Kanuni sultan süleymanın mührü

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Kanuni sultan süleymanın mührü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kanuni sultan süleymanın mührü

  Reklam  Kanuni sultan süleymanın mührü

  Forum Alev
  kanuni sultan süleymanın mührü
  kanuni sultan süleymanın tuğrası

  Sultan Süleyman tarafından kullanılan tuğra

  kanuni sultan suleymanin muhru.jpg

  Tuğranın okunuşu: Süleyman Sah bin Selim Sah han el-muzaffer daima

  Tuğra tek başına Osmanlı kültür, sanat ve egemenliğini temsil eder. Türklere özgüdür. Türklerin bin yıllık Orta Doğu egemenliğinin mührüdür. Özellikle Türkiye dışındaki yabancılar arasında, Osmanlı denince tuğra akla gelir. Tuğranın şekli kendine mahsustur. Ne herhangi bir şey tuğraya benzer, ne de tuğra herhangi bir şeye. Her tuğrada bir yandan alışılmış tuğra şeklini korumak, diğer yandan her sultanın künyesini bu şekille barıştırmak. Zor sanat. Orhan Gazi’den Sultan Vahideddin’e kadar tekrarlanan ve değişen parçalarla tuğraların evrimini izlemek çok ilgi çekicidir. Tuğra bir güç ve egemenlik simgesi olduğu için belgelerin başında yer alır.

  Kanuni Sultan Süleyman’ın tuğrasında “Süleyman şah bin Selim şah han el-muzaffer daima” yazmaktadır. “bin” “oğlu” demektir. Tuğra bizatihi sultan tarafından yazılmayıp nişancı veya tuğrakeş ya da tuğranüvis denilen görevlilerce yazılırdı. Sultanın mühürlerine de kazılmıştır.
  tugra.org 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: kanuni sultan süleymanın mührü

  Reklam  Bu günkü imza değeri taşıyan sanat eseri devlet nişanesidir.Üstünde ne yazıldığını bizler okuyamayıyoruz.Ama tuğralar daha çok Yelkenli gemilere benzemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi