Biber Salçası Yapılışı

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Mutfak-Yemek Tarifleri Bölümünden Biber Salçası Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Biber Salçası Yapılışı

  Reklam  Biber Salçası Yapılışı

  Forum Alev
  Gerekli Malzemeler :
  4-5 kg salçalık kırmızıbiber
  Tuz

  Hazırlanışı :
  * Güneşte kurutma usulü: Biberleri yıkayıp saplarını kesin ve çekirdekli kısımlarını çıkarın. Et kıyma makinesinden geçirerek veya robotta çekerek biberleri kıyın. Geniş tepsilere ince bir tabaka halinde yayıp açık havada güneş alan bir yere yerleştirin. Günde 1-2 saat arayla tahta kaşıkla karıştırın. Suyu biraz buharlaşıp koyulaşınca bir kez daha robottan geçirin ve tepsilere yayın. Rengi ve kıvamı koyulaşana kadar günde bir kaç kez karıştırmak suretiyle güneşte kurutun. Tuz ilave edip karıştırın. Kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatın.

  * Pişirme usulü: Biberlerin saplarını kesip çekirdekli kısımlarını temizleyin. İri parçalar halinde doğrayıp büyükçe bir tencerede kabukları ayrılmaya başlayana kadar pişirin. Ilınınca kevgirden geçirip kabuklarını ayırın. Biber püresine tuz ilave edip arada bir karıştırarak koyulaşıncaya kadar kaynatın. Tepsiye yayıp 1-2 gün güneşte bekletin. Kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatın. Serin yerde muhafaza edin.
 2. 2
  BELMA
  Bayan Üye

  Cevap: Biber Salçası Yapılışı

  Reklam  Hazır alınan biber salçası önceden herkes kendi yapardı. Dışarıdan almak istemeyip evde hazırlamak isteyenler için kolay yapılış şekli+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi