ÖSS adayına 'Kolay soru' müjdesi

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden ÖSS adayına 'Kolay soru' müjdesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  ÖSS adayına 'Kolay soru' müjdesi

  Reklam  ÖSS adayına 'Kolay soru' müjdesi

  Forum Alev
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan hafta sonu sınava girecek üniversite adayı öğrencilere büyük müjdeyi verdi: Bu yıl ÖSS'de sorular kolay olacak.

  Hem ailelerin hem de 1 milyon 639 bin öğrencinin merakla beklediği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) soruları ile ilgili çarpıcı açıklamayı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan SABAH'a yaptı. Öğrencilerin geçen yıl sistemin değişmesi ve bu değişiklikten çekinip, "nasılsa yapamam" diyerek, özellikle lisans programlarına yerleştirmeyi sağlayan ÖSS'de ikinci bölüm sorularını yapmaktan çekindiklerini anlatan Yarımağan, hem öğrencilerin hem de ailelerin yüreğine bu yıl soruların kolay olacağını söyleyerek su serpti.
  Soruların geçen yıla göre zor olmamasını istediklerini ve bu yönde çaba harcadıklarını söyleyen Yarımağan, sorular ile ilgili şöyle konuştu: "Geçen yıla göre sorular daha kolay. Özellikle geçen yıl adayların cevaplamakta çekindikleri 2 numaralı testlerden Matematik 2, Fen Bilimleri 2 testlerindeki soruları biraz daha kolaylaştırdık. Bu durumda da Sayısal 2'de geçen yıl 185'i geçen aday sayısı 108 bindi. Bu yıl bunun 180 bin olmasını bekliyorum. Gerçi kolaylık ve zorluk göreceli bir olay. Ben baktım, sorular geçen yıla göre daha kolay geldi. Ama öğrencilerin nasıl bulduğunu sınavda hep birlikte göreceğiz."

  NASIL OLDUYSA SINIF GEÇMİŞLER
  Yarımağan geçen yıl özellikle 2006 öncesinde mezun olan adayların lise 2 ve lise 3 müfredatındaki dersleri öğrenmeden "nasıl olduysa geçer not alarak" mezun olduklarını söyledi. Yarımağan, "Özellikle de bu adaylar sorulara cevap veremeyeceklerini düşünerek, çekindiler. Onun için bu adaylar daha çok birinci testteki puanlarla bir yere girmeye çalıştılar. O zaman 2 numaralı puanı hesaplanan özellikle de 185'i geçen aday sayısı sınırlı kaldı" diye konuştu.

  30 SORUYU YAPAN 89 KİŞİ
  Geçen yıl ön lisans programlarına kabulde kullanılan ve tüm adayların yapmak zorunda olduğu testlerden özellikle Fen Bilgisi-1 bölümüne öğrencilerin cevap vermediklerini anlatan Yarımağan, "Oysa Fen 1 tüm adaylara hitap ediyor. Hepsinin cevaplaması gerekiyordu. Hepsi o konuları okudu. Ancak yapamadılar. Matematik 2, Fen 2'de hepsi o dersleri almıyor. Ama Fen 1 hepsine hitap ediyor. Buna karşı cevap veren aday sayısı son derece az. 1 milyon 100 bini buna dokunmuyor doğru düzgün. 1 milyon 530 bin kişiden yalnızca 30 soruyu yapan kişi sayısı 89. sadece 522 bin kişi 1 ve üstünde soru yapmış. 960 bin kişi ise 0 ya da 0.5. Ama geçmişler sınıflarını nasılsa" şeklinde konuşuyor.

  ESAS DEĞİŞİKLİK ADAYLARDA
  Yarımağan'a göre bu yıl sınavda asıl değişikliği adaylar yapacak. Çünkü geçen yılki lise müfredatı ile testlerin önem ve anlamını artık biliyorlar. Yarımağan şunları anlatıyor: "Zaten bu yıl başvuran adaylardan 801 bini son sınıf öğrencisi. Geçen yıl mezun olanlar da benzer biçimde son sınıf derslerine önem verdiler. 2 yıl öncesi ve daha öncesinde mezun olanlar da bir miktar açıklarını kapattılar. Bu yıl daha çok Matematik 2, Fen Bilgisi 2, Sosyal 2 testlerine cevap vereceklerini düşünüyorum. Böylece SAY2, SÖZ2, EA2 puanı hesaplanan ve 185'i geçen aday sayısı geçen senenin bir hayli üzerinde olacak."

  Barajı geçmek için kaç soru yapmalı?

  2006 ÖSS yeni bir sınavdı ve iki bölümden oluşmaktaydı. 2007 ÖSS de aynı türden bir sınav olacağı için adaylar bu yıl hedeflerini belirlerken geçen yılın verilerini baz alabilirler. Ancak 2007 ÖSS verileri değişkenlik gösterebileceğinden adaylar bu verilerin sadece fikir verme amacı taşıdığını unutmamalı. 2007 ÖSS'de birinci bölümden soru yaparak sadece 160 puanı geçmek isteyen adaylar; Geçen yıl adayların Say-1 için 5 matematik, 5 fen bilimleri -1 neti yapmaları yeterli olmuştu. Bu yıl EA-1 puanında 160 puanı geçmek isteyen adayların 10 Türkçe, 5 matematik-1 sorusu yapmaları yeterli olacaktır. SÖZ-1 için adayların 10 Türkçe, 10 sosyal bilimler-1 sorusu yapmaları yeterli olacak.

  185 PUANI GEÇMEK İÇİN
  2007-ÖSS'de sadece 185 puanı geçmek isteyen adaylar; SAY-2 puanından 185 puanı geçmek isteyen adayların sınavda 5 Türkçe, 15 matematik-1, 15 fen bilimleri-1, 13 matematik-2, 13 fen bilimleri-2 ( 2006-ÖSS'de say-2 puanında 185 puanı geçen aday sayısı sadece 108.000'di) EA-2 puanında 185 puanı geçmek isteyen adayların sınavda 15 Türkçe, 10 matematik-1, 10 sosyal bilimler-1, 10 edebiyat sosyal bilimler, 10 matematik - 2 sorusu yapması yeterli olmuştu. SÖZ-2 puan türünde 185 puanı geçmek isteyen adaylar sınavda; 15 Türkçe, 15 sosyal bilimler-1, 12 edebsosyal bilimler, 12 sosyal bilimler-2 sorusu yapması yeterli olacak. 2. 2
  deli_dolu
  Üye

  --->: ÖSS adayına 'Kolay soru' müjdesi

  Reklam  teşekkürler bilgilerin için umarım dediklerini yapabiliriz 3. 3
  MUSTAFA
  Usta Üye
  Cok Saol Bilgilendirdigin Icin Insallah Hayırlısı Olur Bızım Icin 4. 4
  <HardRock<
  Üye
  Allah yardımcıları olsun

 5. 5
  bozo2
  Üye
  sınavı atlattık Allahın ıznıyle sorular cok kolaydı ıns herkez barajı gecer

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi