Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber

  Reklam  Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber

  Forum Alev
  Artık siz hesap edin bendeki cahilliği (ama bilgisayar başında günde 8 saatten fazla geçirmeye başlayınca bilgisayarın içini dışını öğrenmek zorunda kalıyorsunuz o başka mesele). Monitor karşısında "ne güzel bir alet bu" diyerek vakit geçirilmeyeceğini anladığımda kendimi oyun satan bir dükkanda bulmuştum. İşte orada Tomb Raider oyun serisiyle ilk kez tanıştım. Tomb Raider II'yi yaklaşık 40 dakikalık bir savaştan sonra bilgisayara yüklemeyi başardım. Oyunun ilk bölümünü ise iki haftada bitirdim (save game olayını iki haftada çözebilmiştim de???). Oyunun tamamının bitmesi de sanırım iki ayı buldu (Günde en az 7 saat oynadığımı hatırlatırım). Oyun bittikten sonra arkadaşlarla kutlama bile yapmıştık. Herneyse; Tomb Raider II'nin bitmesiyle serinin diğer oyunlarını da bitirmek görev olmuştu artık. Biraz da merak. Tabi ilk oyunun bitmesiyle acemilikten de kurtulmuştuk. Uzun lafın kısası oynadığım Tomb Raider serisi içinde en kötü arabirime sahip ama aynı zamandada en iyi senaryoya sahip olan Tomb Raider III'ün tam çözümünü uzun bir uğraştan sonra yazdım. Neler olmadı ki çözümü yazarken: Çözümü yazdığım defter kayboldu, bilgisayar virüslerle haşır neşir olup save gameleri uçurdu, yakaladığım ScreenShotlar çözümü TrGamer'a yollamdan bir gün önce atmak zorunda kaldığım formata kurban gitti... Bu tür yazılarda oyunla ilgili bazı bilgiler vermek adettendir; ama oyunun büyüsü bozulmasın diye hiçbir bilgi vermiyorum. Zaten oyunun hikayesini demolardan da çıkartabilirsiniz. Lafı uzatmadan diğer ayrıntılara girelim. Tomb Raider III tam çözümü için uyarılar:
  1. Unutmayın bu çözüm secret'lerin yerini, silahları nerden alacağınızı ve daha bir çok ayrıntıyı anlatmamaktadır. Oyunun güzelliği de ayrıntıda saklı olduğuna göre siz bu çözüme göre oyunu oynamayın sadece çıkışı bulamadığınız zaman size yeni fikirler vermesi için kullanın.
  2. Oyunu kaydetmeden önce mutlaka sağlam yerde durduğunuzdan etrafta sizi temizleyecek birşeylerin olmadığından emin olun.
  3. Her bölüm başında oyunu kayıt edin ve bu kayıt ettiğiniz yere bölümden çıkana kadar başka bir şey kayıt etmemeniz yararınıza olacaktır.
  4. Oyunu oynamaya başlamadan önce ekran kartınıza göre monitörünüzü farklı çözünürlüklerde test edin. En iyi görüntüyü yakaladığınıza inandığınız anda oyuna başlayın.
  5. Eğer monitörünüze gündüz güneş vuruyorsa bir çok ayrıntıyı atlayabilirsiniz.
  6. Yavaş bir makinanız varsa oyun aralarında sıkılmamak için yanınızda kitap vb. şeyler bulundurun (PIII/500, 96 sdram'da öldükten sonra 10 saniyeye yakın bekletiyor)
  7. Oyunu oynarken kesinlikle hileye başvurmayın.
  8. Takıldığınız herhangi bir yerde bana mail atabilirsiniz
 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber

  Reklam  Kontroller ve Notlar

  KONTROLLER
  Ctrl Tutunma/ateş etme/araçları kullanma-binme
  Space Var olan silahı açma
  Alt Zıplama/ araçları kullanma
  End Takla
  Shift + İleri Yürüme/dalma vb
  Ç Eğilme
  Ö Kibrit
  . + İleri Hızlı Koşma
  ESC Ana menü
  1 - 8 Silahlar
  9 Büyük Yardım çantası
  0 Küçük yardım çantası
  F5 Hızlı kayıt etme
  F6 Hızlı Son Kayıtı Açma
  END + Sağ-sol Araçlardan İnme
  * + shift Bazı hareketleri yaparken shifte basılı
  tutun bakalım ne olacak
  En iyi atlama: Atlayacağınız yerin en ucuna yürüyerek gelin bir kere geri atlayın Koşmaya başladıktan hemen sonra alt tuşuna basın.
  CORNER BUG: Kiriş altları veya aşağısı boşluk olan duvar dibi köşe yerlerde 45 dereceyle durup 2-3 kere zıplayarak yapılır ve duvar isterse 100 metre olsun Lara o duvarın üstüne çıkar. En güzel örneği Lara'nın evinde var: bu şekilde evin çatısına çıkılabiliyor. Aslında bu pek hile sayılmaz ve oyunun yapımcısı Core Design bu hatayı Tomb Raider 1'den beri biliyor ve kasten düzeltmiyor. Ama yine de bu ufak hileye başvurmadan oyunu oynayın. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 1 - Jungle

  Lara'mız yeşil kayalara bakarak ve ilerleyen bölümlerde başına neler geleceğini bilmeyerek oyuna başlıyor. Hiç vakit kaybetmeden aşağı doğru kayın. Karşınıza çıkacak olan kütüğün altından geçmek yerine üstüne atlayarak çıkarsanız kazıklardan daha kolay geçebilirsiniz (kütüğün üstündeki maymunla dost olursanız diğer maymunlar da dostunuz olur). Aşağıya vardığınızda secret'i alıp sağınızdaki bataklığa girin. Koridordan çıkarak ilerleyin. Koridor nerede derseniz eh onu da gezerek bulamazsanız bu oyunu hiç oynamayın derim. Maymunu vurduktan sonra parlak yeşil bitkinin arkasındaki koridora girerek manivelayı indirin. Sol taraftan suya atlayarak akıntının sizi sürüklemesine izin verin. Akıntının bittiği yerin hemen sağındaki boşluktan çıkın ve sola doğru ilerleyin. Biraz önce açtığınız kapıdan içeri girin (bu açılan kapıya başka yerden de gelmek mümkün ama suya girdiğinizde serinlersiniz diye düşündüm). Manivelayı indirmeden önce etrafı biraz gezin ki hızlı davranmazsanız başınıza gelecekleri tahmin edin. Manivelayı indirip hemen arkanızdaki boşluğa çıkın. Kazıkların arkasında açılan boşluktan yukarı çıkın ve minik telefiriği kullanarak piranalara yem olmadan karşı tarafa ulaşın.İndiğiniz yerden karşı tarafa atlayarak ağaç kovuğunun içindeki manivelayı indirip üstünüze düşen kayaların yanında açılan kapıya doğru ilerleyin. Oradaki manivelayı da indirdikten sonra diğer taraftan ilerleyip gerekli temizlikleri yapın.
  Ağacın altındaki boşluktan çömelerek geçin. Yan taraftan yavaşça aşağıya inin. Karşınızdaki koridordan ilerleyin. Kazıkların üstünden yürüyerek geçin. Yukarıya atlayarak maymunun olduğu yere çıkın. Eğer daha önce maymunu öldürmediyseniz bi zahmet çıkmadan öldürün. Yukarı çıktığınızda karanlık koridora girerek manivelayı indirin. Geldiğiniz yerden geri dönerek aşağıya inin. Kaplanı öldürdükten sonra kapıdan geçin ve sol taraftan ilerleyin. Üzerinize gelen kayaları geçtikten sonra suya atlayın ve suyun altındaki koridordan ilerleyerek yukarı çıkın. Her iki manivelayı da indirip diğer taraftaki alanı suyla doldurun. Şelalenin yanından yukarı çıkarak manivelayı indirin. Suyun altında açılan büyük kapıdan geçerek yüzeye çıkın. Merdivenlerden tırmanarak "İndra Key"i alın. Aşağı indiğiniz yerin tam karşısındaki yere anahtarı takarak arkanıza yaslanın ve ilk demoyu izleyip hikaye konusunda biraz bilgi sahibi olun. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 2 - Temple Ruins

  İşte yine ormanın içindeyiz. Eğer daha önce hiç Tomb Raider oynamadıysanız veya dikkatsiz bir oyuncuysanız oldukça zor bir bölümle karşı karşıyayız (ee, tabi tam çözümden öncesi için). Herneyse, devam edelim. Başladığınız yerin hemen ilerisindeki yardım çantasını alıp ilerleyin. Evet yeni düşmanlarımız yılanlar (Daha ne yaratıklar var. Yani Eidos firması nasıl olur da ilginç yaratıklar yaparım diye bayağı bir zorlamış kendini). İkinci yılanı öldürdüğünüz yerin arkasındaki manivelayı indirip hemen yanı başınızda açılan kapaktan aşağıya inin. Eğilerek ilerleyin ve hemen sağınızdaki koridordan devam edin. Yukarı çıkarak suyun diğer tarafına atlayın.Atlarken piranaların diğer tarafa doğru yüzüyor olmaları sizin için iyi bir avantaj. Manivelayı indirerek suyun altında açılan yerden (hemen arkanızda) ilerleyin. En uçtaki kayadan yukarı çıkın ve toprakta yürüyerek diğer taşlık kısıma geçin. Uçtaki koridordan ilerleyerek önce ağaca daha sonra da karşı taraftaki kayalığa atlayın (atlamadan oyunu kaydetmeniz iyi olur).
  Şelalenin arkasına geçtikten sonra şelaleden aşağıya doğru kayarak tutunun (tabi ters olarak kaymanız icab edecektir). Sağa doğru tutunarak karşı taraftaki yeşillik alana geçin. Eğilerek içeri girin ve "shotgun"ı aldıktan sonra bol kollu heykeli seyri sefa eyleyin. Heykelin sağındaki kayayı çekerek arka tarafındaki boşluktan ilerleyin. Heykelle olan boğuşmanız bittikten sonra iki manivelayı da indirin. Yerde açılan kapaktan içeri girerek manivelayı indirin (eğer kayayı iterseniz çeşitli ıvır zıvırı alabilirsiniz. Bu arada siz benim ıvır zıvır dememe bakmayın içeri girin). Geldiğiniz yerden geri dönerek biraz önce açtığınız ikinci kapıdan yolunuza devam edin. Maymunları öldürdükten sonra hemen karşınızdaki kapıdan ilerleyip duvardaki manivelayı indirin. Suyun içinde açılan yerden içeri girin. Sol taraftaki kayadan yukarı çıkarak merdivenlere tırmanın ve merdivenin ortasında ters takla atarak (alt tuşuna basarak) taşın üstüne çıkın. Çarprazınızdaki taşa atlayarak merdivenlerden çıkın ve atlayarak yılanın olduğu yere gelin. Buradan da karşıya atlayıp yukarı çıkın. Bıçakları geçtikten sonra karşıya atlamayıp aşağıya inerseniz secret'i alabilirsiniz ama tekrar buraya gelmek zorundasınız. Herneyse, tekrar buraya geldiğinizde karşı tarafa atlayın. Sağ taraftaki kayayı itin sonra sağınızda kalan kayayı sonuna kadar itin. Sağ taraftaki yoldan ilerlemeden geriye dönün. Döndüğünüzde sağınızda kalan üç kayadan ortadaki dışındakileri itin. Daha sonra da ortadaki kayayı sağa ya da sola doğru itip arkasındaki manivelayı indirin (kardeşim adamlar baya abartmış). Biraz önce geri döndüğünüz yoldan ilerleyin. Su doldurduğunuz havuza girerek manivelayı indirdikten sonra açılan kapıdan "Key Of Ganesha"yı alın. Bol kollu heykeli öldürdüğünüz yere gelerek karşıdaki kapıdan ilerleyin. Bataklıktan çıktıktan sonra toprak alanın oradan karşı taraftaki koridora atlayın. Gerekli temizlikleri yaparak manivelanın başına gelin ve indirmeden oyunu kaydedin.
  Kazıkları geçtikten sonra girdiğiniz odadaki manivelayı indirin. Odaya girdiğiniz yerin sağ tarafındaki rengi farklı olan kayayı çekin. Daha sonra kayayı manivelayı indirince açılan kapının tam zıttı yönde ittirin. Yukarı çıkarak dikkatli bir şekilde yürüyün. Yolun sonuna yaklaştığınızda tavandaki merdivene atlatarak çıkın ve buradaki manivelayı da indirin. Lara'yı incitmeden aşağıya indirerek duvardan çektiğiniz kapıyı yukarıda açılan kapının önüne getirerek üst tarafa çıkın. Suya atlayıp manivelayı indirerek ilerleyin. Solunuzdaki ve sağınızdaki manivelaları indirdikten sonra geri dönüp yukarıda açılan kapaktan dışarı çıkın. Tekrar karşınıza çıkan havuza atlayıp maniveları indirin ve havuza atladığınız yerden geri çıkın. Ateş geldiğinde gözüken saydam kayalara atlayarak manivelaya ulaşın. Manivelayı indirerek açılan kapıdan içeri girin (Hızlı davranmak zorundasınız). İçerideki manivelayı indirmeden önce etrafı şöyle bir incelemeniz sizin yararınıza. İkinci "Key Of Ganesha"yı da aldıktan sonra dışarı çıkın (çıkmak ne kadar kolay di mi?)
  Bataklıktan ilerlerken kafanıza düşen kaya parçalarına dikkat edin. Bol kollu yaratığı öldürdüğünüz yere döndüğünüzde aldığınız anahtarları yerlerine takın (Oh be bu bölümde bitti dediğinizi duyuyorum ama yanılıyorsunuz). Açtığınız kapıdan seri bir şekilde içeri girerek hiç zaman kaybetmeden merdivenlerden yukarı çıkın. Sağ tarafınızda kalan kısımdaki kayayı çektikten sonra üstüne çıkarak karşıya atlayın. Manivelaları indirip açılan kapıdan içeri girin (İşte şimdi bitti.... mi acaba? bitmedi devam).
  Bol kollu yaratığın ilkini hallettikten sonra Lara'nın o küçük çantasına nasıl sığdırdığını anlayamadığım "Scimitar"ı alın. İkinci bol kollu yaratığın canlanması için geldiğiniz yerin üstündeki heykelin yanına çıkın. Gerekli temizlikleri yapıp bol kollu dostumuzdan ikinci "Scimitar"ı alın. Aldığınız "scimitar"ları doğru bir şekilde takın ve açılan kapıdan ilerleyin (Artık kesin bitti diyorsunuz ama yanıldınız devam ediyoruz). Havada asılı duran adamın yanına giderek bol kollu dostumuzu önce uyandırın sonra temizleyin. Burada üç tane "Key Of Ganesha"yı bulun. Birinci "Key Of Ganesha" adamın altında. İkinci "Key Of Ganesha" demir kapının arkasında. Üçüncü "Key Of Ganesha" ise bu anahtarları takıcağınız yerdeki suyun içinde. İkinci ve üçüncü anahtarı almadan önce oyunu kayıt etmenizin yararlı olacağı kanısındayım. Anahtarları taktıktan sonra açılan kapıya doğru ilerleyin ve bu bölümü de noktalayın.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 3 - The River Ganges

  Oyunun üçüncü bölümüne uzun zamandır hayalini kurduğumuz güneşi görerek başlıyoruz. Aynı zamanda bu bölümde yaya olarak da ilerlemiyoruz. En azından bir süre için tabi. Aracınıza binerek yeşil tümsekliğe doğru ilerleyin. Eğer ben oyunun tamamını oynamak istiyorum diyorsanız karşı tarafa atlamadan önce aracınızdan aşağıya inerek merdivenlerden aşağıya inin. Kayalardan zıplayarak geldiğiniz odadan secret'i ve yardım çantası v.b şeyleri alıp tekrar geldiğiniz yerden geri dönün.
  Aracınıza binip karşı tarafa atlayın. Aracınızla dikkatli bir şekilde ilerleyin. Rampa benzeri bir alana geldiğinizde aracınızdan aşağıya inin ve rampanın ucundan sol taraftaki koridora atlayın. Koridordaki ilk boşluktan aşağıya inmeyerek yolunuza devam edin. Yılanı temizledikten sonra boşluktan aşağıya inerek kapıyı açın ve aracınızla buraya tekrar dönün (araçla karşı tarafa atlamanız biraz zor gözükebilir ama atlanıyor). Karşıya atladıktan sonra ister sağ taraftan ilerleyin ister sol taraftan (ben sol taraftan ilerleyerek yoluma devam ediyorum). Küçük uçurumları geçerek dar köprünün olduğu yere gelin. Köprüye araçla birlikte sakin bir şekilde inin. Etrafınıza bakınırsanız burada sizin için güzel şeylerin bırakılmış olduğunu göreceksiniz. Aracınıza tekrar binip karşı tarafa geçin. Sonra bulunduğunuz alanda yokuş gibi olan yere tırmanın ve aradaki uçurumlardan atlayarak yolunuza devam edin. Secret'i aldıktan sonra tekrar araçla karşıya atlayın. Aracınızdan inip gerekli temizlikleri yapın. Suya ulaşarak şelalenin arkasına geçin ve bu bölümü bitirin.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 4 - Caves of Kalivys

  Hidistan'daki bu son bölümde Eidos firması bize bol yılanlı bir labirent oluşturmuş. Lara'mızı bir o taraf bir bu tarafa koşturuyoruz. Oyunun keyfini kaçırmamak için bu bölümü anlatmıyorum. Bölümün sonunda Hindistan'ı simgeleyen bir kristal alacaksınız. Onun için labirentten çıkamazsanız veya sıkılırsanız hileye başvurmayın. Bölüm sonunda nereye gideceğinize siz karar veriyorsunuz. Ben daha fazla yeşillik görmemek için Londra'yı tercih ettim.
  Bölüm 5 - Thames Wharf


  Puslu ve yağmurlu bir Londra gününde Lara nasıl çıktığını bilmediğimiz çatıda bizi bekliyor. Hemen oyuna başlayalım. Bulunduğunuz platformda ilerleyerek alt taraftaki şaltere ulaşın. Şalteri indirdikten sonra karşı taraftaki küçük telefiriğe ulaşın ve binerek karşıya geçin. Karşı taraftaki çatıdan kayarken tutunun. Sonra bırakarak alt taraftaki aralığa tekrar tutunun. Yukarı çıkıp adamı temizledikten sonra şalteri indirin. Arka tarafa geçip sağınızda kalan demir platforma atlayın. Yukarı çıkıp düğmeye bastıktan sonra yere inin. Etrafta dolaştıktan sonra düğmeye basıp merdivenlerden yukarı çıkın. Adamı hallettikten sonra cesedinden "Flue Room Key"i alın. Geri dönüp sol duvardaki boşluklara tutunup sağa doğru ilerleyin ve yukarı çıkın. Buraya girdiğiniz zaman indirdiğiniz yeşil kapağın oradan aşağıya inin. Ortadaki aralıktan içeri girerek ilerleyin. Düğmeye bastıktan sonra geldiğiniz yerden geri dönün. Sağ taraftan aşağıya atlayarak yere ulaşın. Adamı halledip etrafta dolaşdıktan sonra bölüme başladığınız yere doğru tırmanışa geçin.
  Buradan sol taraftaki küçük çatıya atlayın (atlamadan önce ihtiyacınız kadar yardım çantası alın ve duyduğunuz kemik seslerine fazla aldırmayın). İlerleyip açtığınız düğmeye basın ve anahtarı kullanın ve ilerleyin ama kısa sürede oyundan çıkmak için. Bölüme başladığınız yere gelerek arkanızda kalan platforma çıkın. Çatıya sırtınızı dönerek arka tarafa doğru atlayın seri bir şekilde kayarken de ileri atlayıp platforma tutunup çıkın. Bölüme başladığınız pozisyonun tam tersi yönde durarak sol taraftaki çatıya atlayın (atlamadan önce gerekli miktarda yardım çantası alın). Aşağıya doğru kayarken tutunun. Aşağıya inip gerekli malzemeleri topladıktan sonra uçtaki taş platformun üstüne çıkıp ilerleyin. Vinç'e atladıktan sonra uca doğru ilerleyin. Sağ taraftaki taş bloklara atlayın. Eğer buradan aşağıya inerseniz birkaç parça eşya bulabilirsiniz. Vinçte mor zincirleri olan beton ağırlığa atlayın. Buradan sol tarafta aşağıda bulunan platforma ulaşmanız gerekiyor. Aşağı doğru kayarken en uç tarafa atlayın ve platforma tutunun. İmkansız gibi gözükmesi sizi yıldırmasın.
  Platforma ulaştıktan sonra sağ taraftaki dikenli tellerin olduğu yere atlayın. Buradan da sol taraftaki taş bloğa çıkın ve ilerleyin. Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra binanın çevresinde dolaşın ve bulduğunuz aralıkta aşağıda kalan binanın çatısına atlayın ve arkanıza yaslanıp demoyu seyredin.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 6 - Aldwych

  Lara'nın suya düşmesine izin vererek bu bölüme başlayalım (isterseniz düşürmeyin!). Hemen merdivenlerden çıkarak nerde olduğunuzu anlamaya çalışın. Evet sizin de gördüğünüz gibi Londra metrosundayız. Vakit kaybetmeden adamı halledin. Bilet gişelerinin üstündeki boşluklara çıkın (iki boşluk var). Adamın olduğu boşluğa çıkarak gerekli temizlikleri yaptıktan sonra diğer tarafa yönelerek siyah renkli kalorifer peteğine benzer kutuyu (üffff ne benzetme ama) çekin. Geri dönüp öbür taraftan aşağıya inin ve biraz önce yukarıya çıktığınız yerden tırmanın aşağıya inip anahtarı ve yardım çantasını aldıktan sonra gişelerin yanına gelin. Sağ taraftaki metrodan ilerleyin. Karşı tarafa atlayıp gerekli temizlikleri yapın. Daha sonra anahtarla kapıyı açıp odadaki düğmeye basarak elektrikleri devreye sokun. Odadan çıkarak tam karşınızdaki kola makinasından "old penny" alın. Geri dönerken aradaki boşluğa inin ve ilerleyin. Sağ tarafınızdaki koridora girin ve gerekli temizlikleri yapın. Kutuların arkasındaki düğmeye bastıktan sonra yukarı çıkarak eğimli olan kutunun (rampanın) yanına gelin. Sola doğru atlayarak kayarken tekrar atlayıp karşıya tutunun. Biraz yukarı çıktıktan sonra ters takla atarak platforma çıkın. Adamı hallettikten sonra üstünüzdeki tellere tutunarak ilerleyin. Aşağıya doğru kaydıktan sonra tekrar yukarı çıkın ve oyunu kayıt edin.
  Bir şekilde aşağıya indikten sonra içinde su olan odaya gelin. Secret'i aldıktan sonra tellere tutunarak yukarı çıkın. Ateşlere fazla bulaşmadan karşıya geçin ve tırmanmaya devam edin. Uzi mermisini aldıktan sonra arkanızda kalan düğmeye basın ve aynı yere tekrar çıkın. Oradan aşağıya inerek gişelerin olduğu yere gelin. Bir numaralı gişeden "ticket"ı alın. Tekrar sağ taraftaki merdivenlerden ilerleyerek kırmızı kutuların olduğu yere gelin. Aynı yolu izleyerek yukarı çıkın ve sizi parçalamaya çalışan dönen mekanizmanın üstünden birinci "Solomon Key"i alın. Geri dönerek açtığınız kapaktan ilerleyin. İki düğmenin olduğu yere geldiğinizde oyunu kaydedin. Sağ taraftaki düğmeye basarak solunuzdaki koridordan ilerleyin ve açılan kapıdan içeri girin (zamanla yarıştığınızı söylememe gerek yok sanırım).
  Odadaki düğmeye basıp iki düğmenin olduğu yere dönün. Tekrar sağ taraftaki düğmeye basıp bu sefer ortadaki kapıdan içeri girin. Açılan kapaktan yukarı çıkıp düğmeye basın ve yine iki düğmenin olduğu yere geri dönün. Sol taraftaki düğmeye basarak açılan kapıdan içeri girin ve solunuzdaki yükseltiden karşıya geçip ikinci "Solomon Key"i alın. Tekrar gişelerin olduğu yere geri dönün. Bu sefer sol taraftaki merdivenlerden ilerleyin. Farelerin geldiği yöne doğru ilerlemeden oyunu kayıt edin. Önünüze çıkan adamı takip ederek onun girdiği odaya ulaşın (trene dikkat). Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra düğmeye basın. Dışarı çıkarak önce secret'i alın sonra da diğer kapıya doğru yönelin. Mason odasına hoşgeldiniz.
  Odanın içinde (yanlış saymadıysam tabi) altı tane düğme var. Düğmelere öyle bir şekilde basacaksınız ki mason odasına giden yol açılsın. Yolu açmayı başardıktan sonra içeri girin. Oyunu bir güzel kaydettikten sonra dolaşın. İçinde kazık olmayan tuzağın yanındaki perdenin arkasından "Ornate Star"ı alın. "Solomon Key"leri takarak açılan kapıdan "Masonic Mallet"i alın. Diğer tarafta açılan kapıdan suya atlayarak ilerleyin. Sudan çıktığınızda yukarı çıkın, karşı tarafa atlayarak tutunun ve ilerleyin. Gişeye "ticket"ı verdikten sonra gerekli temizlikleri yapın. Sol taraftan ilerlediğinizde karşınıza çıkan kapıya "ornate star"ı takarak içeri girin. Secret'i aldıktan sonra geri dönerek aşağıya doğru ilerleyin ve "masonic mallet"i kullanarak odanın kapısını açın (star ve mallet'i takmak için kapının tam ortasına gelerek ctrl'ye basmanız gerekiyor). İçerdeki düğmeye bastıktan sonra dışarı çıkıp aşağıya atlayın. İlk boşluktan aşağıya inerek açılan kapaktan yukarı çıkın ve ilerleyerek bu bölümü de noktalayın.

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 7 - Lud's Gate

  Lara'mız cazibesini kullanarak yer altı adamlarıyla anlaşma yapmış. Yani başka bir deyişle artık dostlarınız var. İsterseniz karşınızda duran dostunuza birkaç el ateş edin. Hernese, adamı takip ederek (tabi temizlemediyseniz) suyun olduğu alana gelin. Sağ taraftan aşağıya inerek(isterseniz soldan da gidebilirsiniz) yukarı tırmanın. Çömelerek ilerleyin, bulunduğunuz yerin ortasında ayağa kalkarak yukarı çıkın ve diğer taraftan inin. Düğmeye basarak Mısırlı figürlerin bulunduğu alana gelin. Yukarı doğru ilerlemeye başlayın merdivenlerden çıkıp kayayı itin sonra üstüne çıkarak şalter benzeri şeyin yanına ulaşın. Şalteri indirdikten sonra geri dönüp merdivenlerden yukarı tırmanın. Sol tarafa atlayarak mermi ve kibriti alıp diğer taraftan karşıya geçin. Tekrar geri atlayarak aşağıya inin zıplayıp tekrar yukarı çıkarak küçük aralıktan yolunuza devam edin. Adamları vurduğunuz odaya gelerek taşı ortaya çekin (kapalı olan giriş açıldı). Tekrar mısırlı figürlerin bulunduğu yere gelin. Girişi kapatan kayanın üstüne çıkarak karşı tarafa atlayın. Sol taraftan secret'i aldıktan sonra karşıdaki şalteri indirip açılan kapıya gidin (yukarıdaki). Aşağıya kaymadan önce oyunu kayıt ettikten sonra karşı tarafa mumyanın yanına ulaşın. "Embalming Fluid"i alıp küçük aralıktan ilerleyin.Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra karşı taraftaki secreti alıp en aşağıya sağlam bir şekilde inin. Merdivenlerden ilerleyin ve yukarı çıkıp kutuyu çekin.
  Tekrar aşağıya inip yukarı tırmanın. Demirlerden sağ taraftaki koridora ordan da tekrar yukarı çıkıp biraz önce çektiğiniz kutuyu ters yöne itin, diğer kutuyu da çekip tekrar yukarı çıkıp ilerleyin. Oyuna başladığınız yere geldiğinizde tekrar aynı yoldan ilerleyerek mumyaların olduğu yere gelin. Aşağıdaki suya atlayın (Ters kayarak atlarsanız fazla kemik sesi duymazsınız). Okları alıp sol taraftan ilerleyip manivelayı indirin. Açılan kapaktan yukarı çıkın. Düğmeye bastıktan sonra açılan kapıdan ilerleyin. Koridorun bitmesinden sonra hemen sola dönerek ilerleyin ve yukarı çıkın. Gerekli temizlikleri yapıp tekrar suya girerek diğer tarafa yüzün. Kayanın altındaki küçük boşluğa girerek manivelayı indirin. Öldürdüğünüz adamdan "Boiler room Key"i alıp diğer taraftan suya atlayın (buradaki secret en zorlardan biri: bekçiyi tek bazukayla hemen öldürmek lazım ki tepede oturan dalgıç uyanıp ikinci su altı aracı ve secret'in olduğu kapıyı kapatmasın. Kapı hemen dalgıcı yanında suyun dibinde). Alttaki koridordan ilerleyerek gerekli temizlikleri yapın. Su aracına binerek ölü olan dalgıcın yanındaki yerden çıkıp hava alın. Su aracıyla birlikte aşağıya inerek odaların birinde olan manivelayı indirin (nerede bu manivela derseniz buraya geldiğiniz koridorun hemen solundaki odada olması gerekir).
  Açtığınız kapıdan içeri girip oradaki manivelaları da indirin. Sudan dışarı çıktığınızda tekrar havuza atlayıp manivelayı indirin. Yukarı çıkıp karşı tarafa geçin. Pistonlara ezilmeden ilerleyin. Daha sonra uç taraftan atlayarak yukarıdaki demirlere tutunun ve sol taraftaki küçük aralığa girin. Anahtarla kapıyı açıp düğmeye basın. Su aracıyla tekrar açılan kapıya dönün (kırmızımsı renkli olanı). Gıcırdayan ve aynı zamanda gıcırdayarak bir o tarafa bir bu tarafa sallanan demirlerden geçerek ilerleyin. Koridora atladığınızda birkaç adım atıp yukarıdaki boşluktan yukarı çıkın ve ilerleyerek bu bölümden çıkın.

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 8 - London

  Demoyu izledikten sonra oyuna kaldığımız yerden devam ediyoruz. Biraz önce bizi oturarak karşılayan değnekli hatun bu bölümdeki tek düşmanımız. O size sürekli ateş edecek siz de bu ateş altında onu öldürebilmek için ilerlemeye çalışacaksınız. Kısacası iki tarafı bantlı !!! değnek. Herneysem açık olan kapıya doğru ilerleyin. Hatun size ateş etmeye başladığında hiç paniklemeyin ve silaha boşuna sarılmayın ileride tek bir mermiyle hatunu yok edeceksiniz. Rampadan yukarı çıkarak üstünüzdeki tellere tutunup karşı tarafa geçin. Yukarı çıkıp düğmeye bastıktan sonra geri dönüp açılan kapaktan yukarı çıkın. Karşınızdaki tellere tırmanarak yukarıya ulaşın. Küçük aralıktan geçerek tekrar yukarı çıkıp karşıya atlayın. Elektrik kutusuna pistol'le ateş ederek hatunu devre dışı bırakın. Elektirik kutusunun bulunduğu yere çıkıp karşı tarafa atlayın ve Londra'yı simgeleyen ikinci kristali alıp buradan kurtulun.
  Bölüm 9 - Nevada Desert


  Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra (not: çözümde "Gerekli Temizlik" "düşmanları öldürmek" anlamında kullanılmıştır) su birikintisinin diğer tarafındaki koridordan ilerleyin. Aradaki boşkuktan aşağı inerseniz ya da düşerseniz bazı şeyler alabilirsiniz. Açıklık alana çıktığınızda üzerinizden geçen savaş uçağına aldırmadan sağ taraftaki dar patika benzeri yere atlayın. Patikanın sonuna geldikten sonra (aradaki uçurumlardan atladığınızı tahmin ediyorum) aşağıya inip karşı taraftaki yamaca geçip ilerlemeye devam edin. Deponun üstüne çıkarak suya atlayın. Yüzerek diğer tarafa ulaştıktan sonra manzarayı şöyle bir seyredin (isterseniz kalkıp kendinize çay kahve ya da kola falan alın). Yolumuza devam edelim.
  Hemen sağ taraftaki çıkıntıya atlayın ve ilerleyin. Sona geldiğinizde klas bir atlayışla karşı tarafa oradan da sol taraftaki çıkıntıya atlayın. Çalılığın arkasındaki yılanı temizledikten sonra karşınızdaki kayalığa atlayın. Uçakları gördükten sonra önünüzdeki eğri büğrü taşın üstünden atlayın. Aşağıya doğru kayarken tutunun (aşağıya düşerseniz tekrar yukarı çıkmak zorunda kalırsınız o da sizin probleminiz. Bu arada aşağıda birkaç mermi vb. şeyden başka bir şey bulamadım ben). Yukarı çıktığınızda sağınızdaki yere girmeden diğer tarafa doğru ilerleyin. Sağınızdaki tırtıkları olan kayaya (bundan sonra çıkılacak her zemine merdiven diyorum ona göre). atlayarak tutunun. Yavaşça aşağıdaki boşluğa inin ve ilerleyip karşı tarftaki merdivenlere tırmanın. Yukarı çıktığınızda ters bir takla atarak arkanızda kalan kayalığa çıkın. Oradan da suyun içindeki kayaya atlayarak kumsala gelene kadar ilerleyin. Adamın çıktığı yerden yukarı tırmanarak ilerleyin. Suyun içindeki manivelaları indirerek (birinde sadece mermi var) açılan koridordan yüzerek ilerleyin. Koridordaki iki manivelayı da indirdikten sonra yukarı çıkın ve şalteri indirin. Geri dönerek buraya çıktığınız yerin yakınıdaki odaya dalın. Secret'i ve "Detonator Swich"i aldıktan sonra buraya gelirken uğramadığınız sağ taraftaki yere gidin (Hani uçakların üstünüzden geçtiği yer). "Detanator swich"i kullanarak dinamitleri patlatın. Patlamanın olduğu yerden yukarı çıkarak aşağıya inin. Adamları gördüğünüzde ateş etmeye tenezzül bile etmeden karşı taraftaki boşluğa doğru ilerleyin.
  İçeri girdikten sonra ilk boşluktan aşağıya inmeyip karşı tarafa atlayarak suya girin. Manivelayı indirerek geldiğiniz yerden geri dönün. Açtığınız kapıya ulaşarak şalteri indirip tekrar buranın kapısını açtığınız yere dönün. Bu sefer aradaki boşluktan inerek devam edin. Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra yukarıya çıkarak suya girin. Sudan çıkarak karşı tarafa atlayın. Yine gerekli temizlikleri yaptıktan sonra 4*4'ü alıp çatıya çıkın. Güvenlik kartını alıp bilardo masasının olduğu odada kullanın. Önce içerideki sonra da dışarıdaki şalterleri indirin ve 4*4'ünüzü alarak diğer tarafa gidin. Araçla birlikte diğer tarafa atlayarak olanları seyredin (Yaf adamlar Nevada bölümünde paso bu aracı gösteriyorlar, onu da 5 dakika kullanmak nasip olmadı).

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 10 - High Security Compound

  Müjdeler olsun tutuklandınız. Ne silahınız ne de çok fazla malzemeniz var. Yeni silahlar aldığınızda o beğenmediğiniz pistol'ü mumla arıyacaksınız. Bunlardan dolayı oyunu kaydederken iyi düşünün. Dışarı çıktıktan sonra yanınızdaki hücrelerin kapısını açın. Mahkumlar askeri hallederken sizde diğer tarafta açılan hücreye gidin. Kutuyu ittirip sol taraftaki küçük aralıktan ilerleyin. Bütün kutuları ittirdikten sonra yukarı çıkın. İlerleyin ve şalteri indirin. Açılan kapaktan aşağıya inin. Alt kata gelince şalteri indirin ve mahkumların gelip askeri halletmesini izleyin. Askerden "Keycard Type A"yı alın ve kullanın. İlk açılan kapıdan dümdüz ilerleyin ve sol taraftan devam edin. Düğmeleri açtıktan sonra kutulardan birini merdivenin önüne çekin: Yukarı çıkıp şalteri indirdikten sonra aşağıya inip aynı odadaki diğer boşluktan yukarı çıkın. Önünüze gelen ilk boşluktan aşağıya düşmeden yolunuza devam edin. Küçük odadaki şalteri indirdikten sonra biraz önce inmediğiniz boşluğa geri dönün. Kapıdan çıkıp diğer odaların kapılarını açıp havalandırmanın olduğu yere gelin. İçeri girerek karşı tarafa tutunun sol tarafa doğru ilerleyip kendinizi aşağıya bırakın, daha sonra zıplayarak karşı taraftaki alana ulaşın.
  Mahkumun yanına geldiğinizde diğer taraftan yukarı çıkın.Lazerlerin üstünden kutuya çıkarak atlayın (diğer tarafa başka yerdende ulaşabilirsiniz ama böyle daha keyifli). Merdivenlerden aşağıya inerek sol taraftaki koridordan mahkumları serbest bırakın. Dışarıda mahkumların hallettiği askerden "yellow Security Pass"ı alın ve mahkumların yanından yukarı çıkın ("Keycard Type B"yi diğer ölen askerden almayı unutmayın). Kartı kullanarak kapıyı açın ve düğmeye basın. "Yellow security"i aldığınız yere geri dönüp kullanın. Koridordan aşağıya inerek şalteri indirip yolunuza devam edin. Koridor sonunda aşağı inerek sol taraftan ilerleyin. Karşıya atlayıp düğmeye basın. Kapıdan çıkarak yukarı çıkın ve aşağıya atlayın. Akıntıya karşı yüzerek bulunduğunuz yerin tam ortasındaki platforma çıkın. Yan tarafa atlayarak yeşilimsi koridora ulaşmaya çalışın. Koridordan ilerleyip düğmeye bastıktan sonra suya geri dönerek içinde açılan kapıdan ilerleyin. Küçük aralıktan çıktıktan sonra hemen sağa dönüp düğmeye basın. Merdivenlerden yukarı çıkarak tekrar merdivenlerden yukarı tırmanın. Sağ tarafta koridorun en ucundan "yellow Security Pass"ı alıp düğmeye bastığınız yere geri dönün.
  Diğer odaya giderek "Security pass"ı kullanın ve bulunduğunuz odadan yukarı çıkarak suya atlayın. Sudan çıktıktan sonra tekrar suya atlayın ve ilerleyin. Küçük aralıktan çıktığınız yerin hemen solundaki kutudan çıkarak aşağıya inin ve düğmeye bastıktan sonra açılan kapıdan silahlarınızın bir kısmını alın. Geri dönüp geniş koridordan yukarı çıkıp askerleri temizleyin. Askerden aldığınız "blue security pass"ı merdivenlerden çıkarak kullanın. Düğmelere basıp silahları aldığınız yere geri dönün. Aşağıya inen kutunun üstünden yukarı çıkın ve sallanan çengelin yanına tellere tutunarak ulaşın. Askeri öldürdükten sonra aldığınız "yellow security pass"ı aşağıya inerek kullanın. Kamyona binerek özgürlüğünüze kavuşun.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft Rehber

  Reklam  Bölüm 11 - Area 51

  Askeri temizledikten sonra düğmeye basarak açılan yerden ilerleyin. Silahlarınızı aldıktan sonra diğer taraftaki lazerin altından geçip ilerleyin. Şalteri indirip aşağıya inin. Askerleri ve hav hav'ları temizledikten sonra şalteri indirip altta açılan küçük koridordan ilerleyin. Gerekli temizlikleri yaparak ve lazerli alarmlara bulaşmadan güvenlik kameralarının olduğu odaya gelin (iki tarafdan asker çıkan yer). Şalteri indirip diğer tarafta açılan koridordan ilerleyin. Solda bir oda ve sağda bir koridorun olduğu yere gelin. Sağ taraftaki koridordan devam ederek askeri halledin. Adamın yanına ulaşarak "Code Clearence Disk"i alın. Diski biraz önce girmediğiniz odaya dönerek kullanın. Füzenin boşalttığı yerden atlayarak merdivenlerden tırmanın. Askerden "Hunger Acces Key"i alıp diski aldığınız alana gidin. Bu sefer yukarı çıkmayarak aşağıdaki koridordan ilerleyin. Acces key'i kullanıp askeri öldürüp aşağıya inin. Sol uçtaki merdivenlerden yukarı çıkıp düğmeye basın sonra geri dönerek, çömelerek karşı taraftan merdivenlerden çıkın. Elektrik devrelerinin üstündeki tamvay'a atlayın. Üstünüzdeki koridora çıkarak ilerleyin. Merdivenlerden aşağıya inip karşı tarafa geçin.
  Eli silahlı askeri temizledikten sonra uzay gemisinin (a hani nerde demeyin tanışacaksınız) olduğu koridordan ilerleyin. Kutulardan çıkarak diğer tarafa ulaşın. Ortadaki ana kumandanın üstüne çıkarak sağ tarfataki platforma atlayıp düğmeye basın. Hiç zaman kaybetmeden diğer taraftaki platformada atlayarak düğmeye basın. Ve açılan kapıdan içeri girin (İki düğmeye bastıktan sonra içeri girebiliyorsunuz ve kapı zaman ayarlı. Bunun yanında düğmelere bastıktan sonra sizi vurmaya çalışan askerlerden de bahsetmedim). İçeride gerekli temizlik işlerini yapıp bütün şalterleri indirin. Uzay gemisinin olduğu yere gelerek sol taraftaki merdivenden yukarı tırmanın. Metal yapılara atlayarak ilerleyin ve geminin üstündeki "Launch Code Pass"ı alıp "Hunger acces key"i kullandığınız yere geri dönün. Yukarı çıkarak merdivenlerden boşluğa inin. Şalteri indirip kartı takın. Düğmeye basmadan önce oyunu kaydedin.
  Füzenin fırladığı yere dönüp clearence diski aldığınız merdivenlerden yukarı tırmanın.Askeri halledip "code clearence disk"i alıp şalteri indirin. Dışarıda açılan kapaktan ilerleyerek uzay gemisinin olduğu yere gelerek diski kullanın. Katil balinalarının yanındaki secret'i almak için isterseniz uğraşın (uzay gemisine atladığımız platformların orada), ama ben direkt uzay gemisinin altında açılan kapaktan içine girerek Nevada'yı simgeleyen krisatali alıp bu bölümden çıkıyorum.

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 12 - Coastal Village

  Sulu bir bölüme başlıyoruz. Karşınızda yüzen balıklardan korkmayın. Piranalar sadece tatlı suda yaşar siz ise şu anda okyanustasınız. Bölüme başladığınız yerin hemen sağ tarafındaki alandan (suyun altında tabi) "Smugglar's Key"i aldıktan sonra sahile doğru yüzün (anahtarı bulamazsanız dert etmeyin kumsaldan devam edebilirsiniz). Anahtarı kullanıp açılan kapaktan aşağıya inin.. Bundan sonra suya düşmeden bulunduğunuz yerin en yukarı seviyesine taşlardan atlayarak, tutunarak çıkın. Tahta köprüye ulaştıktan sonra sol taraftan ilerleyin. Karşı tarafa ulaşıp secret'i aldıktan sonra aşağıya inin. Birkaç yerliyi temizledikten sonra evlerin birinin sağ tarafından ilerleyip bataklığın olduğu alana gelin. Gerekli temizlikleri yapıp bataklık tarafındaki yerlilere özgü manivelayı çevirin. Geri dönüp açtığınız köprüden ilerleyin.
  Her zamanki temizliğinizi yaptıktan sonra evlerin olduğu yere çıkıp manivelayı çevirip aşağıya inin. Ağacın üstündeki merdivenlerden tırmanıp çıktığınız yerden sol tarafa atlayın. Yerliyi hallettikten sonra sağ tarafa doğru ilerleyin ve karşı tarafa atlayın. Aşağıdaki demir kazıkların olduğu yere kayarak inin. Burada yavaşça ilerleyip karşıdaki eve girin. Düğmeyi çevirdikten sonra ateşlerin olduğu yere geri dönün. Karşıya geçerek düğmeyi çevirin. Dönen bıçkılardan da kurtulup diğer düğmeyi de çevirdikten sonra aşağıya inip suya doğru ilerleyin. Suda girerek ilerleyin ve bu bölümü de noktalayın (Bu arada bu bölümü daha uzun oynamanız mümkün, isterseniz suya inmeden şöyle bir dolaşın).
  Bölüm 13 - Crash Site


  Demoyu izledikten sonra malzemelerinizin arasına eklenen haritaya şöyle bir göz atın. Aşağıya inerek haritadaki yerlere atlayarak karşı tarafa geçin. Karşıya geçtikten sonra aşağıya inerek dinoyu vurduğunuz tarafa doğru ilerleyin. Kayalara çıkarak yolunuza devam edin. Gerekli temizlikleri yaptıktan sonra aşağıya inin ve şelale ve köprünün olduğu yerden sağdaki koridordan ilerleyin. Koridorun sonunda sağınızdaki kayaya çıkarak iki dinoyu hallettikten sonra havada iple asılı olan dinoya ateş edip piranaları sevindirin. Suya atlayarak yemek yiyen piranaları hiç rahatsız etmeden manivelayı indirip sudan çıkın. Karanlık odaya girerek manivelaları indirin ve ilkbahar temizliğine başlayın. Temizliğiniz bittikten sonra odadaki yükseltiye çıkarak yukarıdaki odaya çıkın. Adamdan "Tuckenman Key"i alıp uçağın olduğu yere geri dönün.
  Uçağın burnunun sol tarafındaki aralığa girerek ilerleyin. Küçük dinoları hallettikten sonra askerden "Commander Bishops Key"i alın. Üstünüze doğru gelen miniminnacık dinoyu temizleyin. Açılan kapılardan manivelaları indirirerek geldiğiniz yerden uçağın yanına geri dönün. Uçağın etrafında dolaşarak kapıyı bulun. Kapının yanına atlayarak daha sonra da zıplayarak uçağa tutunun. Sola doğru ilerleyerek uçağın üstüne çıkın. Aldığınız anahtarları kullanıp alt kattaki şalteri indirin. Uçağın açılan kapısından o güzelim uçaksavarı kullanarak yaz temizliğine başlayın. Daha sonra tekrar uçağın üstüne çıkıp sol taraftan ilerlerseniz secret'i bulabilirsiniz. Uçaksavarla nehrin sol tarafındaki kayalara ateş edip bu bölümü de secret'i alıp terkedin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
tomb raider 3 tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi