Overclock Nedİr-nasil Yapilir

+ Yorum Gönder
Donanım ve Overclock Bölümünden Overclock Nedİr-nasil Yapilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Reklam

  Overclock Nedİr-nasil Yapilir

  Reklam  Overclock Nedİr-nasil Yapilir

  Forum Alev
  Overclock, (Türkçesi "Hızaşırtma") bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak demektir. Mesela 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 4.0 GHz hızında çalışan bir işlemci haline basit birkaç ayarla getirebilirsiniz.

  Bilgisayar meraklıları her zaman için mevcut sistemlerini biraz daha hızlı ve performanslı çalıştırmayı isterler. Diyelimki elimizde P4 3000 mhz bir işlemcimiz var biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz. Sisteminizde bir bozulma meydana gelmemiş ve BIOS ekranında yeni değeri görüyorsanız başarmışınız demektir.

  Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var: Overclock yapmak birçok riski de beraberinde getirir ve bu konuda size sisteminizle ilgili bir garanti veremeyiz. Yaptığınız değişiklikten sonra ortaya çıkacak sorunlardan Overclock yapan sorumludur. Overclock işlemi yapmak istiyorsanız bilinçli bir kullanıcı olmanız ve sisteminizin özelliklerini çok iyi biliyor olmanız gereklidir.

  Overclock işlemi yapılacak olan bilgisayarın kasa ve işlemci fanların soğutma işlemi iyi yapıyor olması gereklidir. Çünkü üstte bahsettiğimiz gibi işlemciyi maximum seviyede çalıştıracağımız için ısısı artacak ve iyi soğutma isteyecektir.

  Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Front Side Bus kısaca FSB denilen, yani önyüz veri yolu diyebileceğimiz MHz cinsinden bir çalışma frekansı vardır. Bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı mevcuttur (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl MHz'ini bulmuş oluruz. Örnek olarak; Core2 Duo E4300, 200 MHz'lik bir çalışma frekansına sahiptir. Dokuz adet çarpan kat sayısı bulunduğundan dolayı işlemci hızı standart olarak 1,8 GHz'tir.

  öncelikle anakartınızın BIOS update'ini sağlıklı bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Update işlemi gerçekleştirdikten sonra Bios güncelleştirmesinin gerçekleştiğinizden, yeni Bios versiyon numarasını gördüğünüzden emin olun. BIOS ayarlarına girin ve "Load Setup Defaults" ayarlarını onaylayıp board ayarlarınızı ilk anki haline döndürün ve yaptığınız işlemi kaydedin.

  BIOS ayarlarında "Advanced" seçeneğine gidin ve bu menü altında "JumperFree Configuration" a ulaştıktan sonra "AI Tuning" seçeneğini "Manual" yapın. Hemen ikinci sıradaki "CPU Frequency" değerini 266 MHz'ye çekin. "DRAM Frequency" değerini en yüksek çalışma değerine getirin.

  Tüm değişikleri "Exit & Save Changes" seçeneği ile kaydedip Setup'tan çıkın. Eğer bilgisayarınız açılırken Boot ekranında, BIOS'unuz yeni işlemci hız değerleri alıyorsa işlemi doğru yaptınız demektir.

  Windows'u açtınız. Yaptığınız Overclock işlemin sonuçlarını görebilmeniz için CPU-Z programını kurun ve işlemci bilgilerinizi inceleyin. Bilgisayarınızda yaptığınız performans arttırımını test edin. İşlemcinizin sıcaklık değerlerini ve çalışma frekanslarını inceleyin. İşlemci sıcaklığınız, yaptığınız işlemler sonucu 70C ve üzerindeyse sisteminiz zarar görebilir. En kısa sürede ilk ayarlarınıza geri dönmelisiniz. Ancak sıcaklık bu değerin altında çıkarsa sistem hızı başarıyla artırılmış demektir.

  Ekran kartınızında Overclock nasıl yapılır?

  Ekran kartları, işlemcilerden farklı olarak Windows işetim sistemi üzerinde Overclock yapılır. Donanımıza uygun bir overclock programını bilgisayarınıza yüklediğinizde, ekran kartınızın çipsetine (ATI veya Nvidia) uygun programlarla birkaç tıklamayla yüksek performans elde etmeniz mümkün.

  ATI çipsetli ekran kartları için tasarlanan ancak birçok Nvidia çipsetli ekran kartında da kullanılabilen ATI-Tool veya daha farklı programlar işinizi görebilir. 3D oyunlarda gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Overclock işlemi yapılacak ekran kartının üzerinde mutlaka fan bulunması gerekir, çünkü hız artışı aynı zamanda sıcaklık artışı demektir. 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: Overclock Nedİr-nasil Yapilir

  Reklam  Athlon64 3000+ Venice overclock ilavesi
  sonrasını kontrol et istersen..

  resimlerin çoğu görünmüyor 3. 3
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Alıntı Hasan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Athlon64 3000+ Venice overclock ilavesi
  sonrasını kontrol et istersen..

  resimlerin çoğu görünmüyor

  Mesaj Düzeltilmiştir.. 4. 4
  Reloladed
  Emekli
  Alıntı |YaBaNCı| Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mesaj Düzeltilmiştir..
  Hasan Abim Dediği gibi Tekrar Görünmüyor :rolleyes:

  imageshack sitesinde görünmeyebilir.

  :)


 5. 5
  kralsero
  Yeni Üye
  teşekkürler güzel bilgiler

 6. 6
  serius
  Yeni Üye
  teşekkürler hasan bey

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi