Öss Sabahı Neler Yemeli

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden Öss Sabahı Neler Yemeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gökhan
  Emekli
  Reklam

  Öss Sabahı Neler Yemeli

  Reklam  Öss Sabahı Neler Yemeli

  Forum Alev
  Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 17 Haziran Pazar günü yapılacak ÖSS’ye girecek öğrencilere beslenmeyle ilgili uyarılarda bulunuldu.
  Yoğun stresin yol açtığı fizyolojik etkilerin düzenli ve uygun beslenmeyle kontrol edilebileceğine dikkat çekilerek, sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerektiği bildirildi.

  Açıklamada şu uyarılarda bulunuldu:

  -Gece boyu açlıktan sonra vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat daha çabuk dağılmakta, baş ağrısı ve yorgunluk oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar, iyi kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır.

  -Sabah kahvaltısında, yeterli enerji ve besin ögelerini sağlayacak, peynir ve yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve bulunmalı.

  -Sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için sınavdan önce ve sınav sabahı dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tercih edilmemeli.

  -Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler tüketilirken dikkatli olunması gerekiyor.

  -Sınav öncesi ve esnasında şeker, şekerleme gibi basit şekerler yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmeli.

  -İmkanlar ölçüsünde balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz tüketilmeli. Bu besinler protein içerikleri nedeniyle uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlar. İçerdiği yağ asitleri beyin hücrelerinin çalışmasında önemli rol oynar.

  -Sınav öncesi susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınılmalı.

  -Sınavda su ve taze sıkılmış meyve suyu tüketmek hem sıvı ihtiyacını karşılıyor hem de konsantrasyonu artırıyor.

  -Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına, böylece stres düzeyinin artmasına neden oluyor, bu nedenle sınav öncesinde ve sınav sabahı çay, kahve kolalı içecekler gibi kafein içeren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.

  alıntıdır... 2. 2
  moonback
  Üye

  --->: Öss Sabahı Neler Yemeli

  Reklam  sütsüz çikolata yiyin 1-2 saat önce zihni açar :) 3. 3
  cadıı
  Yeni Üye
  offffffff yaaaaa bende bu sene gircmmm :(:( 4. 4
  yargıç308
  Yeni Üye
  yapcak bişey yok ben de bu sene gircem

 5. 5
  halimeee
  Yeni Üye
  YA BNDE OKS YE İRCEM 6 GÜN KALDI ÇOK HEYCANLIYIM BNADA YARDIM EDER MİSİNİZ NE OLURRRRRRRRRRRRRR:S:mad::confused:

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi