ÖSS"lilere 20 Puan Müjdesi

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden ÖSS"lilere 20 Puan Müjdesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  ÖSS"lilere 20 Puan Müjdesi

  Reklam  ÖSS"lilere 20 Puan Müjdesi

  Forum Alev
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği ÖSS baraj puanlarında yapılacak değişikliği ilk kez Hürriyet’e açıkladı.
  Prof. Dr. Özcan, ÖSS baraj puanlarında yapılacak değişikliği ilk kez Hürriyet’e açıkladı. Ön lisans programlarını tercih etmek için gereken 160 baraj puanının, 20 puan düşürüleceğini müjdeleyen Özcan, lisans programlarına girmek için istenen 185 baraj puanının da indirileceğini belirterek, şunları söyledi:
  "Ön lisans ve lisansta bu yıl yaklaşık 115 bin kontenjan artışı yaptık. Geçen senelerde 430 binlerde olan kontenjan sayısı, bu yıl ön lisans ve lisans programlarında yaklaşık 551 bine çıkarıldı. Yaptığımız bu artış işe yarasın diye baraj puanlarını düşürme kararı aldık. Bu yılki sınavdan itibaren yeni uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kadar kontenjan artışına da puanların yukarıda kalmış olması doğru olmazdı. Kontenjanları doldurmamız lazım. Öğrencilerimizin artık üniversite kapılarında beklemesini istemiyoruz."
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da baraj puanlarında adayların lehine bir değişiklik yapılması için YÖK’e öneri götürmüştü. Yarımağan, değişiklikle daha fazla adayın 160 ve 185 baraj puanını geçmesinin amaçlandığını ve böylece kontenjanlarda daha az boşluk kalacağını söylemişti.
  Hürriyet 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: ÖSS"lilere 20 Puan Müjdesi

  Reklam
  YÖK ÖSS baraj puanını düşürdü


  YÖK, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanını 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirledi.

  YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından,
  YÖK'ten toplantıda ele alınan konulara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
  Açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM'nin önerilerinin değerlendirildiği, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanının 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirlendiği kaydedildi.

  Böylece, ÖSS taban puanları ön lisans ve açık öğretim için 160'tan 145'e, lisans programları için ise 185'ten 165'e düşürülmüş oldu.
  ÖSS taban puanlarında yapılan yeni düzenlemenin 2008-ÖSS'den itibaren uygulanacağı bildirildi.

  Bu arada, ÖSYM'nin ÖSS taban puanlarıyla ilgili üç ayrı öneri sunduğu, taban puanların 145 ve 165'e çekilmesi önerisinin de ÖSYM'nin önerileri arasında yer aldığı kaydedildi.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi