Selimiye Camii (Konya) Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Selimiye Camii (Konya) Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Selimiye Camii (Konya) Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

  Reklam  Selimiye Camii (Konya) Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

  Forum Alev
  Selimiye Camii (Konya)

  Selimiye Camii (Konya)

  selimiye-camii.jpg

  Konya Karatay ilçesinde, Mevlana Türbe ve Dergâhı’nın batısında bulunan Selimiye Camisi’ni Sultan II.Selim şehzadeliği sırasında Konya Valisi iken, 1558’de yapımını başlatmış, padişah olduktan sonra da 1570 yılında tamamlamıştır. Caminin Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Cami 1685 ve 1816 yıllarında onarılmış ve son onarımını Mimar Muzaffer (1881-1920) 1914 yılında tamamlatmıştır.

  Osmanlı klasik mimari üslubunda olan caminin planı İstanbul’daki eski Fatih Camisi’ne benzemektedir. Kesme taştan yapılan caminin kuzeyinde yuvarlak altı sütunlu ve yedi kubbeli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Bu sütunlar birbirlerine kırmızı ve beyaz taştan kemerlerle bağlanmıştır. İbadet mekânına üç kapıdan girilmektedir. Bunlardan ana giriş kapısı mermerden olup, mukarnas dolguludur. Bu girişin üzerinde tarihsiz bir kitabe bulunmaktadır. Sağ taraftaki kapıda da “Camideki mümin sudaki balık gibidir, ondan zevk alır”, sol kapıda, “Camideki münafık kafeste bunalan kuş gibidir” anlamında sözler yazılıdır. İbadet mekânı iki kalın paye üzerine oturmuş oldukça yüksek merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Bu kubbe mihrap önünde yarım bir kubbe ile, yanlarda da üçer küçük kubbe ile desteklenmiştir.

  İbadet mekânının giriş kapısı ekseninde bulunan mihrabı gök mavisi renkte mermerden mukarnaslı olarak yapılmıştır. Minberi beyaz renkte mermerden olup, taş işçiliğinin güzel örnekleri arasındadır.

  Caminin son cemaat yerinin sağ ve solunda tek şerefeli iki minaresi bulunmaktadır.

  Selimiye camii konya 0.jpg

  selimiye-camii-konya-1.jpg

  Selimiye camii konya.JPG 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Selimiye Camii (Konya) Osmanlı Devletinin Balkanlarda Bırakmış Oldugu Mimari Eserler

  Reklam  Mevlana şehri Konya'da bulunan Selimiye Camii Kanuninin oğlu 2.Selim tarafından yaptırılmıştır.Kendisi Konya sancak beyi olduğu dönem yapılmaya başlanmıştır.Caminin mimarı Ünlü Mimar Sinan'dır.+ Yorum Gönder
osmanlı devletinin balkanlardaki mimari eserleri,  osmanlı devletin eserleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi