Gamlar ve kullanımları

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Gamlar ve kullanımları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MAJIX
  Üye
  Reklam

  Gamlar ve kullanımları

  Reklam  Gamlar ve kullanımları

  Forum Alev
  Gamlar ve kullanımları

  Müzikte bir melodi yaratmak için kullandığımız dizilere gam denir. Gamlar çeşit olarak oldukça fazladır. Çünkü müzik dipsiz bir kuyudur diyebiliriz. Yaratabileceğiniz çok fazla melodi ve bu melodilere göre oluşan gamlar vardır. Örnek vermek gerekirse müzikte Çin gamı, Mısır gamı, Macar gamı, Çingene gamı gibi yöresel gamlardan bile yüzlercesi mevcuttur. Gitar üzerinde ne kadar çok gam öğrenirseniz ve üzerinde hakimiyet sağlarsanız o kadar çok farklı melodi ve eşlik yaratabilirsiniz.

  Tabi ki bütün gamları ve kullanımlarını burada anlatmam imkansız. Ben daha çok rock ve blues müziğinde kullanılan gamlar üzerinde duracağım. Bütün gamları görmek isteyen arkadaşlar guitar pro programındaki gitar klavyesinin üzerindeki scales(gamlar) bölümüne girerek bilgi sahibi olabilirler.


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Gamlar ve kullanımları

  Reklam  Gamlar ve kullanımları; bana gam dersen elem keder an larım teknik konular olunca anlayamıyor insan ,Klasik Batı Müziği'nde majör ve minör gamlar sıkça kullanılmıştır ve günümüzde de hala kullanılmaya devam etmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi