Kanuni'nin meşhur fermanı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Kanuni'nin meşhur fermanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KraLiché
  Üye
  Reklam

  Kanuni'nin meşhur fermanı

  Reklam  Kanuni'nin meşhur fermanı

  Forum Alev
  Kutsal Roma-Cermen İmparatoru Şarlken ile 24 Şubat 1525'te Kuzey İtalya'da yaptığı savaşta yenik düşen Fransa Kralı Fransuva'nın yardım istemesi üzerine Kanunî Sultan Süleyman’ın gönderdiği meşhur Ferman’ın metni:


  "Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Azerbaycan’ın ve Şam’ın ve Halep'in ve Mısır’ın ve Mekke ve Medine'nin ve Kudüs’ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han’ım. Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva'sın.
  Hükümdarların sığındığı kapıma elcinizle mektup gönderip, ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip, kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz.

  Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. Her şeyden haberdar oldum. Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz.

  Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. Biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. Gece gündüz daima atimiz eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. Yüce Allah hayırlara bağışlasın. Allah’ın istediği ne ise olur. Bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz. Böyle biliniz."...
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Kanuni'nin meşhur fermanı

  Reklam  Osmanlı Devletinde hanedanın ve devletin üstünlüğünü, güçlü oluşunu simgeleyen bir çok özellik bulunmaktadır. Bu üstünlüğünü diğer devletlere de açık bir şekilde ifade edilerek tüm devletler nezdinde bu gücün ihtişamın bilinmesi istenirdi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi