Osmanlı Silahları

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Osmanlı Silahları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Osmanlı Silahları

  Reklam  Osmanlı Silahları

  Forum Alev


  Kesici silahlar genel olarak dört ana parçadan oluşmaktadır:

  · Kabza
  Kesici silahın kullanımı sırasında elle tutulan ve namlu ağırlığını dengeleyen parçasıdır.

  · Balçak
  Kabza ile gövde arasındaki bağlantıyı sağlayan parçadır. Kesici silahlarda genelde kılıç ve palalarda görülmektedir. Kılıcı kull*****n elinden kaymasını önlemek ve eli saldırılardan korumak amacı ile imal edilmiştir.

  · Kesici Gövde (Namlu)
  Kesici silahın kesme ve delme görevini yerine getiren ana parçadır. Genelde dövme demir veya çelikten imal edilir. Üzerinde namluyu hafifletmek amacı ile kan olukları yer almaktadır. İslam kesici silahlarında ise kitabe ve tezyinatın işlendiği parçadır.

  · Kın
  Kesici silahı dış etkilerden korumak ve taşıma sırasında istenmeyen zararlardan korunmak amacı ile imal edilen parçasıdır. Genelde ahşaptan yapılmış olup, üzeri deri, kumaş veya çeşitli metallerle kaplanır.

  İslam Kesici Silahları
  Askeri Müze İslam kesici silahları koleksiyonunun ağırlığını Türk, Memluk ve İran kesici silahları oluşturmaktadır. Cinslerine göre ise kılıçlar, yatağanlar, palalar, hançerler, kamalar, cenbiyeler, balta ve teberler bu önemli koleksiyonun en dikkate değer objelerini oluşturmaktadır.

  Kılıç

  Askeri Müze koleksiyonları içinde İslam kesici silahlarının en önemli objelerini kılıçlar teşkil eder. İslam kökenli kılıçlar, menşe’lerine göre şu ana başlıklar altında toplanır.

  Memluk Kılıçları

  Koleksiyonlarımızda çok sayıda Memluk kılıcı vardır. Bu kılıçlar Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi (1516-1517) sırasında Memluklardan ele geçirdiği kılıçlar olup, en eski İslam kökenli silahları oluşturmaktadır. Bu kılıçların büyük bir bölümü kitabeli olup 14-16. yüzyıllara aittir. Askeri Müze koleksiyonları içinde yer alan Memluk kılıçları şekilleri itibarıyla üç ayrı formda toplanmaktadır 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Osmanlı Silahları

  Reklam  Osmanlı devleti zamanında en önemli silah kılıç idi.Fakat gelişen teknoloji ile barutlu silahlar ortaya çıkmaya başlamıştır.Topların Osmanlı devletinde ayrı bir yeri bulunmaktaydı.+ Yorum Gönder
osmanlı silahları,  osmanlı kılıçları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi