Icewind Dale II Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Icewind Dale II Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Icewind Dale II Rehber

  Reklam  Icewind Dale II Rehber

  Forum Alev
  1. İLK ADIM

  Öncelikle şunu söylemeliyim; Icewind Dale II Infinity Engine ile yapılmış oyunlar arasındaki en zor oyun. Bu yüzden "party"mizi oluşturmadan önce iyi düşünmeliyiz. Yakın dövüş ve büyü arasındaki dengeyi kurmak en önemli nokta. Kendinize şunları sorun; "bir Bard bana gerçekten lazım mı?", "Cleric yerine Paladinle idare edebilir miyim?".

  Benim kurduğum party ise şöyle;

  Human Conjurer: Biliyorum, fireball'u seviyorsunuz. Oraya buraya yıldırımlar düşmedikçe rahat edemiyorsunuz. Ama bu oyun büyüye, ateşe dayanıklı yaratıklarla dolu. Size gereken şey, siz yaratıkları uzaktan oklarken ya da teker teker baltayı kafalarına indirirken geri kalanları oyalayacak yardımcılar.

  Human Monk: Eskisi kadar güçlü değil galiba. Ama ne olursa olsun her party de bir tane olmalı. Oyunu bitirdiğimde zırh veya kalkan kullanmamasına rağmen en yüksek AC onundu. Asıl gücünü 15. level'dan gösteriyor.

  Human Ranger: En sonunda ranger özelliklerini tamamen kullanabileceğimiz bir oyun var karşımızda. Bol miktarda charm edilecek hayvan, yol bulmanın zor olduğu bir orman, dual wielding, çok kullanışlı yaylar. Bu oyun rangerlar için bir cennet olmayabilir ama kendi çöplükleri sayılır buralar ne de olsa! En çok adam öldüren, en çok işe yarayan karakterim.

  Shield Dwarf Fighter: Olmazsa olmaz karakter. Bol HP, Warhammer, Axe, Crossbow uzmanı. Paladin'e multi class yapabilirsiniz. (Holy avanger için)

  Drow Cleric (Tempus)/Sorceror: Bence en iyi deity. Irka gelince, adamlar oyuna drowları eklemiş, almasak ayıp olurdu. Daha sonra Sorceror olarak direk saldırı büyülerini yapmaya başladı. En çok işe yarayan 2. karakterim (yüksek dex-light armor kullandım)

  Halfling Rogue: Neden bilmiyorum, bu vatandaşı multi class yapmadım. Aslında lock pick dışında pek işe yaramadı. Oyunda gerçekten tehlikeli tuzakların sayısı sadece birkaç tane. Sanırım araya kaynadı ve multi class olmadan oyunu tamamladı. En azından uzak mesafeden iyi atışlar yaptı, hakkını yemeyelim. Destek elemanı işte.

  Dwarf, monk ve ranger ana vuruş gücünü oluşturuken, conjurer kalabalık yaratıyor, drow düşman büyücülerinin büyülerini bozuyor, rogue ise ana vuruş gücümün yere yıkması için düşmanları sıraya diziyor. Oyun boyunca bu taktikle ilerledim.


  2. GENEL STRATEJİLER

  İlk kural; Save edin, çok save edin, ayrı ayrı bloklara save edin!
  Önce büyücüleri halledin.
  Herkesle konuşun, herşeyi toplayın.
  Kalabalık grupları yapabiliyorsanız teker teker üstünüze çekin.
  Potion'ları saklamayın. Olabildiğince faydalanın onlardan.
  Çağırdınız yaratıklardan sonra en iyi taktik charm büyüleri. Karşı taraf bir kişi azalır, sizin takım bir kişi artar. Daha güzel ne olabilir ki?
  Parayla silah, zırh almayın.
  Satacağınız ekipmanı doğru kişiye satın. Bazı tüccarlar daha iyi öneriler yapıyor.
  Boşu boşuna rogue ya da ranger ile haritayı dolaşıp karşınıza çıkacak tehlikeleri öğrenmeye çalışmayın. Düşmanlarınız çoğu zaman oradan buradan çıkıyor.
  Save-Save-Save.
  Save demiş miydim?
  Savaşırken adamlarınız dağıtmayın. Birbirlerine yakın dursunlar.
  Siz düşmanlara gitmeyin, onlar size gelsin.
  Düşmanlara direk zarar vermektense onları felç etmek, yavaşlatmak çok daha faydalı olabilir.
  Olup olmadık yerde Rage yapmayın.
  Fazla oyun oynamayın, gözünüz bozulur! (:P) 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Icewind Dale II Rehber

  Reklam  PROLOGUE/CHAPTER 1

  - Targos

  Kaptan Hedron ile konuşup gemiden inin. Ulbrecle konuşmadan önce buradaki tüm goblinleri öldürmemiz lazım. Rıhtımdan çıkarken Reig Redwaters sizi durduracak. Bir healer ile yaralarını tedavi etmeyi önerin (300 EP). Diplomacy ile ölen arkadaşının ekipmanını isteyebilirsiniz. Warehouse'a gidin, Magdorla konuşun. Siz aramaya başladığınızda içeri birkaç goblin gelecek. Onları öldürün, healing potionları alın ver birinin Reig'e verin (400 EP). Ters dönmüş sandalın oradaki dwarf Journ ile konuşun. Size evindeki tuzakları geçerseniz bulduklarınızı almanıza izin verecek.

  Hemen aşağıdaki eve girin, kadını kurtarın. Bu kadın bizim kaptanın annesi, gemiye geri dönüp kaptana haber verin (400 EP). Warehouse'un doğusundaki bir adam bizden yardım isteyecek. Salty dog'a gitmekle uğraşmayın, içeri siz girin.İçeride birkaç tane goblin var,üç tanesi okçu.Kırın kafalarını ve alt kata inin. Goblin-goblin sappers ve Rukworm'u öldürüp scroll'u alın, bunu Ulbrec'in karısına götürüceğiz. Aramızda hain olduğunu öğreniyoruz. Bu hain ise Phaen. Onu da aradan çıkartıp amirinize rapor verin. Şimdi dışarı çıkın ve tüm haritayı dolaşıp her eve girip bütün goblinleri öldürün.

  Salty Dog'a uğrayın. Buradaki barbarla konuşun, önce biraz braegh satın alın. Barbara taşıdığın wolf charm'ı sorun. Wolf Charm için onunla içki yarışmasına girin. Yüksek constitution'u olan bir karakterle yapın bunu ama dwarf olmasın. Yarışma bittiğinde wolf charm sizindir (300 XP).

  Şimdi şehir merkezine çıkın. Ulbrec ile konuşun. Yaralıların olduğu çadıra gidin. Valin'e yanınızdaki braeh'i verin. Gorradun'la konuşun, mektubu alın. Mektubu Denlama verin, size "bombalı" mektup olarak geri verecek (300 EP). Haritanın batı kısmındaki evde Kolouhm'la konuşun. Goblin'in söylediklerini Maye çevirebiliyor (450 EP). Inn'e gidin hayalet hakkında konuşun. Kolouhm ile hayalet hakkında konuşun, size bir şişe verecek. Bu şişeyi Ulbrec'in karısına gösterin.

  Gece inn'e gidip şişeyi bartender'a gösterin (400 EP) sonra da hayaletle konuşun. Salty Dog'a gidin, hayaletin kocasının teknesinden bir parça alıp hayalete verin (800 EP-gözyaşını isteyin). Bir cleric ile hayaleti kovabilirsiniz ama sadec 600 EP alırsınız. Bartender ile konuşun (600 EP). Kolouhm'la şişe hakkında konuşun (450 EP). Ulbrec'in karısına gözyaşını satabilir veya bir dagger yaptırabilirsiniz. Bence satın.

  Şimdi Palisade bölgesine çıkın. Görev aldığınız binanın doğusunda Niles isimli bir asker var, bir güzel fırça atın (600 XP). Batı tarafındaki mancınığa gidin, başındaki adamla grubunuzda bir dwarf varsa onunla konuşun, daha doğrusu onu da paylayın (450 EP). Kuzeydeki duvara gidin. Olap ile konuşun, meğerse Journ onun babasıymış. Gidip Journ'la konuşun (300 XP). Size verdiği parçayı götürüp Lumbarın oradaki alete takın.

  Alacağınız ikinci görev okçular için Gallaway'lerden ok almak. 50 altına bu olayı kapatabilirsiniz (600 EP). Salty Dog'a yeniden uğrayın. Buradaki paralı askerlerle kavga çıkarmadan konuşup onları ikna ederseniz 900 EP alırsınız. Görevleri aldığınız binaya gidin, konuşurken saldırı başlayacak. 3 kanattan gelen saldırılar zor gözükebilir ama, görevleri aldığınız yerdeki healer'a geri dönüp, gücünüzü toplayıp geri dönebilirsiniz. Caballusda ölünce (900 EP), Ulbrec'e rapor verin (500 EP). 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Düşman kampına doğru yola çıkın. Kampa giderken saldırıya uğrayacaksınız ama biraz evvel atlattığınız badirenin yanında solda sıfır kalır. Dereth adlı bir druidle karşılaşıcaksınız, daha doğrusu onu kurtaracaksınız (750 EP). Doğuda evi var, oradakileri temizleyin ver Dereth'e geri dönün (500 EP). Fakat iş bununla bitmiyor, bir de karısını kurtaracağız sümsüğün.

  Kuzeybatıya gidin, Sabrina orada. Size önünüzdeki tehlikeler hakkında biraz bilgi verecek. Onu eve kadar götürmeyi teklif edin (350 EP). Dereth'e geri dönüp ödülünüzü alın (Scimitar+350 EP). Şimdi Torak'ın peşinden gidin. Siz onun adamlarıyla savaşırken bir priestess of Selune gelecek. Moonblade'i bulmanızı isteyecek.

  Bu arada bir köylü gelip saldırmamız halinde diğer köylülerin öleceğini söyleyecek. Hide yaparak veya potion kullanarak bir kişiyi Orc kampına sokun, köylülerin tutulduğu yerin kapısını açın, köylüleri kurtarın (750 EP). Şimdi Torak hakettiğini almalı. Gidin kırın kafasını (450 EP). Şimdi mağaraya girip, moonblade'i alabiliriz. Slime, Slime zombie ve carrion crawlerden sonra Vrek ve adamlarıyla karşılaşıyoruz. Çok büyük planları fakat küçük bir beyni olan bu arkadaşa tek yönlü bir bilet kesin (900 EP). Moonblade'i sahibine geri verin (2000 altın+750 EP).

  Yolumuza devam edelim. Tam geçitten geçerken Harpy, wererat saldırısına uğrayacaksınız. Fazla bir şey yok. Fakat bir sonraki bölgede hemen Arctic boar ve malarite saldırsı var. Beast claw büyüsü yapıp saldırıyorlar. Pirzola yaparak ilerleyin. Geçmemiz gereken bir köprü var ama size biraz ağaç parçası, odun lazım. Barajın desteklerini yıkarak ihtiyacınız olanı alın. Korumanız gereken köprüye vardığınızda çok az zamanınız olduğunu göreceksiniz. Bugbear, goblin, orc, malarite... Ne ararsanız var. Çabucak Ogre'leri öldürün ki köprüyü yıkmasınlar. Köprüdeki mage konuşarak sizi oyalamaya çalışıyor, konuşmayın, dalın. En sonunda zafer sizin olacak (1515 EP).

  Şimdi hedefimiz düşman karargahı. Karşımıza Lord Ulbrec'in izcilerinde biri çıkacak. Ona bir healing potion verin. Burada dikkat etmemiz gereken war drumları yok etmek. Bunları yok etmezsek devamlı Worg riderlar geliyor. Ne kadar büyücünüz varsa hepsine charm person ezberletin, worg riderları kendi tarafınıza çekip oyunun bu kısmını çık kolaylaştırabilirsiniz.

  Son olarak Turgruk'u öldürüp doğuya gideceğiz. Kapıyı açın, 2 ogre saldırıya geçecek. Mağaraya girin. Elit goblinleri kesin. Podmunk adlı goblin aç kalmış. Sizden örümcek istiyor. Büyük örümcek 1575 EP, küçükleri ise 525 EP. Troll ve Oroglar saldıracak. Trolleri öldürmek için ateş ya da asit gerekli olduğunu unutmayın. Vunarg'ı tehdit edin, böylece 1050 EP alacaksınız. Taskmaster ve Gump'u öldürüp wardları alın. Bunlar yukarı kata çıkmak için gerekli. Bu arada bir Whelp size bir görev verecek. Sadece söylenenleri yapıp, kimseyi öldürmeden 3150 EP alabilirsiniz. Sonra ne var ne yoksa öldürüp EP alabilirsiniz tabii ki.

  Şimdi Yukarıya çıkalım. Elite Orclar, şamanlar ve bugbearları temizleyin. Şimdi kalenin içine gireceğiz. İçeride bizi yaşlı bir orc karşılayacak. Zaten fazla yaşamaz, göreceğini görmüş. Huzura kavuşturun kendisini. Sherincal ve Guthma arasındaki konuşmadan sonra teker teker odaları temizleyin. En son Guthma'yı halledin. Sonra hapishaneden Braston'u kurtarın. Onunla beraber Lord Ulbrec'in diğer izcisinin yanına gidin (2100 EP). Targos'a geri dönüp rapor verin (2100 EP). Icewind Dale hakkında kaptanın annesiyle konuşun. Oswald'ın gemisine binmeden önce hazırlıklarınızı yapın. Gemiye bindiğinizde 2. chapter başlayacak. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  CHAPTER 2

  Geminin enkazından alacağınızı alın, Oswald ile konuşun ve dışarı çıkın. Gemiyi tamir etmek için gerekli eşyaları bölüm boyunca toplayacaksınız. Enkazın hemen üstündeki boring beetle nest'i yok edin (1425 EP). Boring beetle shell ile Oswald'a zırh yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda yeti pelt ve winter wolf pelt kullanarak size bir çok giysi dikebilir. Biraz daha yukarıda ise Yetiler var. Sandığı açın ve periapt of wound closure'u alın. Doğuya doğru ilerleyin. Captain Yursts ile konuşun. Periapt ile yarasını kapatın (1900 EP).

  Tepenin arkasına doğru ilerleyin. Örümcekleri öldürün, spider silk alın. Şimdi sıra devlerde. Benim adamlarımı taşlarla bir kere bile vuramadılar. Yakın dövüşe girmeden işlerini bitirin. Geri dönüp Captain ile konuşun. Ekipmanını alın. Bir şeye dikkat ettiniz mi? Size kurtların üzerine düşüp kurtulduğunu söylüyor ama etrafında insan cesetleri var. Haritanın kuzeybatısındaki tüccarın adamlarına benzemiyor mu bunlar? Gidip ona saldırın (gündüz saldırın ki adamları kurt adama dönüşemesin). Zor bir savaşa hazırlıklı olun.

  Onunla işiniz bittikten sonra doğuya ilerleyin. Sizi durdurmaya çalışan druid ve rangerlara saldırın ve Ice temple'a giden yolu kendinize açın. İçeri geldiğinizde sizi barbarlar ve priestlar karşılayacak. Ayrıca bu kısımda 3 remorhaz var. Çoğu kapıyı açamadığınızın farkındasınız değil mi? Kapıları açmak için donmuş Neverwinter askerlerinin olduğu yerdeki tümseğe çıkmanız ve oradaki 2 kişiyi öldürüp kayaları aşağıya yuvarlamanız lazım. Sonra yerden kolyeyi alın ve Queen Remorhaz ile karşılaşmaya hazır olun.

  Onu öldürdükten sonra açılan yola hemen girmeyin çünkü zarar görebilir, hatta ölebilirsiniz. Lord Rengar gelecek. Onu üzerinize çekin ve işini bitirin. açılan yoldan aşağıya inin ve uyuyan remorhazı öldürüp Zack'i kurtarın. Sizden örümceğini bulmanızı isteyecek. Örümcek yukarıda küçük odada geyiklerle beraber. Geri dönüp Zack'e örümceği bulduğunuzu söyleyin (4275 EP).

  Ateşin etrafında dolanan Cult of the Dragon üyelerini öldürün. Ateşin üzerindeki eti kullanın. Sağ tarafta bir kapı açılacak. Burada bir Kristal Golem var. Gerçi buradan gitmenize gerek yok, daha sonra bu yolun çıktığı yere zaten geleceğiz. Sol tarafta ise bizi zor bir savaş bekliyor. Sherincal ile kapışmadan önce yapabildiğiniz bütün büyüleri yapıp çağırabildiğiniz bütün yaratıkları çağırın. Ama hepsini bir anda salmayın.

  İlk önce tek kişiyi yollayıp kavga öncesi konuşmasını yapın. Çünkü konuşmadan sonra anında lightning bolt gelecek. Çağırdığınız yaratıklarla Sherincal'ı oyalayın, yanındakileri halledin. Sherincal zarar aldıktan sonra merdivenlerden çıkacak ve yanına gelmemeniz için merdivenleri düzleştirecek. Merdivenleri düzeltmek için kolları okla vurun. Tek başına kalınca işi bitirmek zor olmayacak (4200 EP).

+ Yorum Gönder
Icewind dale 2 türkçe yama
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi