Genç Osman Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Genç Osman Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Genç Osman Kimdir

  Reklam  Genç Osman Kimdir

  Forum Alev
  Genç Osman istanbul'da dünyaya geldi.Annesi onun yetismesi için çok titiz davrandi.lyi bir terbiye ve tahsil yaptirdi. Genç Osman.zeki ve enerjik bir padisahti. Biyiklari henüz terlememis olan Ikinci Osman sima itibari iIe çok güzeldi.26 Subat 1618 senesinde, amcasi Birinci Mustafa akli yetersizligi sebebiyle ve ulemanin fetvasi üzerine tahttan indirilince padisah oldu. Çocuk yasta olmasina ragmen mükemmel ve muazzam plânlari vardi. Büyük Lehistan seferine bizzat katilarak baskomutanlik yapti. Atilgan, cesur ve gözü pek olan bu padisah yasasaydi ikinci bir fatih olurdu diyenler vardir. Ayni zamanda hattat ve sâirdi. Bir beyti de sudur:
  Niyetim hizmet idi saltanat ve devletime,
  Çalisir hasid ü bedhah aceb nekbetime.
  Çok büyük emeller ve plânlar üzerinde duran genç padisaha hasedcilerin hasedi kabardi. Kendisine plânlarini tatbik etmesinde yardim edecek bir vezir veya bir sadrazam bulamadi. Tarihte esine az rastlanir bir fecaatle tahttan indirilerek Yedikule Zindanlarinda bogdurularak ,sehid edildi.Ayni sene içinde Istanbul Bogazi donmus,Istanbul'dan Üsküdar'a yaya olarak geçilmisti. Yine ayni sene günes tutulma hadisesi, vâki olmustu. Babasi Birinci Ahmed'in, Sultan Ahmed Camii yanindaki türbesine defnedildi. (Allah rahmet eylesin.)
  Erkek çocuklari : Ömer, Mustafa.
  Kiz çocugu : Zeyneb Sultan.
  Kaynak: Osmanli tarihi
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Genç Osman

  Reklam  Genç Osman çok cesur ve atılgan bir padişahtı.Kendisi çok genç yaşta padişah olmuş ve genç yaşta öldürülmüştür.Fatih kadar zeki ve cesur olduğu söylenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi