Karşılaştırma ve Eleştiriler

Serinin bir önceki oyunu ile karşılaştırma ve eleştiriler

3DO, bu Might and Magic dünyasıyla oldukça büyük bir başarı yakaladı. Might and Magic derken yalnızca bu tür RPG oyunlarını değil, Heroes ve Crusaders oyunlarını da kast ediyorum.
Kanaatimce, 3DO şu an konumuz olan RPG türü Might and Magic oyunlarında birazcık bu başarının üzerine yatma eğiliminde. Day of the Destroyer'da Eski M&M VII: For Blood and Honor'dan bu yana çok büyük değişiklikler çarpmıyor gözümüze. Grafikler 'azıcık' iyileştirilmiş, haliyle müzikler değiştirilmiş, birkaç skill'de ufak tefek değişiklikler olmuş, vs... vs...
Genel olarak ben bu oyuna M&M VII'nin Expansion Pack'i gözüyle bakıyorum. Bence eskisinden bir yıl sonra çıkan oyun, üzerinde daha uzun süre uğraşılıp daha iyi bir halde piyasaya sunulmalıydı. Büyük eksikler var, ve eğer 3DO bunları dokuzuncu oyunda da düzeltmezse (yine bir Expansion Pack tarzı oyun piyasaya sürerse) adamlarla bozuşurum valla. İki kuruşluk zevkimizi de boğazımızda bırakmasınlar...
Eksikler neler mi? En büyük eksik grafikler. Hala 4-5 sene önce kullanılan dandik dandik texture'lar kullanılıyor oyunda. Canavarların dibine girdiğinizde el-yüz hepsi birbirine girmiş oluyor. Onun dışında, oyundaki adventure havasının da mutlaka birazcık artırılması gerekiyor. Genelde insanlarla girdiğiniz iletişim yalnızca 'bana şunu getir, bana bunu getir şeklinde oluyor'.
Bir anda kendimi uzuuun bir yazının sonuna gelmiş gibi hissettim (ehe). Buradan sonra eklediğim kısımlar (ekler) oyunda size oldukça yardımı dokunacak türden şeyler. Eğer arada bir göz atarsanız kendinizi cheater gibi hissetmeyin. İşler oldukça karmaşık ve böyle bilgiler elinizde olursa oyunun oynanabilirliği artıyor.
ForumAlev --->: Might & Magic VIII: Day of the Destroyer Rehber