Pazartesi Perşembe Orucu

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Pazartesi Perşembe Orucu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Reklam

  Pazartesi Perşembe Orucu

  Reklam  Pazartesi Perşembe Orucu

  Forum Alev
  Bildiğiniz gibi Peygamber Efendimiz(sav) yılın değişik zamanlarında oruç tutmuş, oruç tutmayı sadece Ramazan ayına hasretmemiştir. Onun üzerinde önemle durduğu ve tuttuğu oruç “Pazartesi, Perşembe” oruçlarıdır.

  Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ameller Allah Teala hazretlerine pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben, amelimin oruçlu olduğum halde arz edilmesini severim."(Tirmizi, Savm 44, (747).

  “Alimler dört günden fazla oruçsuz olmayı kerih(kötü) görmüşlerdir. Dört günü sınır belirtmeleri, bayram ve teşrik günlerinin takdirine göredir. Dört günden fazlasını oruçsuz geçirmenin kerih görülmesi şu hikmete da-
  yanır: Kalp katılaşır, kötü âdetler baş gösterir ve şehvet kapıları açılır. Hayatıma yemin ederim, âlimlerin bu görüşü halkın çoğu hakkında tam isabetli bir görüştür.”(imam-ı gazali/ İhya)

  Gazali hazretlerinin bu görüşünü teyit etmek için herkes kendi halini test etsin? Anlaşılan o ki; İbadetle meşgul olan Müslümanların bile gerçek kulluğun, nezaketinden ve zarafetinden uzaklaşmalarının sebeplerinin başında belki de Pazartesi Perşembe orucuna devam edilmemesi gelmektedir. Başkasından çok orucun tesirini herkes kendi üzerinde zaten deneyerek Ramazanda öğrendi. Ramazanda yaşanan güzelliklerin(kalbi zenginliklerin) bu şeklide devamının sağlanacağı haber verildiğine göre, nafile oruçlar hakkındaki kararı siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.
 2. 2
  rabia07
  Usta Üye

  --->: Pazartesi Perşembe Orucu

  Reklam  Elhamdülillah pazartesi ve perşembe günleri orucumu hep tutarım
  Bu güzel Paylaşım için Allah c.c.razı olsun kardeşim.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi