Doğru Üniversite için öneriler

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden Doğru Üniversite için öneriler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Doğru Üniversite için öneriler

  Reklam  Doğru Üniversite için öneriler

  Forum Alev
  Doğru Üniversite için öneriler  ÖSS sınavına giren öğrencilerin yapacakları tercih işlemleri için geri sayım başladı. Pazartesi günü sona erecek tercih işlemleri öncesinde en doğru kararı verebilmek için adaylar performanslarının da ötesinde bir gayretle kafa yoruyorlar.

  Her ne kadar ÖSYM’nin tercihler için tanıdığı süre, mesleki karar süreci için yeterli olmasa da, şartlar bir an önce adayların yüksek öğretimleriyle ilgili karar vermelerini gerektiriyor.
  Peki, adayların üniversitedeki bölüm tercihleri aynı zamanda meslek seçimiyle eşdeğer midir?
  İşte adayların canını en çok sıkan soru da bu. Şüphesiz akademik eğitim gelecek adına size önemli bir formasyon sağlayacaktır. Ancak belirleyici olan tercih listeniz ya da gireceğiniz üniversite değil gelecekte alacağınız mesleki kararlar olacaktır.

  İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMLERİ LİSTENİZE YAZIN  Adaylar ancak başarı sıralarının el verdiği ölçüde tercih yapabiliyor ve ne yazık ki pek çok aday ÖSS’ye girmeden önceki mesleki
  Elif KALELİ YAZIYOR  hedefinden uzaklaşmak durumunda kalıyor. Tercih döneminde adayların yaşadığı kararsızlığın en büyük nedeni bir anda karşı karşıya kaldıkları sürpriz alternatifler.

  Şayet bir üniversite adayı olarak siz de aynı duygular içindeyseniz, öncelikle ‘Nasıl olsa giremem’ ön kabulünden ziyade şansınızı denemeyi tercih edin ve hedef tercihlerinize listenizde yer verin.

  TERCİH HAKKINIZI KULLANIRKEN EKONOMİK DAVRANIN
  Özellikle ön lisans programlarını seçecek adayların 24 tercih hakkını kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor. Tercih listenizde gençlerin deyimiyle, ‘makul uçuşlar’ yapmak, şansınızı düşürecek bir unsur değildir. Zira belirleyici olan tercih sırası değil adayın puanıdır. Başka bir aday, sizin istediğiniz bölümü bir üst sıraya yazdı diye kazanma şansı artmaz. Hangi adayın puanı daha yüksekse o aday hedefine ulaşır.

  TERCİH ÖNCESİ SON KONTROLLER
  Daha önce ÖSYM Başkanı’nın da açıkladığı gibi hareket noktamız başarı sırası olmak zorunda. Puanınızın yettiği yerleri değil başarı sıranızı baz almanız gerekiyor. Bu konuda bir uzman yardımı almadan tercih yapılmamalı. Tercih listenizi oluştururken mutlaka yeni açılan bölümler hakkında bilgi sahibi olun.

  Bu bölümleri listenize yerleştirirken rehber uzmanlar, emsalleriyle karşılaştırarak bölümün açılacağı puan hakkında adaylara bilgi verecektir.

  Ayrıca özel üniversitelerin burslu bölümleri de adaylar için oldukça cazip seçenekler. Ancak ne ilginçtir ki, pek çok aday özel üniversitelerin burslu programlarını tercih etmekten hala çekiniyor. Oysa ki bu üniversitelerin kılavuzda yer alan özel koşullarını okuduğunuz zaman göreceksiniz ki, pek çok özel üniversite artık 5 yıllık karşılıksız burs veriyor. Dolayısıyla adaylara sağlayacağı imkanlar karşılaştırılarak, burslu tercihlerde bulunmak da gayet mantıklı bir seçenek. Tüm adayların ilgileri ve yetenekleri paralelinde tercihlerde bulunmalarını diliyoruz.

  Zira en doğru tercih, üniversite hayatınızı keyifli ve verimli geçirmenizi sağlayacak tercihtir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Doğru Üniversite için öneriler

  Reklam  ÖSS sınavlarının yaklaştığı şu günlerde öğrenciler ara vermeden hazırlanıyor,deneme sınavlarına giriyorlar.Okul seçerken kendinize bir liste hazırlayın ve ne istediğinize karar verip ona göre hareket edin.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi