Kerahet Vakitleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Kerahet Vakitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kerahet Vakitleri

  Reklam  Kerahet Vakitleri

  Forum Alev
  Kerahet Vakitleri


  1 – Güneşin doğuşuyla başlayıp (45) dakika kadar devam eden sabah vakti.


  Bu yüzden sabah namazını güneşin doğuşuna kadar geciktirmemelidir. Çünkü güneş doğduğu halde kılınmakta olan namaz bozulur, kırkbeş dakika sonra bu namazı kazâ etmek gerekir.


  2 – Güneş öğle vakti göğün tam ortasına dikilmesi anında başlayıp batıya doğru hafif bir meyil yapıncaya kadar devam eden öğle vakti.
  Bu da 15 dakika kadar bir zaman tutabilir. Demek ki öğle ezanından 15 dakika kadar önce kerahet vakti başlar, öğle vakti girinceye kadar devam eder.


  3 – Akşamın yaklaşması üzerine güneşin gözleri rahatsız etmeyecek şekilde sararıp zayıfladığı sıralarda başlar, akşam namazı girinceye kadar devam eder. Bunun müddeti için kesin bir süre söylemek pek mümkün değilse de, güneş ışınlarının gözleri rahatsız etmeyecek derecede sararıp zayıfladığı sırada başlayıp akşam namazı girinceye kadar devam ettiğinden herhalde diğerlerinden uzun değildir. Bu da (45) dakika kadardır.

  Putperestler bu üç vakitte güneşe ibadet ettikleri için onlara benzemekten münezzeh olan mü’minler ibadetlerini bu vakitlerin dışında yapmaya gayret ederler, namazlarını, sabah, öğle, ikindi kerahet vakitleri dışında kalan zamanlarda mutlaka kılmaya çalışırlar, muayyen bir vakti beklemek ihtiyacı duymazlar. Her namazın arkasından kazâ namazı kılmaya gayret ederler. Ayrıca, imsaktan sonra güneşin çıkışına, ikindi namazından sonra akşam namazının girişine kadar da (nafile) namaz için bu iki vakit de mekruh vakitlerden sayılıyor.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kerahet Vakitleri

  Reklam  Namaz kılınmayacak olan vakitler anlamına gelen bu vakitler güneş ile alakalıdır.Güneş doğarken batarken ve tam tepede olduğu vakitlerde namaz kılınmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi