Tığ İşi Hırka Ve Şallar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Örgü Dantel ve Örgü Tunik ve Kazaklar Bölümünden Tığ İşi Hırka Ve Şallar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Tığ İşi Hırka Ve Şallar

  Reklam  Tığ İşi Hırka Ve Şallar

  Forum Alev
  Tığ İşi Hırka

  Tığ işi şal modelleri


  tığ işi şal modeli.jpg


  tig-isi-sal-modeli1.jpg

  hirkamodelleri.jpg

  BASİT FULAR VE ŞAL YAPILIŞI

  Tiftik yünle yaklaşık 40 ilmekle başlanır. Daha kalın bir iple dilediğiniz genişliğe göre 24-30 arası ilmekle başlanabilir. İstenilen genişliğe bağlı tabi.Gevşek ve dökümlü durması için 7 numara şiş kullandım. İlk iki sırayı normal lastik ördüm. Diğer sıralarda her iki kenarda 2 ilmek lastik örmeye devam ederken ortada kalan ilmekleri bir arttırıp bir kestim. Dilediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz yalnız bitirmeden önce yine 2 sıra normal lastik örmeyi unutmayın. Dikdörtgen şallarda da çok hoş oluyor. Özellikle de simli ya da pullu bir ipi kullanacağınız iple
  karıştırdığınızda......
 2. 2
  Gönülce
  Özel Üye

  --->: Tığ İşi Hırka Ve Şallar

  Reklam  Örümcek Şal Modeli 3. 3
  Gönülce
  Özel Üye


 4. 4
  Gönülce
  Özel Üye 5. 5
  Gönülce
  Özel Üye 6. 6
  Gönülce
  Özel Üye 7. 7
  Gönülce
  Özel Üye 8. 8
  Gönülce
  Özel Üye


 9. 9
  Gönülce
  Özel Üye

  Kalem Desen Şal Örneği

  Malzemeler:
  100 gr ip
  0 numara tığ

  1, sıra:Başlarken 10 tane zincir çekilip son ilmek kaleme takılır. alttaki zincirden 1 ilmek çıkarılıp tekrar kaleme takılır. Sonra bu şekilde 5 ilmek kaleme geçirilmiş olur. Tekrar 10 tane zincir çekilip aynı işlem uygulanır. Bu şekilde 20 tane çiçek yapılmış olur.


  2, sıra:8 zincir çekilir. Alttaki çiçeğin ortasındaki ilmeğe batılır. Tekrar 8 zincir çekilip aynı şekilde kaleme 5 ilmek geçirilir. Daha sonra 7 zincir çekilir yanındaki çiçeğin ortasına batılır. 5 tane kaleme dolanır. Daha sonra 8 zincir çekip kaleme 5 dolanır. Tekrar 7 zincir çekilip yanındaki çiçeğin ortasına batılır. Bu şekilde örgü devam eder.

  Şalın eninde 20 çiçek boyunda 55 çiçek olacak şekilde şal bitirilir.


 10. 10
  Gönülce
  Özel Üye
 11. 11
  Gönülce
  Özel Üye

  --->: Tığ İşi Hırka Ve Şallar

  Reklam
  Motifli ve İki Renkli Şal Örneği

  Şal için malzemeler:300 gr. ip
  3 numara tığ

  Örülüşü:Şalımız motiflerden oluşuyor ve motiflerimiz kare olacak.Yukarıda söylediğim gibi iki renkli ip kullanacağız.Beyaz,siyah;lacivert beyaz;turuncu kahverengi;canlı renkler isterseniz yeşil sarı;turuncu sarı;aynı tonlarda isterseniz açık koyu lila;açık koyu pembe...Arzu ettiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

  Motifimize başlamak için önce 10 tane zincir yapıyoruz ve içini üçer dolgu yapıp 2 zincir ile dolduruyoruz.8 tane dolgu olacak şekilde bitiriyoruz.Ve sonra dolguların arasındaki zincirlere bir sık iğne yapıyoruz birine 15 tane zinzir yapıp tekrar aynı yere batıyoruz.Bu şekilde uzun uzun 4 zincir oluşacak.Ondan sonra kullanacağımız ikinci rengi bağlıyoruz ve devamını onunla yapacağız.


 12. 12
  Gönülce
  Özel Üye
  Tek Parça Şal Modeli

  MALZEMELER:

  200 GR Örgü İpi
  İpin kalınlığına göre örgü şişi

  Örülüşü:Şalımıza siyah çizgilerden yani alt kısmından başayacağız ve şal bittikten sonra bağlarını yapacağımız kısmını öreceğiz.


  Şalı yaklaşık 83 cm başlayacağız ona göre tel sayası ayarlanmalıdır ve genişliği yaklaşık 30 cm olmalıdır. . Düz olarak 10 siyah öreceğiz. Sonra diğer rengimizi ekleyip 15 sıra öreceğiz. İkinci renkte bitince tekrar siyahı bağlayarak 4 sıra öreceğiz böyle böyle şal isteiğimiz uzunluğa ulaşınca bitireceğiz ve yan kısmına tel takarak bağlama kısmını başlayacağız. 30 cm geniliğindeki kısma taktığımız telleri haroşa öreceğiz ve iki sırada bir tek tel azaltarak devam edeceğiz. Bağlama kısımlarının genişliği kadar tel kalınca onları uzun örüp bitireceğiz.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
dikdörtgen şal modelleri,  şallar,  tığ işi hırkalar,  tığ işi hırka,  dikdörtgen şal örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi