Berlin Antlaşması'nın Sebepleri,Şekli ve Sonuçları

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Berlin Antlaşması'nın Sebepleri,Şekli ve Sonuçları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Berlin Antlaşması'nın Sebepleri,Şekli ve Sonuçları

  Reklam  Berlin Antlaşması'nın Sebepleri,Şekli ve Sonuçları

  Forum Alev
  Berlin Antlaşması


  Osmanlı İmparatorluğu, Çarlık Rusyası, İngiltere, Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya ve Fransa arasında 13 Temmuz 1878'de Berlin'de imzalanan barış antlaşmasıdır.


  Antlaşmanın Sebepleri ve Şekli


  93 Harbi'nin ardından Osmanlı ile Rusya arasında, 3 Mart 1878 tarihinde Ayastefanos Antlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşmanın şartları Osmanlı Devleti açısından son derece ağır olmaktaydı ve Rusya'yı da Balkanlar'da tek güç haline getiriyordu. Nitekim bu durum Avrupa'nın diğer büyük devletlerini rahatsız etmekteydi.
  Aynı dönemde Sultan II. Abdülhamid Han, İngiltere'yi Rusya'ya karşı kışkırtmaktaydı. Osmanlı Devleti savaşta yenilmiş ve antlaşmak zorunda kalmıştı ancak yapılan antlaşma devletin çöküşünü getirebilecek ağırlıktaydı. II. Abdülhamid de çareyi Avrupa devletlerini Rusya'ya karşı kullanarak durumu hafifletmekte aramaktaydı. Sonuçta İngiltere, Rusya'nın, Orta Doğudaki İngiliz menfaatlerini tehdit edeceğine, ılık sulara inip kendisiyle rekabete başlayacağına inanmıştı. Diğer Avrupa devletleri ile Rusya üzerinde kurduğu yoğun baskı sonucunda Rusya, antlaşmanın yeniden gözden geçirilmesine razı oldu.
  13 Haziran 1878'de Almanya İmparatorluk Şansölyesi Prens Bismark'ın başkanlığında Berlin'de,Osmanlı, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya-Macaristan ve İtalya'nın katılımıyla bir kongre toplandı. Osmanlı Devleti'ni temsilen Hariciye Nazırı Karatodori Paşa, Müşir Mehmet Ali Paşa ve Berlin büyük elçisi Sadullah Bey (Paşa) gönderilmiiş, diğer devletleri de başbakanlar ve dış işleri bakanları temsil etmekteydi.
  Kongre bir aylık bir çalışma ile varolan antlaşmanın maddelerini düzenlemiştir. 13 Temmuz'da da 64 maddelik yeni antlaşma katılımcı ülkeler tarafında imzalanarak yürürlüğe girmiştir.


  Antlaşma Sonuçları


  Antlaşmanın başlıca sonuçları şöyle gruplandırılabilir:


  Toprak Kayıpları


  Osmanlı Devleti kendisine tabi olan Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Karadağ'ın kendi başlarına birer prenslik olmalarını kabul etmiştir. Doğu Rumeli vilayeti kurulmuş ve Osmanlı Devleti'ne bağlı ancak çeşitli imtiyazlara sahip olmuşlardır. Toprak paylaşımı ise aşağıdaki gibidir;

  • Bosna-Hersek imtiyazlı vilayet haline gelmiştir.
  • Kıbrıs Sancağı İngiltere'ye kiralandı.
  • Niş Sancağı Sırbistan'a bırakıldı.
  • Teselya Sancağı Yunanistan'a(1881) bırakıldı.
  • Kars, Batum, Artvin ve Ardahan sancakları Rusya'ya bırakıldı.
  • Dobruca Sancağı Romanya'ya bırakıldı.
  • Bunların dışında birkaç kaza Karadağ'a bırakıldı.
  • Van'ın doğusundaki Kotur yöresi İran'a verildi.

  Ayrıca kongre döneminde Fransa'nın yaptığı kulis çalışmaları sonucunda, antlaşma maddelerinde olmadığı halde 3 yıl sonra Tunus Prensliği Fransızlarca işgal edilmiş ve gerekçe olarak Berlin Antlaşması gösterilmiştir. Berlin antlaşması'ndan sonra İngiltere, Fransa ve Rusya Osmanlılara baskı altına alma politikasına devam etti  Kazançlar  Girit, Doğu Beyazıt ve Eleşkirt Osmanlı Devleti'ne bırakıldı.

  Azınlıklar Konusu


  Osmanlı Devleti, Vilayat-ı Sitte denilen Doğu Anadolu'da ki illerde Ermeniler lehine ıslahat yapacaktı.Ancak yasalar gereği Ermenierin nüfusları yetmediği için ayrı bir beylik kuramadıar.Benzer ıslahatlar Makedonya vilayetinde de gerçekleştirilecekti. (Bu iki madde hiçbir zaman uygulanmamıştır. II. Abdülhamid, büyük devletlerin çekişmelerinden faydalanarak bu maddelerin uygulanmasını asla tatbik etmemiştir.)

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Berlin Antlaşması'nın Sebepleri,Şekli ve Sonuçları

  Reklam  Teşekkürler eline sağlık.. 3. 3
  Ziyaretçi
  cok sagolun+ Yorum Gönder
berlin antlaşması,  berlin antlaşmasının sonuçları,  berlin antlaşması sonuçları,  1878 berlin antlaşması sonuçları,  berlin antlasmasi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi