İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kadir
  Özel Üye
  Reklam

  İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

  Reklam  İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

  Forum Alev
  İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

  Ne yavaş bağlantılar, ne de tarih öncesi bilgisayarlar; burada vereceğimiz püf noktaları sayesinde web gezintinizi hızlandırmanıza mani olamayacak.

  Bilgisayarımızın sistem özellikleri ya da internet bağlantımızın türü ne olursa olsun, hepimiz zaman zaman internette yavaşlama yaşayabiliyoruz. Hele ki bu yavaşlamalar tam da online bankacılık ya da acil halledilmesi gereken diğer işler sırasında yaşanırsa, çok daha sıkıntı verici bir hal alabiliyor.
  Neyse ki bazı basit tedbirler alarak, internet sörfünüzü çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. İşte hızlı internetin püf noktaları:

  Önbellek Boyutunu Artırın
  Normalde pek de değiştirmenizi gerektirmeyecek olan önbellek ayarı, zayıf kablosuz sinyallerde ve eski bilgisayarlarda oldukça işe yarayacaktır. Firefox'ta Araçlar -> Seçenekler menüsündeki Gelişmiş sekmesinde bulabileceğiniz bu ayarı MB cinsinden artırmak, Geri tuşu ile etkileşiminizi artırırken, tekrarlanan banner ve görsel dosyaların da daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.


  Büyük Dosyalar Google'a Emanet
  Adobe Acrobat, dokümanları baskıdaki haliyle görüntülemenizi sağlasa da, devasa dosya boyutları nedeniyle online bir dokümanı görüntülemeyi çile haline getirebilir. Ancak Google Docs ya da Gmail hesabınız varsa, bir PDF dosyasını yüklediğinizde ya da e-posta ile gönderdiğinizde, HTML olarak da görüntüleme imkanına kavuşuyorsunuz.
  Öte yandan, PowerPoint sunumları, Word 2007 belgeleri ve diğer tüm doküman türlerini de Google ayrıcalığı ile hızlıca yükleyip okuyabilirsiniz.

  Hızlı Bir Tarayıcı Kullanın
  Piyasada bulunan her tarayıcının ayrı bir özelliği, avantajları ve dezavantajları var. Ancak hıza ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda Internet Explorer veya eklentilerle dolu bir Firefox'ta inat etmenizin yersiz olduğunu kabullenmeniz gerekiyor. Yapılan testlerde rakiplerine nal toplatan Google Chrome, Safari ya da Opera'yı tercih ederek, alışkanlıklarınızdan ödün vermenin karşılığını yüksek hızda internet deneyimi ile alabilirsiniz.
 2. 2
  Kadir
  Özel Üye

  --->: İnterneti Hızlandırmanın Püf Noktaları

  Reklam  Ağır Sitelere Hafifletici Etki: RSS

  İçerdiği yığınla gereksiz animasyon, görsel dosya ve bazen arka plan müzikleriyle erişmek istediğiniz basit bir bilgi için bile uzun süre beklemenizi gerektirebilen sitelere karşı en büyük kozunuz RSS. İster web tabanlı Google Reader'ı kullanın, ister Firefox eklentisi Sage ile kolay yolu seçin. Bir düzine masaüstü RSS okuyucuyu saymıyoruz bile.

  Artık neredeyse her sitenin bir RSS akışı mevcut. Sevdiğiniz blog'lardan Facebook'taki durum güncellemelerine kadar her şeyi RSS'ten takip edebilirsiniz.


  Flash ve JavaScript'i Engelleyin
  Düşük hızlı veya zayıf sinyalli internetin en büyük düşmanları olan web sitelerindeki Flash ve JavaScript uygulamaları, eski bilgisayarlarda tarayıcıyı çökertmeye bile neden olabiliyor. Firefox kullanıcıları için Adblock Plus ve NoScript eklentileri mevcutken, Internet Explorer'da Toggle Flash gibi bir çözüm bulmanız gerekiyor.


  Elbette bu işleme girişirken, ShiftDelete.Net gibi gelirini sadece reklamlardan kazanan ve başınızı ağrıtmayan sitelere tolerans göstermenizde fayda olabilir. 3. 3
  Kadir
  Özel Üye
  İhtiyaca Uygun Eklentiler

  Beğendiğiniz bir resme sağ tıklayıp kaydet tuşuna basmak, sonra da dosyanın kayıt yerini belirlemek, hem fiziksel olarak yorucu hem de zaman kaybettirici bir işlem haline gelebilir. Buna karşın, bir sayfadaki tüm fotoğrafları ya da müzikleri indirmenizi sağlayacak olan Firefox eklentisi DownThemAll, web tarayıcınızda yapacağınız her türlü indirme işlemi için harcayacağınız eforu minimuma indirecektir.


  Siteye Uygun Web Servisleri
  Gezdiğiniz sitede tek işiniz yazılı metinlerle ise, daha önce tanıttığımız IYHY adlı servisi kullanabilirsiniz. Web sayfasını RSS'ten bile daha sade hale getiren bu servise istediğiniz site adresini girmeniz yeterli. Ardından IYHY sizin için o sitedeki tüm görselleri atarak, tasarımı düzenli bir metin belgesi haline getiriyor.


  İnternetinizin Bekçisi OpenDNS
  Her ne kadar biz onu YouTube ve diğer erişimi engellenen sitelere girmek için kullansak da, OpenDNS aslında sayfa bağlantılarını hızlandırıp, klavye kısayollarıyla web sayfaları açabilen, aynı zamanda da ebeveyn filtresi işlevi gören ücretsiz bir web servisi. Siz de OpenDNS'e geçerek ISP'nizin verdiği ve her zaman stabil olmayan DNS'lerinizi daha hızlı, daha güvenli olanlarla değiştirebilirsiniz.


  :: OpenDNS'i kullanma rehberi için tıklayın.+ Yorum Gönder
programsız internet hızlandırma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi