Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir

  Reklam  Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir

  Forum Alev
  Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir?
  Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri
  Anadolu Selçuklu Devleti


  Anadolu Selçukluları ülkenin pek çok yerinde cami, han, kervansaray, imaret, köprü, çeşme ve medreseler yaptırdılar. Beyşehir'deki Eşrefoğlu Camisi (1296), Anadolu Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan en önemli örneklerden biridir. Ağaç direkler üzerine kurulan, içi çini mozaik ve ağaç oyma işleriyle süslenen tip camilerin başka örnekleri de vardır.
  Anadolu Selçuklu sultanları adına yapılan kervansaraylar "Sultan Han" ya da "Han" olarak adlandırılırdı. Bu dönemdeki dinsel yapılar genellikle küçük boyutlarda olmasına karşın, hanlar çok büyük boyutlu yapılardır. Bir bakıma sultanın ihtişamını yansıtırlar.

  Anadolu Selçuklu mimari eserleri nelerdir?
  Anadolu Selçuklu mimarisinin günümüze kalan en önemli örnekleri arasında, Konya'da Alâeddin Camii, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Niğde'de Alaeddin Camii, Ankara'da Aslanhane Camisi, Kayseri'de Huand Hatun Camii ve Külliyesi, Afyonkarahisar'da Ulucami, Erzurum'da Çifte Minareli Medrese, Sivas'da Gök Medrese, Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese, Kırşehir'de Melik Gazi Kümbeti,Tercan'da Mama Hatun Türbesi, Ahlat'da Ulu Kümbet ve Çifte Kümbetler ile Nevşehir'de (Tuzköy camii, Kızılkaya camii) ve diğer yapılar (Nevşehir Kalesi v.b.) gösterilebilir.ve daha birçok yapı vardır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Selçuklu Mimari Eserleri Nelerdir

  Reklam  Anadolu Selçuklu Devleti Osmanlı devletinden önce Anadolu topraklarında hüküm sürmüş bir devlettir.Onların Anadolu'da yaptıkları bir çok eserler vardır.Bunlar arasında camiler,medreseler,külliyeler,hanlar ve hamamlar da bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
anadolu selçuklu eserleri nelerdir,  selçuklu eserleri nelerdir,  anadolu selçuklu devleti eserleri nelerdir,  anadolu selçuklu mimari eserleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi