Pedal Efektlerin Anlamları

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Pedal Efektlerin Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Pedal Efektlerin Anlamları

  Reklam  Pedal Efektlerin Anlamları

  Forum Alev
  Pedal Efektlerin Anlamları

  preamp
  gitardan gelen zayıf sinyali kontrol edilebilir şekilde güçlendiren devredir.

  fuzz/distortion
  bu efekt gitardan gelen düzgün sinyali bozar ve ampliye yollar.Bunu preamp'a fazla yük bindirerek yapar.Sesi bozacak bir çok devre olduğundan hepsinin ürettiği sesde farklı olur örneğin bir transistörlü ampliyle lambalı ampli sesi farklı işleyip farklı tonlar yaratır.

  overdrive
  bu efekt distortiondan çok farklı değildir aynı mantıkla çalışır. distortionlara göre daha yumuşak bir yapısı vardır.tüplü amplilerin sesinin fazla açılması sonucu sesin zorlanması ve bozulması ile elde edilen tonal yapıdır. Overdrive pedalları ise bunu -çoğunlukla- transistörlü devrelerinden geçen sinyali bozarak elde ederler.

  compressor
  gitardan gelen alçak yada yüksek sinyali birbirine yakın seviyeye getirir. yani alçak ve yüksek sinyali birbirine eşitlemeye çalışır.

  Expander
  compressor'un tam tersidir yüksek sinyali daha çok yükseltir alçak sinyali daha çok alçaltır.

  Limiter
  compressorlere çok benzerler ve aynı prensipde çalışırlar ancak limitler belirli bir sinyalin üstündekileri işler. eğer sinyal belirli bir seviyenin altındaysa hiç bir değişilik yapmaz.

  Tremolo
  gitardan gelen sinyali belirli bir seviyede sürekli arka arkaya azaltıp, yükselten efekttir.


  noise gate
  efekt kullanımından kaynaklanan dip gürültüsünü yok etmeye yarayan devredir.

  Wah
  bu ekeft bir potansiyometreye bağlıdır. bu potans. frekansı ayarlanabilir bir filtre devresini kontrol eder. bu filtre devresi gitardan gelen sinyali. işleyerek yanlızca bazı seviyedeki sinyalin geçmesine izin verir. pedala bastığınızda filtre yüksek frekans üretir, ayağınızı kaldırdığınızda da alçak seviyede frekans üretir.

  Phaser
  türkçesi faz kaydırıcıdır. orjinal sinyal ile bu sinyalin fazı kaydırmış şekilde üst üste bindirerek ampliye gönderir. böylece hareket eden hoparlör efekti yaratırlır.

  Equalizer
  sesin belirli frekans bölgelerini artırıp azaltan ve böyleoce daha kullanışlı ton kontol sağlayan efektir

  chorus
  sesin gecikme süresi 15-25 ms. arasında tutulursa aynı anda birden fazla ensturman çalıyormuş etkisi yaratır. buda koro efektidir.

  Alıntıdır 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Pedal Efektlerin Anlamları

  Reklam  Pedal Efektlerin Anlamları; kullanılan efektler preamp ,overdrive , compressor ,Expander ,Limiter ,Tremolo ,noise gate ,Wah ,Phaser chorus şeklindedir+ Yorum Gönder
pedal efektleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi