İftarlarda az yemenin faydaları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden İftarlarda az yemenin faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  İftarlarda az yemenin faydaları

  Reklam  İftarlarda az yemenin faydaları

  Forum Alev
  iftarlarda az yemek yemek
  iftarda ve az yemenin önemi

  Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun, tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlılar tercih edin. Sıvı alımına önem verin, iftar ile sahur arasında 10 su bardağı su için...

  Sağlık Bakanlığı, vatandaşları Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda uyardı. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, oruç tutan kişilerin Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

  Ramazan ayı süresince yetersiz, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin sağlık sorunlarına yol açtığı vurgulanan açıklamada, oruç tutan bazı vatandaşların, gün boyu aç kalacakları düşüncesiyle iftar veya sahurda gereğinden fazla ve hızlı yemek yemelerinin, hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmelere neden olduğu belirtildi.

  Açıklamada, bu tür sağlık sorunlarından uzak kalabilmek için; iftar ve sahurda yavaş yavaş ve azar azar yemek yenilmesi, yemeklerin ağızda iyi çiğnenmesi gerektiği ifade edildi.

  İftar yemeğine çok sıcak veya çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanılması önerilen açıklamada, çorbanın ardından etli veya etsiz fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği, yoğurt, meyve veya tatlının tüketilmesinin sağlıklı beslenme açısından doğru olacağı kaydedildi.

  Tatlı olarak sütlaç, keşkül, güllaç gibi sütlü tatlıların tercih edilmesi tavsiye edilen açıklamada, oruç tutan vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulunuldu:
  "Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenin. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları oruç tutan kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir. Ramazan ayında 3 öğün beslenme düzeni 2 öğün olarak değişmekte, sabah kahvaltısının yerini sahur, akşam yemeğinin yerini iftar almaktadır. Bu nedenle iftar ve sahur arasına konulan ara öğünler ile dengeli beslenme sağlayın. Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durun. Kolay hazmedilen, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve kepekli ekmek gibi posalı besinler ile besin değeri yüksek gıdaları tercih edin."

  "SAHURA KALKMAMAK SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR"
  Sahura kalkmadan oruç tutulmasının aç kalma süresini artırdığı, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, tansiyon ve kan şekerinin düşmesi, verimsizlik, depresyon, konsantrasyon güçlüğü ve dikkatte azalmaya neden olduğu vurgulanan açıklamada, sahur yemeğinde midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren; yumurta, süt, yoğurt, peynir ve kuru fasulye, nohut, mercimek tüketilmesi önerildi.

  Sahurda aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerle unlu gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtilen açıklamada, zeytin, meyve, çiğ sebze, reçel gibi gıdaların sahurda tüketiminin yararlarına dikkat çekildi.

  Ramazan ayında sıvı alımına önem verilmesi ve iftar ile sahur arasında 10 su bardağı su içilmesi tavsiye edilen açıklamada, aşırı çay, kahve ve asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu ve komposto tüketilmesi önerildi.
 2. 2
  masterpi
  Yeni Üye

  Cevap: iftarlarda az yemenin faydaları

  Reklam  allah sonumuz hayır etsin çünkü bu ramazanda havalar bizi zorlayacaktır. 3. 3
  mum
  Özel Üye
  iftarlarda az yemenin faydaları

  allah sonumuz hayır etsin çünkü bu ramazanda havalar bizi zorlayacaktır.
  çok yemenin zararlı olduğu hadislerle ve tecrübelerle sabittir.

  bu havar bu senede zorladı / sıcaklar kuvvetli ancak Dinin emri daha kuvvetlidir:) 4. 4
  Ensar
  Özel Üye
  evet hocam sizden öğrendiğim söz : Eddinu keviy :)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi