Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak

  Reklam  Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak

  Forum Alev
  Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak


  Cenâbet olan, yani cinsî münasebette bulunmus yahut rüyada ihtilâm olmus veya birine bakmakla ya da dokunmakla kendisinden sehvetle inzal vaki olmus kimseye cünüp bu durumuna da cenâbet denir.
  Cünüplük insani yasanan faal hayatin disinda tutar. Cünüp dolasmak bir mümini rahatsiz eder. Çünkü nafile namaz bile kilmak istese bunu yapamaz. Oruç tutamaz.
  Cünüp olana haram olan seyler: 1. Namaz kilamaz. Allah (c.c.), cünüp olan kisinin temizleninceye kadar namaza yaklasmasini, yasaklamistir:

  "Ey iman edenler... Cünüp iken de gusledinceye kadar namaza durmayin. " (en-Nisa, 4/43).
  2. Oruç tutamaz. Eger uykuda ihtilâm olunup da sabahleyin bunun farkina varilirsa hemen gusledilip oruca devam edilmelidir. Fakat cünüp olarak oruç tutulamaz.
  3. Cünüp olan kisi Kur'an okuyamaz. Cumhûr'a göre cünüp olan kisinin Kur'an okumasi haramdir. Hz. Ali, "Cünüplükten baska hiçbir sey O'nu (Rasülullah'i) Kur'an okumaktan alikoyamazdi." (Ebu Dâvud Terceme Serhi, I, 405; Nesâî, Tahare, 170) demistir.
  4. Kur'an'a el süremez, kendisine Kur'an okunmaz. "Süphesiz bu, korunmus bir kitapta bulunan degerli bir Kur'an'dir. Ona ancak temizlenenler dokunabilir. " (el- Vâkia, 56/77-79).
  5. Kâbe'yi tavaf edemez.
  6. Mescide giremez. Camide iken ihtilâm olan kisi, hemen mescidi terketmelidir. Kapilarin kapali olmasi halinde zarurete binaen caizdir. Rasûlullah, "Su evlerin (kapilarini) çeviriniz. Çünkü ben mescidi hayiz ve cünüplere helâl görmüyorum" buyurdular. (Ibn Mâce Tahare, 126).
  7. Namaz kildiramaz. Cünüp oldugu halde unutarak cemaate namaz kildiran kisi, hatirlar hatirlamaz namazi terk etmeli ve guslederek namazina devam etmelidir
  alıntı
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Cenabetken Oruç Tutulur Mu - Cenabetken Oruç Tutmak - Cünüpken Oruç Tutmak - Cünüpten oruç Tutulmak

  Reklam  Cünüp olan kimse sabah erkenden gusleder ve orucuna devam edebilir.Fakat akşama kadar bu halde gezilemez.Yani mutlaka sabah erkenden banyo yapmak abdest almak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
cünüpten oruç tutmak,  cünüpken oruç tutmak,  cünüp oruc tutmak,  cunup oruç tutmak,  cünüpken oruc tutulurmu
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi