19 mayıs ile ilgili kısa öyküler hikaye

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Okul Öncesi Eğitim Bölümünden 19 mayıs ile ilgili kısa öyküler hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  19 mayıs ile ilgili kısa öyküler hikaye

  Reklam  19 mayıs ile ilgili kısa öyküler hikaye

  Forum Alev
  19 mayıs ile ilgili kısa öyküler - Okul Öncesi Eğitim

  BAYRAM GÜNÜ (19 Mayıs ile İlgili Hikaye)

  BAYRAM GÜNÜ
  Güler yüzlü bir bahar sabahıydı. Babam:
  — «Onur, bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Bayram törenini birlikte izleyelim.» dedi.
  Hemen babamın boynuna sarıldım. Yanaklarından öptüm, içim içime sığmıyordu.
  — Sağol baba. Beni ne çok sevindirdin bilemezsin, dedim.
  Hemen kahvaltımızı yaptık. Babamın elinden tutarak bayram yerine doğru yürüdük. Yol boyu evler, dükkanlar, mağazalar, okullar, daireler bayraklarla donatılmıştı. Geçit töreninin yapıldığı alana geldik. Konuşmacılar Atatürk’ten Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan kongrelerden söz etti*ler. Çok güzel şiirler okundu. Sonra çeşitli spor gösterileri seyrettik. Liseli ağabeylerin gösterileri çok güzeldi. Ateş çemberinden atlıyorlardı. Burada en çok hoşuma giden gösterilerden biri, beyaz ve kırmızı eşofman giymiş ağabeylerin yere yatarak bayrağımızın resmini çizmeleriydi. Bu gösterileri bütün seyirciler ayakta dakikalarca alkışladılar. Eve gelirken babama :
  — Baba, neden 19 Mayıs Bayramı yapılıyor diye sordum.
  — «Yavrum dedi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yurdumuzu düşmanlar paylaştılar. Bize yalnız Ankara ve çevresindeki bazı iller kalmıştı. işte bu sırada Atatürk «Türk yurdu bölünmez bir bütündür» diye harekete geçti. 19 Mayıs bin dokuz yüz on dokuzda yurdu düşmandan temizlemek için Samsun’a çıktı. Oradan Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a giderek Ulusal Kurtuluş Savaşı hazırlıklarına başladı. Ordular kurdu.
  Daha sonra yaptığı savaşlarla düşmanı yendi. 29 Ekim bin dokuz yüz yirmi üçte cumhuriyeti ilan etti.
  O tarihten beri, her yıl Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs’ı Gençlik, Spor Bayramı ve Ata’yı Anma Günü olarak kutluyoruz. Atatürk bu bayramı «Türk gençliğine armağan etti» dedi.
  — Demek Ulusal Kurtuluş Savaşımız 19 Mayıs bin dokuz yüz on dokuzda başladı. Onun için her yıl bu ulusal günü bayram yaparak kutluyo*ruz. Gençlik, Spor Bayramı size kutlu olsun, babacığım, dedim.
  Babam durdu, gülümsedi.
  — Onur. bayram hepimizin bayramı. Hepimize kutlu, mutlu olsun yavrum, dedi.
  Onur DURUKAN 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 19 Mayıs ile İlgili Hikaye - Okul Öncesi Eğitim - 19 Mayıs ile İlgili Hikaye

  Reklam  19 mayıs Gençlik ve Spor Bayramını okula gitmeyen çocuklara anlatmak için çeşitli hikaye tarzları ortaya konmaktadır.Böylece çocuklar Atatürk ve devlet anlayışını küçük yaşlarda anlamaya başlayacaklardır.+ Yorum Gönder
19 mayıs ile ilgili kısa öyküler,  19 mayıs ile ilgili kısa hikayeler,  okul öncesi 19 mayıs ile ilgili tekerlemeler,  19 mayıs ile ilgili yaşanmış hikayeler kısa,  19 mayıs okul öncesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi