Dgs Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Myo-Dgs Bölümünden Dgs Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Dgs Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

  Reklam  Dgs Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

  Forum Alev
  -Dikey Geçiş Sınavı Nedir?
  -Önlisans mezunlarının katılabildiği 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdır.
  2-Dikey Geçiş Sınavındaki soruların içeriği ve dağılımı nedir?
  -Dgs'de sayısal ve sözel sorular genelde mantığa yöneliktir ÖSS ile benzerlik göstermez logaritma ve permütasyon gibi zor konular bulunmaz, 2000 ve 2008 arası sayısal soru dağılımlarına buraya tıklayarak ; sözel soru dağılımlarına ise buraya tıklayarak bakabilirsiniz.
  3-Puan hesaplaması nasıldır, kaç net ile istediğim bölüme girebilirim?
  -Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur, sitemizde her yıl puan hesaplama robotu güncellenmektedir.
  -Puanınızı tahmini olarak hesaplayabilmek için buraya tıklayınız.
  -Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz AÖBP'niz ile orantılıdır (bkz. AÖBP nedir?) o yüzden biz size şu kadar net yaparsanız şu bölüme girersiniz dememiz yanlış olacaktır. Zaten hedefinizin de 80'de 80 olması gerekmektedir bu yarışta bir soru bir soru bile önemlidir o yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkan yoktur çünkü yukarda da gördüğünüz gibi soru dağılımı her sene değişebilir.
  4-Sınava başvurular ne zaman?Başvuru formlarını nereden alabilirim?
  -Genelde Mayıs ayı içinde başvurular gerçekleşmektedir.Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri, ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri ve AÖF Bürolarından yapılmaktadır.
  5-Sınav ne zaman,nerelerde yapılır?
  - Sınav genelde Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa'da yapılır.
  6-Sınava kaç kez girme hakkım vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girebilirim?
  - Sınava giriş sayısı açısından herhangi bir sınır yoktur. ( Not: 2007 sınavı dahil daha önceki senelerde bir aday sınava en fazla 3 defa girebiliyordu. Bu sınır kaldırıldı. )

  7-Sınava ikinci kez girmeyi düşünüyorum bir önceki yıl kazanmıştım başvurabilir miyim,başvurabiliyorsam herhangi bir puan kesintisi olur mu?
  -Sınavı bir önceki yıl kazanmış olsanız bile sınava girebilirsiniz puan düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
  8-Sınava girmekten vazgeçtim başvuru sırasında bankaya yatırdığım parayı geri alabilir miyim?
  -DGS Kılavuzunda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.
  9-Sınava giriş belgemi kaybettim veya belgem elime ulaşmadı ne yapmalıyım?
  -Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM bürolarına ve genel merkezlerine başvurabilirler. Sınava giriş belgeniz olmadan kesinlikle sınava giremezsiniz.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Dgs Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreçle ile İlgili Sorular

  Reklam  Dikey geçiş sınavı ön lisanstan lisansa geçebilmek amacıyla öğrencilerin kayıt yaptığı bir sınavdır. Öğrenciler hem kontenjanı boş olan okullara hem de şartlara bakmak zorundadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi