Röportaj : Grup üyelerinin hepsi solist: Babutsa

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Sohbet Bölümünden Röportaj : Grup üyelerinin hepsi solist: Babutsa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Röportaj : Grup üyelerinin hepsi solist: Babutsa

  Reklam  Röportaj : Grup üyelerinin hepsi solist: Babutsa

  Forum Alev
  Babutsa London Calling isimli ilk albümleriyle müzik dünyasına güzel bir giris yapan ve "Yanayım Yanayım" isimli şarkılarıyla dikkatleri üzerine çeken Babutsa grubu, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı...
  Babutsa grubu nasıl kuruldu ve grupta nasıl bir görev dağılımı var?
  Önce Soner ve Ali bir araya geldiler, albümün hazırlıkları sürerken son olarak gruba Peri dahil oldu. Albümün kayıtları İngiltere'de Soner'in stüdyosunda yapıldı. Grup üyelerinin hepsi solist ve her solist albümde 4 şarkı söylediler.
  Babutsa'nın anlamı nedir? Bu isim nereden aklınıza geldi?
  Babutsa Kıbrıs'ta yetişen bir kaktüs çeşidinin dikenli ama lezzetli meyvesinin ismidir. Kıbrıs kökenli olduğumuz için grubumuzun ismini Kıbrıs'a özel bir isim olarak belirlemek istedik, proje şekillendikçe isim de ortaya çıktı.
  "Yanayım Yanayım" adlı şarkı ile çıkışınızı gerçekleştirdiniz, bu şarkının çıkış şarkısı olarak belirlenmesi ortak karar mıydı?
  Prodüktörlerimizle birlikte ortak aldığımız bir karardır, "Yanayım Yanayım" adlı şarkının dikkat çekeceğinin ve çıkış için çok doğru bir şarkı olacağının hepimiz farkındaydık.
  Babutsa'nın üyelerinin hepsi solist, bir grupta 3 tane solist olması çok enteresan, bu fikir nasıl ortaya çıktı?
  Evet hepimiz solistiz ama hepimizin albümdeki tarzı farklı aslında, yani bir albümde buluştuk ama üçümüzde farklı tarzda şarkı söylüyoruz. Hepimiz birbirimizin şarkılarına vokal yapıyoruz ama Soner rock, Ali pop-fantezi, peri ise türkü söylüyor albümde. Farklı tarzları ve Kıbrıs şarkılarını bir albümde toplayarak farklı bir proje ile dinleyicilerimizle buluşmak istedik.
  "Yanayım Yanayım" adlı şarkı Yunan şarkılarına benzetiliyor, Yunan müziğinden etkilendiniz mi?
  Hayır, biz sadece Türk müziğinden ve Kıbrıs müziğinden etkilendik, albümümüzde ağırlıklı olarak Kıbrıs şarkılarına yer verdik. Biz Londra'da doğup büyüdük ve orada yaşıyoruz ama hiçbir zaman Türk müziğinden kopmadık, sürekli Türkiye'de yapılan işleri takip ettik. Yabancı müzik hiçbir zaman ilgimizi çekmedi ve her zaman Türkçe şarkılardan oluşan bir albüm yapmak istedik. Şu anda bu projede buluştuğumuz ve Türkçe şarkılarla Türkiye’de bir albüm yapabildiğimiz için çok mutluyuz.
  Türkiye'de beğenerek dinlediğiniz ve örnek aldığınız isimler var mı?
  Arif Sağ, İbrahim Tatlıses, Mustafa Keser, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz ve sevdiğimiz isimlerdir.
  "Yanayım Yanayım" adlı çıkış şarkısını Ali söyledi; Ali bu şarkıyı söylediğin için kendini şanslı hissediyor musun, bu kadar başarılı olacağınızı tahmin etmiş miydin?
  Evet, kendimi çok şanslı hissediyorum, şarkı ve yorumum beğenildiği için çok mutlu oluyorum. Bu şarkıyı söyleyeceğimi öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım, bu kadar çok sevileceğini hepimiz tahmin etmiştik.
  Albümde kimlerle çalıştınız, şarkılar kime ait?
  Çıkış şarkımız olan "Yanayım Yanayım" adlı şarkının sözü ve müziği Ayhan Başkal'a ait, ayrıca "Güzelim" ve "Babutsa" adlı şarkılar da yine onun şarkısı. Albümde Kıbrıs şarkıları ağırlıklı olarak yer alıyor, bu şarkılardan "Neler Geldi Başıma", "Köprüden Geçemedim" ve "Zeytinden Aşımısın" anonim şarkılar. "Gariban" ve "Ararım Sorarım Seni" adlı şarkılar ise Raif Denktaş'a ait. Herkesin çok iyi bildiği "Bir Birilerine" adlı şarkının da sözü ve müziği Türkay Altay'a ait. Ayrıca bir çok şarkının düzenlemesi Soner'e ait ve üç şarkının sözlerinde Soner'in imzası var.
  İkinci klip için hangi şarkıyı düşünüyorsunuz?
  İkinci klip şarkısı olarak "Köprüden Geçemedim" adlı şarkıyı belirledik ve bu şarkının klibini siyah-beyaz olarak çektik, yakında bu şarkının da klibi ekranlarda olacak.
  Albümünüzü Londra’da hazırladınız ve hepiniz orada yaşıyorsunuz, ileriki dönemlerde Türkiye'ye yerleşmeyi düşünüyor musunuz?
  Şu anda Türkiye'deyiz ve sürekli İngiltere-Türkiye-Kıbrıs arasında gidip geleceğiz zaten ama ailelerimiz ve evlerimiz orada olduğu için şu anda Türkiye'ye yerleşmeyi düşünmüyoruz.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Röportaj : Grup üyelerinin hepsi solist: Babutsa

  Reklam  kıbrıslı üç kişinin kurduğu gurup yanayım adlı parçaları ile müzik piyasına hızlı bir giriş yapmıştı gurup daha sonrada albümler yapmış sevenlerinden aynı ilgiyi tekrar görmüşlerdir+ Yorum Gönder
babutsa ekibi isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi