Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Kanuni Sultan Süleyman Türbesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

  Reklam  Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

  Forum Alev
  kanuni sultan süleyman'ın türbesi,kanuni sultan süleyman türbesi nerde,kanuni sultan süleyman türbesi

  Kanuni Sultan Süleyman Türbesi - Eminönü

  kanuni-sultan-suleyman-turbesi.jpg  Kanuni Sultan Süleyman Türbesi; İstanbul Eminönü ilçesinde, Süleymaniye Camisi’nin avlusunda bulunan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, ölümünden sonra yapılmıştır.

  Kanuni’nin Zigetvar Savaşı’nda, kalenin düşmesinden birkaç saat önce 6–7 Eylül 1566 yılında ölmüştür Sokullu Mehmet Paşa Kanuni’nin ölümünü orduda karışıklık çıkmaması amacı ile gizlemiş, iç organları sultanın öldüğü yere gömülmüş, cesedi İstanbul’a getirilmiştir Padişahın ölümü Belgrat’a yaklaşırken açıklanmış ve tabut 400 kişilik Vezir Ahmet Paşa’nın komutasında İstanbul’a götürülmüştür Süleymaniye Camisi önünde üçüncü defa namazı kılınmış ve caminin mihrabı önüne gömülmüştür .

  Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’daki türbesini oğlu Sultan II Selim yaptırmıştır.
  Türbede Kanuni’den başka II Süleyman, II Ahmed ve hasekisi Rabia Sultan, Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan, II Süleyman’ın annesi Saliha Dilaşub Sultan ve II Ahmed’in kızı Asiye Sultan gömülüdür.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

  Reklam  Kanuni Sultan Süleyman Süleymaniye Camii'ni yaptırmıştır. Ölümü üzerine yapılan türbe de bu caminin yakınına yaptırılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi