Bas gitar!!!

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Bas gitar!!! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Reklam

  Bas gitar!!!

  Reklam  Bas gitar!!!

  Forum Alev
  Bas gitar, genellikle pop, caz, funk ve rock muziğinde kullanılan, çoğunlukla dört telli olan ve kalın ses veren telli çalgı. İlk olarak Fender tarafından 1950li yılların başlarında üretilmiştir.

  ÖZELLİKLERİ
  Bas gitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatör) yollanırken, akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükselteçe de iletilebilmesi icin piezo adı verilen kuvars kristalli piezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalın, kontrbas gitarlardan daha incedir. Normal bir gitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bas gitarın gövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi değiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas gitarların elektro gitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri bulunur.

  Klasik bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde sayısı on ikiye ulaşan telleri olanları ve perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoğun olarak ön çalgı olarak da kullanılmaktadır. Bas gitar partisyonları fa (F) anahtarı ile yazılır.

  Türkiyede önemli bas gitaristler
  Özkan Uğur
  Saim Özdemir
  İsmail Soyberk
  İlkin Deniz
  Ahmet Güvenç
  Erdoğan Kaynak
  Nurhat Şensesli
  Cem Tuncer
  Erdem Tekinay
  Anıl Özlü
  Eylem Pelit
  Levent Yüksel
  Demirhan Baylan
  Fatih Kaynak
  Sertaç Ekiz
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bas gitar!!!

  Reklam  günümüz müziğinin vaz geçilmez müzik altlerindendir bu müzik aleti genellikle rock metal,caz,pop punk ,funk gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi