Domates Salçası Yapılışı

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Mutfak-Yemek Tarifleri Bölümünden Domates Salçası Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Domates Salçası Yapılışı

  Reklam  Domates Salçası Yapılışı

  Forum Alev
  10 kg. domates
  250 gr. tuz
  yeterince zeytinyağı

  Domatesler yıkanır, dörde bölünür, bir sıra domates, bir sıra tuz şeklinde bir sepete yerleştirilir. 3 gün sonra bir tepsiye kalburdan geçirilir, güneşe bırakılır ve ara sıra karıştırılır. Domates iyice koyulaştıktan sonra 1 kaşık zeytinyağında yoğrulur, sırlı, yağlanmış bir kap içine salça konur, üzerine hafif zeytinyağı dökülerek saklanır.

  Afiyet Olsun.


  Domates Salçası

  Salçalık domateslerin çürük yerlerini ayırdıktan sonra doğrayıp mıncıklayın. Bir gece kalsın. Ertesi gün ince kevgirden geçirerek çekirdek ve kabuklarını ayırarak süzün. Çıkan pelteyi ataeşe oturtup iki taşım kaynatın. Sık dokumalı bir torbaya koyup, asın. Bir kaç saat sonra indirip tuzunu karıştırın. Suyunu tamamen çekene kadar güneşte bırakın.


  DOMATES SALÇASI

  Domates salçası aşağı -yukarı her yemekte kullanılan, başta C vitamini olmak üzere çeşitli vitaminlerin kaynağı bir besindir. Domatesten vakum usulüyle yapılan salçada C vitamini boldur. Ama piyasada satılan salçaların genellikle besin değerleri yoktur Zira, pek çok imalâthanede, domatesler yıkanmadan ezme makinesinden geçirilir, sonra torbadan süzülür. Torbadan süzülmüş domates püresine de kesif tuz katılarak salça elde edilir. Tabii, bu şekilde yapılan salçada, vücuda yararlı madenî maddeler, seker ve organik asitler ziyan olur gider Bu bakımdan biz, her ailenin, domatesi bol ve ucuz mevsiminde alarak salçasını kendi evinde yapmasını salık vereceğiz.

  Salçaya elverişli domates çeşitleri: Salçaya elverişli domatesler, son derece olgun, çekirdeği az ve eti fazia olanlardır. Susuz yetiştirilen kır domateslerinden iyi ve bol salça alınır

  Kullanılacak kaplar: Salça yapımında kalaylı bakır, tahta ve emaye kapiar kullanılır. Domates suyunun uçurulması için, geniş kalaylı bakır veya emaye tepsiler elverişlidir. Koyulaşmış ve tuzlanmış saiçatar teneke kutularda ve cam kavanozlarda saklanır.

  Yapımı: Olgun domatesler bol suya yıkanıp temizlenir ve küçük parçalara kesilir. Kesilmiş domatesler hiç bekletilmeden kalaylı bir bakır tencereye veya kazana konur ve kendi suyuyla yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kaynama sırasında domates e"-kabın dibine yapışmaması için karıştırılır. Haşlanıp yumuşamış domatesler, altına bir tencere oturtulmuş küçük delikli kevgirden geçirilir Bu işlem sonunda domateslerin kabuklrı ve tohumları kevgirde kalır, sırası ise tencereye akar. Elde edilen domates şırası, genıs kalaylı bakır veya emaye tepsilere dökülür. Tepsiler, evin bütün gün güneş gören, temiz bir yerine konur. Tepsilerin üzerleri siyah renkli birer tülbentle örtülürse, koyulaşma çabuK ve temiz olur. Salça, suyu uçup koyulaşmaya basta1 yınca tartılır ve % 5 - °b 10 oranında tuzlanır.
  Az tuzlu salçayı küflenmekten korumak için, havayla temas etmiyecek şekilde kaplara doldurmalı ve üzerine bir parmak zeytinyağı koymalı. Az tuzlu salçayı kavanozlara yerleştirdikten sonra, kaynar suda 20 dakika pastörize etmek uygun olur. Salça yapımında başka bir usul de. elde edilen domates şırasını sık dokunmuş Amerikan torbalara koyup süzmektir. Ama bu usulde, domates şırasının suda eriyen en önemli maddeleri ve C vitamini ziyan olur. Susuz yetiştirilmiş domateslerin de 10-12 kilosundan 1 kilo salça elde edilir.

  Domates Salçası


  5 kg. olgun domates
  2 çorba kaşığı kaya tuzu

  Domatesler mümkünse kıyma makinesinden geçirilir, yoksa rendelenir. Kevgirden geçerek, çekirdekleri ve kabukları ayrılır. Yayvan bir kaba konur, üzerine kaya tuzu eklenir, karıştırılır, güneş gören bir yere konur, günde iki kere tahta kaşıkla karıştırılır. Salça kıvamını alınca kavanozlara yerleştirilir. Kavanozun en üstüne bir tatlı kaşığı sıvıyağ konur, kavanoz sıkıca kapatılarak saklanır.


  DOMATES SALÇASI

  Malzeme:
  5 kg. olgun domates
  Tuz

  Yapılışı:
  Domatesleri iyice yıkayıp, büyük bir tencerede kapağı kapalı olarak bir gece bekletin. Ertesi gün ince delikli bir kevgirden ezerek geçirin ve kabuklarıyla çekirdeklerini ayırın. Domates suyunu bir tencereye koyup iki taşım kaynatın ve ocaktan alın. Ilınınca çok sıkı dokulu bez bir torbaya doldurup 2 saat suyunun süzülmesi için asılı tutun. Torbadaki suyu süzülmüş domatesleri yayvan bir tepsiye döküp yeterince tuz ilavesiyle iyice karıştırın. Tepsiyi güneşe koyun. Üzerini toz girmemesi için ince bir tülbent ile örtün. Salçayı, yoğurt kıvamında oluncaya kadar güneşte bırakın. Sonra kavanozlara doldurun, kapaklarını kapatın. Arzu ederseniz üzerinin küflenmemesi için, salçanın üzerine yarım cm. geçecek kadar zeytinyağı dökebilirsiniz.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Domates Salçası Yapılışı

  Reklam  ben domates salçasının yapılış sırası dedim siz bana yemek tarifi salça yapma tarifi ver,yosunuz benim aradığım şey bu değil 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok sağolun domates salçasını çok ama çok seviyorum :D+ Yorum Gönder
salça yapılışı,  1 kg salça kaç kg domatesten çıkar,  salça yapilisi,  domates salçasının yapılışı,  domates salçası yapılışı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi