Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

  Reklam  Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

  Forum Alev
  Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?


  Cilde yapıştırılan bant orucu bozmaz. Bu itibarla Sigara bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları orucu bozmaz.Vücuda yapıştırılan nikotin bezlerinin vücudun içi ile bir alakası olmadığı için oruca zarar vermez. Sağlam deriye konan yakı, krem, ilaç, gıda ve deva, emilip içeriye nüfuz etse de, oruç bozulmuş olmaz.

  Mesela kalb hastalığında, göğüs üzerine nitroderm ihtiva eden bir ilaç konur. Bu deriden içeriye emilir. Sağlam deriden içeri girdiği için dört mezhepte de orucu bozmaz. Bunun gibi, sağlam deriye konan nikotin bandı da, vücut tarafından emildiği halde, dört mezhepte de orucu bozmaz.

  Diğer taraftan, nikotin bandının gıda ve susuzluk giderme özelliği taşımaması, beslenme amaçlı olmaması nedeniyle oruca bir zararı yoktur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Sigara bırakmak için kola takılan nikotin bandı orucu bozar mı?

  Reklam  Nikotin bantları sigarayı bırakmak için düzenli olarak kullanılan bantlar olup üzerine herhangi bir ilaç sürülse dahi deri yüzeyinde olduğu için orucu bozmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi