Unutarak Veya Yanlışlıkla Orucu Bozma

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Unutarak Veya Yanlışlıkla Orucu Bozma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Unutarak Veya Yanlışlıkla Orucu Bozma

  Reklam  Unutarak Veya Yanlışlıkla Orucu Bozma

  Forum Alev
  UNUTARAK VEYA YANLIŞLIKLA ORUCU BOZMA

  Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kim oruclu oldugu halde unutur ve yerse veya icerse orucunu tamamlasin. Cunku ona Allah yedirip icirmistir." Buhari, Savm 26, Eyman 15; Muslim, Siyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721); Ebu Davud, Savm 39, (2398).

  Hz. Ebû Bekir (RA)'in kızı Esma (RA) diyor ki: Bizler Peygamber (SAV)'in hayatında yağışlı bir günde iftar ettik, sonra da güneş meydana çıktı. Bu Esma (RA) hadisinin ravilerinden Hişam b. Urve'ye: "Onlar, Hz. Peygamaber (SAV) tarafından bu günün orucunu kaza etmekle emredildiler mi?" diye soruldu. Hişam: "Kaza etmekten kurtuluş yoktur" (yani ödemek lâzımdır) dedi. Hadis-i Şerif güneşin battığını, iftar vaktinin olduğunu zannederek orucunu açıp, sonra güneşin batmadığını anlayan kişiye o günün orucunu kaza etmesinin gerekli olduğuna delâlet etmektedir. Bu durumda olan kişiye keffaret gerekmez.

  Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Ben ve Hafsa oruclu idik. Bize yiyecek hediye edildi. Ondan yedik. Resulullah aleyhissalatu vesselam yanimiza girdi. Hafsa (cur'ette) babasi gibiydi, sozde benden evvel davranip:
  "Ey Allah'in Resulu, biz, Aise ve ben nafile oruca niyet etmis, bu niyetle sabaha kavusmustuk. Bize bir yemek hediye edildi. Biz de ondan yedik" dedi. Aleyhissalatu vesselam:
  "Bunun yerine bir baska gun kaza orucu tutun!" buyurdu."
  Muvatta, Siyam 50, (1, 306); Ebu Davud, Savm 73, (2457); Tirmizi, Savm 36, (735).

  Esma Bintu Ebi Bekr radiyallahu anhuma anlatiyor: "Resulullah zamaninda bulutlu bir gunde orucumuzu actik. Sonra gunes dogdu. Hisam'a: "Kaza emredildi mi?" diye soruldu. "Kazasiz olur mu?" diye cevap verdi."
  Buhari, Savm 46; Ebu Davud, Savm 23, (2359).
 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Unutarak Veya Yanlışlıkla Orucu Bozma

  Reklam  paylaşım için teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi