ÖSS’de son dakika değişikliği

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden ÖSS’de son dakika değişikliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MavişiM
  Usta Üye
  Reklam

  ÖSS’de son dakika değişikliği

  Reklam  ÖSS’de son dakika değişikliği

  Forum Alev
  ÖSYM bu yıl 1 milyon 600 bini aşkın adayın yarışacağı 2007-ÖSS’ye az bir süre kala "son dakika" değişikliği yaptı.

  ÖSYM "ve" yerine "veya" değişikliğiyle kamuoyunda "yerleştirme puanı" olarak bilinen Sayısal-2 (SAY-2) puanının hesaplanma yöntemini yeniden belirledi. Bu değişiklikle bu yıl yüzde 50 daha fazla adayın puanı hesaplanacak. Geçen yıl 185 ve üzeri puan alan 913 bin 122 adayın puanı hesaplanmıştı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "ve-veya" tadilatını Hürriyet’e açıkladı. Testler ve katsayıda herhangi bir değişiklik olmadığını bildiren Yarımağan, "Son derece teknik" dediği değişikliği anlatırken adaylara 17 Haziran’da gerçekleştirilecek ÖSS öncesi önemli bir uyarıda da bulundu. Yarımağan şunları söyledi:
  SAY-2 HESAPLAMASI Geçen sene SAY-2 puanını hesaplamak için MAT-2 ve FEN-2’den alınması gereken puan vardı. Bu yıl sadece MAT-2 değil, FEN-2’den de 0.5’i geçenlerin puanı hesaplanacak.
  NE GETİRECEK? Buna göre geçen yıl daha az sayıda adayın puanı hesaplanmıştı. Bu yıl 185 barajını aşan daha fazla adayın puanı hesaplanacak. Yani geçen yıl bunu uygulasaydık yüzde 50 fazla adayın puanı hesaplanmış olacaktı. Tabii ki bu bir yere yerleşme anl----- gelmiyor.
  KÜÇÜK BİR TADİLAT Özellikle SAY-2 puanı ile bir yere girmek isteyenlerin şansını artıracak. Ama bu tadilat adayı ilgilendirmiyor sadece teknik bir konu.
  ÇOK SORU UYARISI Bu yıl ayrıca 185 baraj puanını aşan sayısal öğrencileri Eşit Ağırlık 2 ile öğrenci alan iktisat işletme sınıf öğretmenliği gibi programları da tercih edebilecekler. Bu nedenle adaylara önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Çok test çözün, çok soru yapın. Geçen yıl bu çok azdı

  alıntıdır.. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: ÖSS’de son dakika değişikliği

  Reklam  Önemli bir sınav ve bir çok mesleği yapmanın ilk adımı olan öss sınavı bir önceki yola göre baraj sınırı soru sayısı ve diğer bazı kuralları ile ilgili değişimler gerçekleşmektedir. Girecek adayların gündemi takip etmeleri faydalarına olacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi