. Atatürk gençlerden sik sik bahsederken, yas siniri disinda fikri olarak gençligi yani, fikirde yeniligi ifade etmistir. O’nun su sözü çok anlamlidir:“Genç fikirli demek, dogruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

  Atatürk’ün gençlige armagan ettigi ve “Gençlik ve Spor Bayrami” olarak kutlanan 19 Mayis tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayis 1919 tarihleri arasinda gerçeklestirdigi Istanbul-Samsun yolculugunu bir kez daha hatirlamamiz gerekir.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basisidir. TürkMilleti Birinci Dünya Savasi sonrasinda kötülesen kosullar içinde kurtulus çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çikti ve Samsun’a ayak basarak “Kurtulus” yolunu açti. Dolayisiyla Atatürk’ün 16-19 Mayis 1919 Istanbul’dan baslayan yolculugu bir kurtulus dönemini simgeler. Samsun’a ayak basisinin tasidigi önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayis 1919 Samsun’a çikisi ile baslatmasindan anlasilmaktadir ki simdi bu yolculugu kisaca anlatmaya çalisalim.

  Samsun isgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakimdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açilan en rahat ve güvenilir bir kapiydi. Ingilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çikarmislardi. Buna tepki olarak Türk Makinali Tüfek birliginden Hamdi adindaki bir tegmenin askerlerini alarak daga çikmasi .dikkatleri bu bölgeye çekti ve Ingiliz Yüksek Komiserligi’nin de Türk halkinin silâhlandigi konusundaki sikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanin olaganüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulundugu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birseyler yapmak içinAnadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz firsattir. Istanbul-Samsun yolculugu öncesinde Atatürk’le Padisah Vahdettin arasinda geçen konusmayi Atatürk söyle anlatir

  “-Pasa, Pasa!... Simdiye kadar devlete çok hizmet ettin!Bunlarin hepsi artik bu kitaba girmistir (bu bir tarih kitabidir)! Bunlari unutun, dedi, asil simdi yapacagin hizmet hepsinden daha önemli olabilir...Pasa, Pasa...Devleti kurtarabilirsin!...

  Bu sözlerden hayrete düstüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konusuyor?...O Vahdettin ki... bütün yaptiklarindan pisman mi olmustur?Aldatildigini mi anlamisti?Fakat, böyle bir yorum ile baska konulara girismeyi ürkütücü saydim, kendine karsilik verdim:

  -Kisilige güveninize ve bana bunca yüz verisinize tesekkür ederim...Elimden gelen hizmeti esirgemeyecegime lütfen güveniniz...”

  Atatürk bu konusmada plânlarinin sezilmis olabilecegi duygusuna kapilmisti ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir“Türk Milleti” vardi.

  Atatürk ile beraber 16 Mayis 1919 Cuma günü baslayacak yolculuga gemi kaptani Ismail Hakki Durusu disinda 18 kisi eslik edecekti. Bu 18 kisinin adlari söyleydi4) III. Kolordu Komutani Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettislik Kurmay Baskani Kurmay Albay Manastirli Kâzim Bey (General DIRIK), Müfettislik Saglik Bakani Doktor Albay Ibrahim Talî Bey (ÖNGÖREN), Kurmay Baskan Yardimcisi Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey(AYICI), Karargâh Erkân-i Harbiyesi Istihbarat ve Siyâsiyât Subesi Müdürü Kurmay Binbasi Hüsrev Bey(GEREDE), Müfettislik Topçu Komutani Topçu Binbasi Refik Bey(SAYDAM), Müfettislik Basyaveri Yüzbasi Cevad Abbas(GÜRER), Kurmay Mülhaki Yüzbasi Mümtaz (TÜNAY),Kurmay Mülhaki Yüzbasi Ismail Hakki (EDE), Müfettislik Emir Subayi Yüzbasi Ali Sevket (ÖNDERSEV), Karargâh Komutani Yüzbasi Mustafa Vasfi (SÜSOY), Kurmay Baskani Emir Subayi ve Müfettislik Kâlem Âmiri Üstegmen Arif Hikmet (GERÇEKÇI), Iase Subayi Üstegmen Abdullah(KUNT), Müfettislik Ikinci Yaveri Tegmen Muzaffer (KILIÇ), Sifre Kâtibi, Birinci Sinif Kâtip Fâik (AYBARS), Sifre Kâtibi Yardimcisi, Dördüncü Sinif Kâtip Memduh (ATASEV).

  Atatürk beraberindeki kisilerle beraber 16 Mayis 1919 Cuma günü ögleden sonra “Bandirma” adindaki eski bir vapurla Galata rihtimindan ayrilir. 17Mayis 1919 Cumartesi günü Bandirma Vapuru saat 21.40 siralarinda Inebolu’ya varir. 18Mayis 1919 Pazartesi günü beklenen yolculugun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çikarilirlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan Ismail Yurtsever, o zaman için Atatürk’ü tanimadigini söyler,Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da iken genis yakali lejyon kaputu ve basinda kalpakla gördügünü anlatir.

  Atatürk, Istanbul’dan baslayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasinda görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastigi günden birkaç gün sonra asker degil, sivil olarak hareket edecekti.

  Atatürk’ün Samsun’a çikisinda gördügü manzara pek parlak degildi. Sehirde Ingiliz isgal kuvvetleri vardi. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydi. Atatürk bugün müze haline getirilen Hintika Palas’ta kaldiklari süre içinde hep bu sorunlari düsündü, yolculukta geçirdigi uykusuz geceler sona ermemisti; simdi de burada uykusuz geceler basliyordu. Ama, O’nda ve O’nun gibi düsünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel asilmaz degildi.

  Kisaca vermeye çalistigimiz bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktasi oldu ve kurtulusun baslangiciydi. Millî Mücadele’yi baslatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarina bastigi 19 Mayis 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayis’i Türk gençligine armagan etti. Yazimizin basinda da belirttigimiz gibi gençlik kavrami genel anlamda fikirlerdeki yeniligi anlatmaktadir.

  Atatürk“Gençler!Benim gelecekteki emellerimi gerçeklestirmeyi üstlenen gençler!Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamis bir gençlige birakacagimdan dolayi çok memnun ve mesudum”derken Türk gençligine olan güvenini de anlatmistir.

  Atatürk’ün su sözleri hepimiz için bir rehber olmalidir:“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek degildir. Benim fikirlerimi benim duygularimi anliyorsaniz ve hissediyorsaniz, bu kâfidir” demistir. Atatürk’ü anlamak, yasadiklarini ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayisiyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasinda yasanan zorluklari her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayislari Atatürk’ün emanetine daima sahip çikarak kutlamaliyiz.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 19 Mayis 1919 Tarihinin Anlami Ve Önemi

  Reklam  19 mayıs 1919 tarihi Türk milleti açısından son derece önemlidir.Bu tarih aynı zamanda Türk milletinin Milli Mücadeleyi başlattığı tarihtir.Bir devlet ve ulus olma yolunda atılmış en değerli adımların ilkidir.Bu adımı Atatürk atmış ve Türk milleti onu takip etmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi