Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası

  Reklam  Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası

  Forum Alev
  Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası


  Rivayet olunur ki bir kutlu gecede, Kanuni Sultan Süleyman, rüyasında Resulullah efendimizi görür.Sultan Süleyman, peygamber efendimizi takip ederek bugün Süleymaniye'nin inşa edilmiş olduğu yaklaşık yetmiş dönümlük arazinin bulunduğu çok güzel manzaralı tepeye gelirler. Bu tepe, hem Haliç'i hem de Boğaziçi'ni mükemmel bir açıdan görür.Peygamber Efendimiz, Sultan Süleyman'a; “Mihrabı buraya, minberi buraya olsun” der.Kanuni Sultan Süleyman kutlu rüyadan uyanır, şükürler eder. Mimar Sinan'ı çağırtır. Hiçbir açıklama yapmadan büyük bir heyecan ile rüyada gördüğü yere götürür:“Buraya bir cami bir de külliye yapacağız.” diye sözlerine başladığında, Mimar Sinan söze karışır:

  “ Sultanım, mihrabı burada, minberi burada olsun…”

  Sultan Süleyman şaşırır: “ Sinan sen bu işten haberli gibisin.” der. Mimar Sinan cevap verir: “ Sultanım dünkü rüyanızda ben de bir adım gerinizde geliyor idim…”
  Temele İlk Taşı Şeyhülislam Ebussuud Efendi Koydu…

  Türklerin en büyük hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman'ın adıyla anılan “Süleymaniye Camii” ihtişam ve zarâfet yönünden yalnız Türk mimarîsinin değil, bütün dünya mimarîsinin de en seçkin eserlerinden biridir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası

  Reklam  Osmanlı mimarilerinin hepsi dünya çapında en güzel eserlerdendir. Kalitesi ve zerafeti ile kendinden söz ettirdiği gibi yapılış amacı da insanların hayranlığını kazanmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi