Core 2 E8500 ve Q8300'le overclock rehberi

+ Yorum Gönder
Donanım ve Overclock Bölümünden Core 2 E8500 ve Q8300'le overclock rehberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Core 2 E8500 ve Q8300'le overclock rehberi

  Reklam  Core 2 E8500 ve Q8300'le overclock rehberi

  Forum Alev
  Son zamanlarda hem Intel'in Core i7'leri, hem de AMD'nin Phenom II'leri gibi yeni çıkan işlemcilerden, Intel'in eski ve popüler işlemcilerine geri dönemedik. Oysa Core 2 ailesi hala pek çok kullanıcının tercihi ve gayet de düzgün performans gösteriyorlar - ekran kartı test sistemlerimiz de Intel Core 2 Duo platformunda. Biz de Core 2 ailesinden bir tane çift çekirdekli, bir tane de dört çekirdekli işlemciyi nasıl overclock ettiğimizi ve bu işlemde dikkat etmeniz gereken şeyleri bir videoyla size gösteriyoruz.

  Videoda Core 2 Duo E8500'ü 4 GHz'nin biraz üzerine, Core 2 Quad Q8300'ü ise hemen hemen 3.7 GHz frekansına çıkardığımızı göreceksiniz. her ne kadar bu haliyle günlük kullanım için uygun olmasa da iyi birer soğutucuyla bu hızlara gayet kolay çıkılıyor.  Adım adım Core 2 overclock

  Rehberde kullandığımız Intel işlemcilerden hiçbiri "Extreme Edition (XE)" değil; yani çarpanları kilitli. Çarpanı artıramadığımıza göre harici saat frekansını artıracağız. Daha önce yaptığımız Phenom II X4 810 overclock rehberini okuduysanız, bu harici saat frekansının işlemci için bir "referans" olduğunu hatırlayacaksınız. İşlemci kendi çalışma hızını, referans saat frekansını çarpanıyla çarparak ayarlıyor. Denklem basit:
  Çalışma frekansı = Referans saat hızı (FSB) x Çarpan
  3.16 GHz = 3160 (3163) MHz = 333 x 9.5
  2.5 GHz= 2500 MHz = 333 x 7.5
  Harici saat frekansı AMD'ler için HTT, Core i7'ler için Bclk olarak geçiyordu. Eski Core 2 mimarisinde ise bunun adı FSB. Daha doğrusu bu mimaride FSB adı verilen ortak veriyolunun frekansı, işlemci için referans alınıyor. FSB terimi uzun yıllardır kullanılıyor, 32 bitlik AMD işlemcilerin (orijinal Athlon, Athlon XP, Duron, Sempron gibileri ve daha öncesinin) kullandığı da FSB'ydi. İşte bu yüzden bu taban frekansa çoğu yerde FSB dendiğini duyabilirsiniz, biz bile tam doğru tabir bu olmamasına rağmen kolay anlaşılmak adına FSB diyebiliyoruz. Hatta yine önceki AMD Phenom II X4 810 overclock rehberimizde, kullandığımız Asus anakartın HTT frekansı yerinde "FSB Frequency" teriminin verildiğini, yine tam doğru olmamasına rağmen çoğu kullanıcıya tanıdık olmasından dolayı orada bulunduğunu söylemiştik.
  FSB için, HTT ve Bclk frekanslarının benzeri bir kısıtlama geçerli. FSB, sırf işlemcinin değil, başka bileşenlerin, spesifik olarak belleklerin de çalışacağı frekansı belirlemeye yarıyor. Bunun anlamı FSB'yi yükselttiğiniz zaman otomatik olarak belleklerin de yükselecek oluşu. Belleğinizin frekans sınırlarını zorladığınızda ne olacağını artık biliyorsunuz: İşlemcinizin sınırlarını göremeden belleğin sınırlarına takılmak. Bunun için de FSB'yi yükseltirken bir taraftan bellek frekansını gözlemlemeli ve BIOS'tan bellek çarpan/bölenleri aracılığıyla sınırların altına tekrar çekebiliyor olmalısınız. Core i7 ve AMD'lerdeki (işlemcisine göre) HT Bağlantısı, kuzey köprüsü, QPI Bağlantısı gibi ayarlar ise Core 2'larda yok.

  FSB artışı aynı zamanda kuzey köprünüzü de zorlamak anlamına geliyor. Zaten işlemcinin yanındaki (kuzey köprüsü -Northbridge- üzerindeki) soğutucu bloğun el yakacak kadar ısınabildiğini farkedeceksiniz. Bunun üzerine bir fan koymak sisteminizin hasar görmesi olasılığını bir miktar azalttığı gibi daha yüksek hızlarda stabil kalmanıza da yardım edebilir.
  Voltajı unutmayalım. İşlemciniz belli bir hızdan sonra, biraz daha voltaj için ağlamaya başlayacaktır. Her zaman olduğu gibi adım adım giderken voltajı artıracaksınız. O zaman takip etmeniz gereken adımları verelim.
  İşlemciniz hakkında bilgi edinin. Özellikle en yüksek çalışma voltajını öğrenin.
  Bilgisayarınızı açıp BIOS'a girin.
  FSB ve bellek frekansı arasındaki bağıntıyı bulun. Bellek frekansı FSB'yle doğru orantılı olacaktır.
  FSB'yi bir miktar yükseltin. İşlemcinizi iyi tanımıyorsanız, Core 2'lardaki deneyimimize dayanarak 20 MHz gibi bir başlangıcın iyi olduğunu söyleyebiliriz. İşlemcinizin belli bir frekansa voltaj artırmadan kolayca çıktığını biliyorsanız onu deneyebilirsiniz.
  BIOS'tan çıkmadan bellek frekanslarına geri dönün. Anakartınız bu frekansı size veriyor olabilir, vermiyorsa 2. adımda bulduğunuz bağlantıyla tekrar hesaplayın. Belleği çalışamayacağı hıza çıkarmış mısınız? Öyleyse anakartınızın bellek çarpan/bölen seçeneklerini kullanarak kendi çalışma hızı civarına geri düşürün.
  Kaydedip çıkın, sistem açılmıyorsa voltajı bir miktar yükseltin. Ufak adımlar kullanmalısınız.
  Kaydedip BIOS'tan çıkın, sistem açılıyorsa Windows'a girin ve Prime95 gibi stres testlerini çalıştırın. Bir taraftan sıcaklığı gözlemlemeyi unutmayın.
  Sistem stabil değilse frekansı daha fazla artırmadan, voltajı bir ya da iki adım daha artırın. 6. adıma geri dönüp tekrar stres testi yaparak adımları takip edin.
  Sistem stabil gözüküyor mu? 4. adıma geri dönmenin zamanı geldi. Biraz daha hızlanacağız.
  9. adımda sistem stabilitesini yakalayamıyorsanız, oraya gelmeden hemen önceki FSB değerine (yani en son stabil değerinize) geri dönün ve bırakın. Bir miktar benchmark çalıştırıp, aldığınız puanları overclock'suz haliyle karşılaştırın. Tatmin edici artış var mı? O zaman işlemcinizi en azından temel düzeyde overclock etmişsiniz demektir. Olduğu gibi bırakın. 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Core 2 E8500 ve Q8300'le overclock rehberi

  Reklam  Bu adımların belli bir döngüsünü birkaç kere tekrarlamanız gerekebilir; örneğin 6. adımdan 8. adıma kadarki kısımda stabiliteyi bulana kadar birkaç tur atmanız gerekebilir. Tabii aşmamanız gereken sınırlar var:
  Sıcaklık en önemlisi; işlemcinizi "yakmak" üzere olduğunuzun ilk işareti diyebiliriz. İri kıyım soğutucularla bile, 4 GHz'e yaklaşmış bir Core 2 Duo E8500 hatırı sayılır derecede ısınabiliyor. Bu yüzden, sıcaklığı her zaman gözetim altında tutun. İşlemcinizin teknik verilerinde gösterilen en yüksek sıcaklığı geçseniz de işlemciyi yakmazsınız belki ama aşırı ısınma durumunda işlemci kendisini yavaşlatabilir, yani hızlanmış sayılmazsınız. Bizim önerimiz günlük kullanımda 60'lı derecelere çıkmamanız yönünde. Yaz aylarını ve güvenlik katsayılarını da hesaba katmayı unutmayın -kışın işlemciniz 60 santigrad derecede çalışıyorsa yaz aylarında daha yüksek sıcaklıklara çıkabilir ya da kasa içi sıcaklık artışları/işlemci soğutucusunda olabilecek aksamalar nedeniyle birden sorun yaşayabilirsiniz.
  Voltajı fazla artırmamaya çalışın. Denemelerimizde 1.40 Volt civarından yukarı çıkmanın -en azından bizim yaptığımız hava soğutma deneylerinde- pek anlamlı olmadığını gördük. Anakartınızda 0.0125V gibisinden adımlarla artış olanağı bulunsa iyi olur. Sıcaklık dışında işlemciye hasar vermenin bir yolu da aşırı voltaj, haberiniz olsun. :)
  Anakarta dikkat. Kuzey köprüsünün ve işlemcinin arka tarafındaki güç devrelerinin aşırı ısınmadığından emin olun. Core 2 Quad Q8300'ü overclock ederken hem kuzey köprüsünün, hem de güç devresinin üzerine ekstra fanlar koyduk. Yani sıcaklık anakartınız için de hasar vermenin bir yolu.
  Bu adımlar basit düzeyde overclock etmeyi gösteriyordu. En yüksek frekans kazançlarını bu şekilde elde edebilirsiniz ama daha da yüksek hızlara çıkmak detay ayarlarla elinizde. Buna değer mi derseniz, sizin bileceğiniz iş. Editörünüz 3.8 GHz'de stabil kalmak için bir gece boyu uğraşabilirdi ama siz uyumayı tercih edip 3.7 GHz'de çalıştırabilirsiniz, görülür performans farkı da olmaz. :)
  Core 2 Duo E8500 ile overclock

  Core 2 Duo E8500 bizim test sisteminin kalbini oluşturuyor demiştik. 2008 sonlarına kadar standart hızında kullandığımız işlemciyi bir süre önce overclock ettik: Şimdi test sistemimizdeki işlemcimiz 3.8 GHz frekansında çalışıyor. İki farklı üretim adımından versiyonu var: E0 ve C0. Termal spesifikasyonları ve bir detay haricinde genel özellikleri aynı.
  Core 2 Duo E8500
  FSB frekansı: 333 MHz
  İşlemci çarpanı: 9.5
  İşlemci frekansı: 3.16 GHz
  Veriyolu hızı: 1333 MHz (quad-pumped bus)
  L2 önbellek: 6 MB
  Soket: LGA775
  Üretim tekniği: 45 nm
  TDP: 65 W
  Termal spesifikasyon: 74.1 santigrad derece
  Voltaj: 0.85V - 1.3625 V

  Bu bilgiler E0 üretim adımına aitti. C0 adımının numaralandırması dışında farkı 74.1 yerine 72.4 derece termal spesifikasyonu ve Intel'in listelerine göre C3E (Deep Sleep State) olarak adlandırılan güç koruma durumunu taşımamaları. Masaüstünde ne kadar faydalı tartışılır. Üretim adımları arasında overclock potansiyeli farkları olabiliyor ama bu ikisi arasında bir farklılık görmedik.
  Bu işlemciyi videoda 430 MHz FSB'ye çıkardık. 430 MHz FSB altında işlemcinin hızı 4085 MHz değerine yükseldi. Yazıdaki testleri de hemen hemen bu hızda gerçekleştiriyoruz -aslında tam olarak 432 MHz FSB altında 4.1 GHz; videoda size kafa karıştırmadan göstermek için, testlerde FSB'ye yaptığımız ince ayarı kullanmadık.
  Sonuçta videodaki adımları takip ederseniz şöyle bir fark görüyorsunuz:

  Adobe Flash oynatıcısını güncellemelisiniz. Güncelleme için buraya tıklayın.
  Bizim kullandığımız her iki E8500 işlemci de 3.8 GHz frekansına çok rahat tırmanıyor. Genel olarak, piyasadan alacağınız herhangi bir E8500'ün bu hızlara kolayca çıkacağını düşünebilirsiniz.Daha sonrasında voltaj gereksinimi ortaya çıkmaya başlıyor. Biz 4.1 GHz civarında tıkandık. Sizin alacağınız işlemci ve kullandığınız anakarta bağlı olarak daha fazlası mümkün olabilir. Son kullanıcının yapma olasılığı daha yüksek değerleri kullanmayı tercih ediyoruz ki alıp hayal kırıklığına uğramayasınız.
  Sunbeam Core Contact Freezer: Kullandığımız iri soğutuculardan biri.
  Ancak soğutma sisteminiz önemli. Standart soğutucuyla bu hızlara çıkmak hayal gözüküyor, biz test sistemlerinde kullandığımız iri soğutucularda bile normal hallerinde gündelik kullanım için dikkatli olmayı gerektirecek sıcaklıklara çıktık. İşlemci her ne kadar 70 derecenin üzerine kadar sorun çıkarmıyor olsa da çevresel koşulları da gözönünde bulundurmak gerek -kasa içi kullanım, yaz ayları, eskiyen fan gibi…
  Bol overclock ve tam yük: Sıcaklık hemen yükseliyor.
  Q8300 için de geçerli olacak bir ipucu ve editör notu: Standart Intel soğutucu montaj yönteminde bazen soğutucu işlemciye istediğiniz kadar sıkı bastırmayabiliyor. Bir gece vakti test seansında bizim ekran kartı test sistemindeki Asus Silent Knight 2 soğutucunun işlemci baskı mekanizmasının altına bildiğiniz Ankaray biletini katlayıp koyarak sıcaklığı düşürmeyi başardık. :) Kısacası overclock denemelerinizde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, biraz araştırma, fikir yürütme ve tabii bir miktar da şansla satın aldığınız işlemcinin suyunu biraz daha sıkmak mümkün.
  Core 2 Quad Q8300'le overclock

  Core 2 Quad Q8300 pek çok yerde Q6600'ün takipçisi olarak gösteriliyor. 200 doların altında satılan bu dört çekirdekli işlemci 2.5 GHz standart frekansında çok iddialı olmayabilir ama ciddi overclock potansiyeliyle tavsiye edilebilecek bir model.
  Core 2 Duo E8500
  FSB frekansı: 333 MHz
  İşlemci çarpanı: 7.5
  İşlemci frekansı: 2.5 GHz
  Veriyolu hızı: 1333 MHz (quad-pumped bus)
  L2 önbellek: 4 MB
  Soket: LGA775
  Üretim tekniği: 45 nm
  TDP: 95 W
  Termal spesifikasyon: 71.4 santigrad derece
  Voltaj: 0.85V - 1.3625 V

  Videoda işlemciyi 490 MHz FSB altında 3.7 GHz frekansına yakın bir yerlere kadar çıkardık. Testlerimizde biraz daha ince ayarla, 494 MHz FSB frekansı altında 3.7 GHz sonucuna ulaştık.

  Adobe Flash oynatıcısını güncellemelisiniz. Güncelleme için buraya tıklayın.
  Q8300 için de overclock işlemi ilk kullandığımız MSI P45 anakartta bir miktar baş ağrısı yaptı. İlk etapta 3 GHz civarında tıkanıp kaldık. Daha sonra ekran kartı test sistemimizde kullandığımız anakartın kardeşine, Asus P5Q-E'ye geçtikten sonra işlemcinin gerçek limitlerini görmeye başladık. İşlemci 500 MHz FSB'ye yaklaştı ancak o değerde açılmayı reddetti. Şansımızı voltajı yükselterek ya da başka önlemler alarak deneyebilirdik ama abartmaya gerek yok.
  Sıcaklık ise yine sorun. Bu işlemcide de açık kasa ve iri kıyım soğutucuyla 70 dereceyi gördük. Soğutma sisteminizde optimizasyonlar yaparak daha düşük sıcaklıklarda kalabilirsiniz -aklımızdaki bir ısı iletken pasta, soğutucuyu sokete standart Intel bağlantı yönteminden daha sıkı bastırmak ve ekstra fanlar gibi önlemler bizde de daha düşük sıcaklıklar sağlayabilirdi, tabii tüm bunlar opsiyonel.+ Yorum Gönder
q8300 overclock yapma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi