Berke Han Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Berke Han Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gebzeberkay
  Yeni Üye
  Reklam

  Berke Han Kimdir

  Reklam  Berke Han Kimdir

  Forum Alev
  Berke Han Biyografisi - Berke Han Kimdir - Bahri Hanedanı Sultanları


  Memlûk Sultanlığı
  Hüküm süresi 1277 – 1279
  Tam adı Melikü's-Said Sultan Nasırüddin Berke
  Doğum tarihi 1260
  Ölüm tarihi 18 Agustos 1280
  Önce gelen I. Baybars
  Sonra gelen Sülemiş
  Hanedan Bahri Hanedanı
  Babası I. Baybars

  Muhammed Berke Han (Arapça: محمد بركة قان) ya da tam adıyla Melikü's-Said Sultan Nasırüddin Berke (1260 – 1280), Mısır ve Suriye'de 1277 ile 1279 yılları arasında hüküm sürmüş Bahri Memluk hanedanının beşinci sultanıdır.


  Yaşamı

  Bir Kıpçak Türkü olan Memluk sultanı Baybars'ın en büyük oğlu ve halefidir. Annesi Altın Ordu hükümdarı Berke Han'ın kızıdır.

  Sultan Baybars ölümünden önce oğlu Berke'yi kendi halefi olarak sultanlığa hazırladı, ve 1268 yılında bir kutlama sırasında Berke'yi kendi halefi olarak ilan etti. Baybars oğlunun konumunu güçlendirmek için kendisini zamanının güçlü beylerinden gene Türk kökenli olan Kalavun'un kızı Gaziye Hatun ile evlendirdi.

  Babasının 1277 yılında ölümünden sonra Berke Memluk tahtına geçti. Sultanlığı 2 yıl sürdü. Babasından devir aldığı Memlük emir ve idarecilerinin güçlerini kırmayı ve kendi memlüklerini ilerletmeyi siyaset edindi. Bunlardan biri, babasının naipliğini yapmış bir idareci. şüpheli bir şekilde ölünce bu siyasetin sorunları açığa çıktı. Babasının zamanının en güçlü emirleri olan Kalavun ile Baysari'yi 1279de her ikisinin emrine 10.000 kişilik ordu vererek Kiliya'da Ermeniler uzerine sefer için gönderdi. Bunun hedefinin açıkca onları savaşla uğraştırıp iktidar merkezi olan Kahire'den uzaklaştırma olduğu herkese aşikardı. Berke Han'ın planı bu iki emir savaştan dönünce onları tutuklatıp elimine etmekti. Fakat "Kuvenduk" adlı diğer bir Memlük emir Kalavun ve Baysari'ye bu planı açıkladı. Onlar savaştan dönünce, 18 Ağustos 1279da Berke Han'ı tahttan feragate zorladılar. Yerine 7 yaşında olan küçük kardeşi Sülemiş'i Memlük Sultanı ilan ettiler. Fakat ülkede gerçek iktidar gücü Sülemiş'e atabeglik yapan Kalavun elinde idi.
  Berke Han tahttan ayrıldıktan sonra, şimdi Urdunde bulunan, eski bir Haçlı kalesi olan "Karak"'a yerleşti ve bir yıl sonra 1280de orada öldü. 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Berke Han Kimdir

  Reklam  Memlük sultanı olan Berke Han, babası ölmeden önce onu devletin başına halife olarak seçmiştir. Babası vefat ettikten sonra devlette tam yetkiyi almak için mücadeleler etmiştir.+ Yorum Gönder
berke kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi