Call of Duty Modern Warfare 2 - Multiplayer Strateji Rehberi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Call of Duty Modern Warfare 2 - Multiplayer Strateji Rehberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Call of Duty Modern Warfare 2 - Multiplayer Strateji Rehberi

  Reklam  Call of Duty Modern Warfare 2 - Multiplayer Strateji Rehberi

  Forum Alev
  Modern Warfare 2, ilk oyundaki Perk sisteminin üstüne birçok yenilik ekliyor. Kullanabileceğimiz çok daha farklı özellikler var ve farklı oynanış stillerine uygun şekilde düşünülmüşler. Örneğin siz düşman hatlarının arkasına geçmeyi ve onları hazırlıksız avlamayı seven bir oyuncusunuz diyelim. Haliyle radarlarda görünmenizi, hava saldırılarında ortaya çıkmanızı engelleyen Perk’leri tercih etmeniz gerekiyor. Silahınıza bir tane de susturucu taksanız fena olmaz. Ayrıca çoğu zaman sizin orada olduğunuzun farkında olmayan birkaç düşmanın burnunun dibinde dolanacağınız için etrafınızdakilerin ayak seslerini daha da gürültülü yapan SitRep Pro da hayatınızı kurtarabilir. Ama siz belki de SitRep yerine bıçak menzilinizi arttıran Commando’yu tercih edersiniz.

  Ya da sizi hava saldırılarında gizleyen Cold Blooded yerine vurduğunuzu anında indirmenizi, böylece de gereksiz çatışmalardan kaçınmanızı sağlayan Stopping Power’ı kullanmak isteyebilirsiniz. Belki de tehlike anında hızlıca tüymek için Marathon ya da Lightweight işinizi görecektir.

  Gördüğünüz gibi oyunda 16 Perk var ve kombinasyonlar gerçekten de oldukça fazla. Bu dosya konusunda, size her bir perk’in ne işe yaradığını açıklayacak, silahınıza takabileceğiniz eklentilerden bahsedecek ve işe yarayacak kombinasyonlar önereceğiz. Böylece oyuna hızlıca ısınabilecek ve buradan aldığınız gazla çok daha etkili ve size daha çok uyan yeni kombinasyonlar üretebileceksiniz. Buyurun başlayalım.

  PERK SEÇİMİ


  Perk Slot 1

  MARATHON
  Normal: Depar sürenizi sınırsız yapar.
  Pro: Engellerin üstünden daha hızlı atlarsınız.

  Modern Warfare 2’de, ilk oyuna göre çok daha büyük haritalar var. Oyuncu sayısının bazen 10 kişi veya daha altı olabileceğini düşünürseniz, bir yerden diğerine hızlıca koşmanız için Marathon’dan şaşmayın. Ayrıca maçlar sırasında çatışmaların etrafından hızlıca dolanıp düşmanlarınızın arkasında geçmenize veya yoğun ateş altındayken kendinizi bir an önce siper arkasına atmanıza da yardımcı olur. Özellikle Afghan ve Wasteland gibi ortamdan topuklama sürenizin hayati önem taşıdığı büyük haritalarda vazgeçilmezdir.

  SLEIGHT OF HAND
  Normal: Hızlı şarjör değiştirmePro: Daha hızlı nişan almanızı sağlar.

  Belirli durumlarda hayat kurtaran bir başka perk. Favela ve Highrise gibi dar alanların olduğu haritalarda, düşmanlar saldırırken genellikle parti parti gelirler. Şarjör değiştirmek için çırpındığınız o değerli saniyelerde, bir sonraki parti çoğunlukla köşeyi dönmek üzeredir ve 10 durumdan 8’inde, sizi “reload” tuşuna yeni basmışken yakalarlar. Şarjör değiştirme süresini neredeyse yarıya indiren SoH, düşmanlarınıza karşı her zaman hazırlıklı olmanızı sağlar ve Domination maçlarında da, bölgeleri karşı takıma kolay kolay kaptırmanızı engeller. Özellikle de çift silah kullanmanıza izin veren Akimbo eklentisini kullanıyorsanız, Sleight of Hand kesinlikle 1. Perk slotunuzda olması gerekiyor.

  SCAVENGER
  Normal: Ölen düşmanlardan cephane yenileme.
  Pro: Ekstra şarjör verir.

  Eğer iyi bir oyuncuysanız, ölmeden önce en az 4-5 kişiyi indirebiliyorsunuz demektir. Scavenger sayesinde silahınızın her zaman mermisi olacaktır. Estate ve Quarry gibi haritalar, açık alanlara bakan pek çok siper noktası bulundururlar ve sizin düşmanların silahlarını almak için kaybedeceğiniz saniyeler, kolay av arayan diğer keskin nişancıların tam da istediği türden hatalardır. Scavenger bu duruma düşmenizi önler

  BLING
  Normal: Ana silahınıza iki farklı eklenti takabilmenizi sağlar.Pro: İkincil silahınıza iki farklı eklenti takabilmenizi sağlar.

  Bling, ne yardan ne serden vazgeçemeyen oyuncular için eklenmiş bir özellik. Silahınızın seriliğini arttırmak ile o çok istediğiniz thermal görüş dürbünü arasında kaldığınızda Bling’i kullanmalısınız. Eğer listedeki diğer perk’lere ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, silahınıza iki eklenti birden takarak hem etrafa seri bir şekilde ölüm saçan (Rapid Fire) hem de isabetli atışlar yapabilen(Red Dot Sight/ Holographic Sight) sağlam bir silaha sahip olabilirsiniz. Şarjördeki mermi sayısını arttıran Extended Magazine ile de Sleight of Hand’in avantajlarından kısmen faydalanabilirsiniz.

  ONE MAN ARMY
  Normal: İkincil silahınızın yerine geçer. Maç sırasında sınıfınızı değiştirebilmenizi sağlar.
  Pro: Daha hızlı sınıf değiştirebilirsiniz.

  Dengeleri ciddi şekilde kaydırabilecek bir perk One Man Army. Bu özellik sayesinde etrafta rambo gibi dolaşabilir ve haritanın tüm bölgelerini efektif şekilde kullanabilirsiniz. Yüksek bir yerde misiniz? Alın elinize Sniper’ınızı ve keklik avlamaya başlayın. Dar bir alana mı giriyorsunuz? Çekin hafif makineli silahınızı ve etrafa ölüm kusun. Tek sorun, bu perk’in ikincil silahınızın yerini alması. Bu nedenle Stinger füzelerinizi kullanamıyor ve düşman hava araçlarına karşı savunmasız kalıyorsunuz.

  Perk Slot 2

  STOPPING POWER
  Normal: Mermilerin verdiği hasarı arttırır.
  Pro: Mermilerin, helikopter ve diğer hava araçlarına verdiği hasar artar.

  İki düşman karşılaştığında, kimin sağ çıkacağını (bağlantı hızı hariç) mermilerin seriliği veya verdikleri hasar etkiler. SCAR gibi zaten güçlü olan silahlar, Stopping Power perk’üyle en fazla iki-üç atışta hedefini indirebilen canavarlar haline geliyorlar. Bu perk’ü bir de Rapid Fire eklentisi ile birleştirdiniz mi karşınızda çok az kişi durabilir.

  LIGHTWEIGHT
  Normal: Daha hızlı hareket edersiniz.
  Pro: Depar attıktan sonra hızlıca nişan almanızı sağlar.

  Marathon için yazdıklarımız burada da geçerli. Hızlı hareket etmeniz gereken zamanlarda hayatınızı kurtaracak bu perk, ne yazık ki aynı slot’taki diğer özelliklerin gölgesinde kalıyor.

  HARDLINE
  Normal: Killstreak’ler için gereken frag sayısını 1 azaltır.
  Pro: Deathstreak’ler için gereken ölüm sayısını 1 azaltır.

  Bu perk sayesinde tüm killstreak’ler için gereken frag sayısı bir düşüyor ve siz kendinizi üst üste UAV’ler, helikopterler çağırırken bulabiliyorsunuz. Özellikle de henüz oyuna ısınamamış oyuncuların killstreak ve deathstreak’lerden faydalanabilmesi için harika bir fırsat.

  COLD-BLOODED
  Normal: UAV’ler, hava saldırıları, taretler ve termal dürbünler sizi göremez.
  Pro: Düşman size nişan alırken isminiz veya crosshair kırmızı renkte gözükmez.

  Eğer gizlilik sizin için önemliyse, Cold-Blooded en iyi arkadaşınız olacak. Sizi tüm elektronik aksamlara karşı neredeyse tamamen gizleyebilen bu perk, hedeflerini görebilmek için teknolojiye güvenen düşmanlarınızın kabusu haline gelmenizi sağlayacak. Friendly Fire’ın açık olduğu maçlarda ise Pro sayesinde düşmanlarınız size ateş etmeden önce iki kez düşünecek.


  DANGER CLOSE
  Normal:Patlayıcı silahların verdiği hasarı arttırır.
  Pro: Hava saldırılarının verdiği hasarı arttırır.

  Hava saldırılarının ve el bombalarının etki alanını arttıran bu perk, HQ maçlarında kalabalık odaları hızlıca temizlemenize yardımcı olur. Ayrıca Predator füzelerinin tek seferde birden fazla düşmanı indirme şansı bu özellik sayesinde artar.

  Perk Slot 3

  COMMANDO
  Normal: Bıçak menzilinizi arttırır.
  Pro: Düştükten sonra hasar almazsınız.

  Özel anlarda inanılmaz işe yarayan perk'lerden biri Commando. Düşmanınızı bıçakla indirmeniz gerektiğinde onun dibine kadar girmenizi, yani arada mesafe varken onun sizi bıçaklamasını engeller. Haliyle işinizi hızlıca görüp ortamdan uzaklaşmanız oldukça kolaylaşır. Rakibimi bıçaklamak için ileri atıldığımda onun benden önce davrandığı veya son anda silahını doğrultup tetiğe bastığı için kaç kere öldüğümü bilmiyorum. Commando bu gibi durumlarda oldukça kullanışlı.

  STEADY AIM
  Normal: Nişan almadan ateş ederken isabet yüzdeniz artar.
  Pro: Daha uzun süre nefesinizi tutabilirsiniz.

  Çoğu zaman karşınıza biri çıktığında nişan almakla vakit kaybetmeden tetiği çekip dua etmeniz gerekebilir. Steady Aim, işin duaya kalan kısmını azaltan bir perk. Onun sayesinde mermilerinizin isabet yüzdesi artar ve düşmanınız nişan almakla uğraşırken siz onu aniden indirebilirsiniz. Nefes tutma süresinin artması ise sniper'ların işine oldukça yarayacaktır. Eğer Akimbo eklentisiyle çift silah takılmayı seviyorsanız, Steady Aim/Sleight of Hand ikilisi sayesinde grup halinde gelen düşmanları tek seferde almanız mümkün.

  SCRAMBLER
  Normal: Etrafınızdaki düşmanların radarını bozar.
  Pro: Düşmanların kurduğu Claymore mayınları daha geç patlar.

  Scrambler, gizlilik açısından pek kullanışlı bir perk değil. Düşmanlarınız radarın nerelerde daha çok cızırtılandığını tespit edip yerinizi kolaylıkla bulabilir. Bu nedenle Scrambler perk'i, rakibinizin orada olduğunuzu anlamaması için değil, orada olduğunuzu bilmesi için kullanılması gereken bir özellik. Rakip oyuncu etrafta dolanacak, gözü radarında olacak ve sizi ararken gittikçe daha da heyecanlanmaya, panik yapmaya başlayacak. Scrambler'ın oyuncular üzerindeki psikolojik etkisini sakın küçümsemeyin ve bunu karşınızdakinin kuyusunu kazmak için kullanın.

  NINJA
  Normal: Heartbeat sensörleri sizi göremez.
  Pro: Hareket ederken ses çıkartmazsınız.

  Aslında Ninja, haritada heartbeat sensörü kullanan oyuncuların sayısı azaldıkça önemini yitiren bir perk. Cold-blooded, UAV'lerin etkisini zaten kendi başına yok edebildiği için Ninja da haliyle biraz daha gölgede kalıyor. Lakin ağır oynamayı paldır küldür koşmaya tercih eden oyuncular, heartbeat sensörlerini asla eklenti listelerinden eksik etmezler ve bu da Ninja'yı sessiz ve gizli çalışmayı seven oyuncular için vazgeçilmez kılar. Heartbeat sensörlü oyuncular, haritada ilerlerken sürekli cihazın ekranını kontrol ettikleri için ekranda görünmeyen biri aniden karşılarına çıkınca afallarlar ve duraksarlar. Pro özelliği ise bir kulağıyla her zaman kirişi dinleyen keskin nişancıların ve kampçıların hayatını oldukça zorlaştıracaktır.

  SITREP
  Normal: Düşman patlayıcıları ve işaret fişekleri açık şekilde görülür.
  Pro: Düşmanların ayak sesleri daha da gürültülü olur.

  Sitrep, hem gizli hem de gürültülü oynamayı seven oyuncuların kullanabileceği türden bir perk. Düşmanın siper aldığı yerlere saldırmadan önce kapı kenarlarına ve merdiven aralıklarına yerleştirilmiş bombaları görmeniz, hem sizi hem de takım arkadaşlarınızı kurtaracaktır. Ayrıca düşmanların etrafa bıraktığı işaret fişeklerini yok ederseniz, birdenbire arkanızda spawn olmalarını engelleyebilirsiniz. Pro özelliği, keskin nişancı olarak oynamayı sevenlere olası saldırılarda fazladan birkaç saniye kazandıracaktır. Heartbeat sensörü olmayanlar ise ayak seslerini duyabildikleri için bir sonraki köşeyi daha rahat dönebilirler.

  LAST STAND
  Normal: Ölmenizi geciktirir ve yerde sürünürken silahınızı çekebilmenizi sağlar.
  Pro: Fırlatma bıçağı veya patlayıcı gibi ekipmanlarınızı kullanabilmenizi sağlar.

  Last Stand, ilk Modern Warfare'den farklı olarak yerde sürünebilmenize izin veriyor. Bu da ölmeden önceki 10 saniyenizi, size ateş ettikten sonra siper arkasına çekilen düşmanı avlayabilmenizi oldukça kolaylaştırıyor. Pro özelliği ile son bir flashbang veya bomba ile silah seslerine doğru gelen takım arkadaşlarınıza zaman kazandırabilirsiniz. 2. 2
  sinemacrazy
  Usta Üye

  --->: Call of Duty Modern Warfare 2 - Multiplayer Strateji Rehberi

  Reklam  BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ VE KALİTELERİ


  Bildiğiniz gibi Modern Warfare 2’de Dedicated Server’lar yok. Onun yerine IWNet’e bağlanıp rastgele insanlarla oynamanız ve oyunun seçtiği birinin bağlantısına güvenmeniz gerekiyor. Bu yetmiyormuş gibi bağlantı kaliteniz de sayılarla falan değil, çubuklarla ifade ediliyor.

  4 çubuk: En iyisi budur. 3 veya 2 olanlara karşı avantajlısınız ve onları birkaç milisaniye daha önce görürsünüz. Köşeyi döndüğünüzde 2-3 kişi görürseniz ve bağlantıları 2-3 barsa, çok büyük ihtimalle hepsini alırsınız. Size köşeyi dönüp onları vurmuşsunuz ve pek ateş edememişler gibi gelirken, onlar sizi gördükleri anda öldüklerini sanacaklar.

  3 çubuk: Oynanabilir. Muhtemelen çoğunlukla göreceğiniz bağlantı bu olacak. Diğer 3 çubuğa karşı oyununuzu oynarsınız, ama 4 olan birisi karşınıza gelirse ve birbirinizi aynı anda görürseniz çok büyük ihtimalle ölürsünüz. Siz ateş ettiğinizi sanarken, killcam'de ya ateş edemediğinizi ya da bir iki mermi sıkabildiğinizi göreceksiniz. Lag'in kısmen hissedilebilir olduğu bağlantı kalitesi.

  2 çubuk: Eğer bu bağlantıyı görüyorsanız oyundan çıkın, uğraşmayın bile. Durup dururken öleceksiniz, ama killcam'den izlerken anlayacaksınız ki rakibiniz sizi görmüş, gülümseyerek nişan almış, önce topuklarınıza uyarı atışı yapıp sonra da headshot çekmiş.

  1 çubuk: İşte avantajın sizde olduğu bağlantı kalitesi. Düşmanlarınız sizi etrafta ışınlanırken görecek ve asla vuramayacak. Sizin de biraz mermi saçmanız gerekebilir ama frag üstüne frag alacaksınız :)

  OYNANIŞ TARZLARI

  Farklı oynanış tarzlarından ve bunların skorunuza olan etkilerinden bahsetmiştik. Bir sonraki kısımda, bu oynanış tarzlarından ve kullanabileceğiniz preset'lerden bahsedeceğiz.

  SALDIRI TAKTİKLERİ

  Oyundaki en baskın oynanış tarzlarından biri, tahmin edebileceğiniz gibi Assault’ dur (saldırı). Öncelikle tavsiyemiz, elinize doğru düzgün ve can yakabilen bir makineli tüfek almanız.

  FAMAS, kesinlikle harika bir silah. Üç mermilik atışlarla hem yüksek hasar verebiliyor hem de geri tepmesi çok düşük, haliyle en fazla iki seferde rakiplerinizi indirebiliyorsunuz. SCAR-H açılana kadar FAMAS'tan vazgeçmeyin ve SCAR-H açıldığı anda birincil silahınız olarak bu canavarı kullanın. SH, mermilerinin çabuk bitmesi haricinde mükemmel bir silah. Geri tepmesi FAMAS'tan biraz daha fazla olduğu için, tetiği çekip namluyu etrafa savurmak yerine kısa aralıklarla ateş ederek, özellikle uzaktaki hedefler söz konusu olduğunda, attığınızı daha rahat vurabilirsiniz.

  Sürekli hareket halinde olacağınız için silaha dürbün yerine Red Dot veya Holographic Sight takın. Mermilerinizin bitmesini önlemek içinse ilk Perk Slot'una Scavenger'ı, ikinciye ise Stopping Power'ı koyun. Böylece harcadığınız mermi sayısı azalacak ve yerden topladıklarınız sayesinde cephane sıkıntısı yaşamayacaksınız. Gizlilikle falan işiniz olmadığı için 3. Perk olarak Ninja veya Cold Blooded yerine Steady Aim almanız daha mantıklı olacaktır.

  İkincil silah olarak Striker veya SPAS'ı tavsiye ediyorum. Özellikle de geri tepmeyi azaltan "grip" eklentisi ile dar alanlarda kısa paslaşmalar yapmanız kolaylaşacak. Eğer daha çabuk mermi kusabilen bir şey arıyorsanız, G18 kullanabilirsiniz. Bunların haricinde bir adet Stinger alarak düşman hava araçlarını da teker teker düşürebilir ve çağırdıkları her UAV, helikopter veya Harrier'ı saniyeler sonra havaya uçurarak onları sinir edebilirsiniz.

  Scrapyard veya Favela gibi kısa menzilli çatışmaların ağırlıklı olduğu haritalarda SCAR-H yerine UMP45 veya P90'ı tercih edebilirsiniz. Mermi sıkıntısı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız, Scavenger yerine Bling kullanıp silahınıza iki eklenti birden takabilirsiniz. Rapid Fire ve Red Dot Sight, daha seri ve daha isabetli ateş etmenizi sağlar.

  Eğer saldırı tarzında oynayacaksanız, her daim hareket halinde olmalısınız. Açık alanlardan olabildiğince kaçının ve ara sokaklar ile bina içlerini dolanın. Çatışmalar, oyuncuların spawn noktalarına ve hangi tarafın kazandığına bağlı olarak saat yönünde veya tersi yönde döner. Kendinize uygun bir ritim bulun ve bunu mümkün olduğunca korumaya çalışın. Gerektiğinde siper arkasında kalın ve takım arkadaşlarınızın önden gitmesine izin verin. Sürekli haritayı dolanmak istemiyorsanız kendinize bir bölge belirleyin ve onun uçlarında gezinerek savunduğunuz alanı koruyun. Gözünüz sık sık radarda olsun ve düşmanların nerede olduğunu tahmin etmeye çalışın. 3. 3
  sinemacrazy
  Usta Üye
  SNIPER TAKTİKLERİ


  Sniper olduğunuzda hatırlamanız gereken en önemli şey, mermi saçan çaylak bir asker olmayın. Kendinizi Enemy at the Gates'te gibi hissetmeniz daha kolay havaya girmenizi sağlar. Rakibinizi her zaman tek seferde indirmeyi amaçlayın ve gereksiz yere üst üste ateş etmeyin. Eğer tek seferde vuramadıysanız, avcı konumundayken birdenbire av olmanız gayet mümkün.

  İsterseniz silah seçiminden başlayalım. Barrett .50CAL, bu kez çok daha önceden kullanılabilir durumda ve haliyle oyundaki en iyi Sniper tüfeklerinden biri emrinize amade. Sakın bu canavarı susturmaya çalışmayın. Menzilinizi ve verdiğiniz hasarı düşüren susturucu eklentisi, size yarar sağlamaktan çok zarar verecektir. Onun yerine, siperlerin arkasındaki düşmanlarınızı avlayabilmek için mermilerin katı yüzeyleri delip geçebilmesini sağlayan FMJ eklentisini kullanın.

  İkincil silah olarak da yine Striker veye SPAS'ı tavsiye ediyorum. SPAS, özellikle yakın menzillerde, hedefini tek seferde indirebiliyor ve haliyle Sniper'ın en yakın arkadaşı oluyor.

  Fakat SPAS'tan daha önemli olan bir şey varsa o da Tactical Insertion. Bilmeyenler veya hatırlamayanlar için tekrar edeyim, TI sayesinde yere bir işaret fişeği atabiliyor ve öldüğünüzde fişeği attığınız yerde spawn oluyorsunuz. Böylece düşmanların sizi özenle seçtiğiniz kamp bölgenizden ayırması müthiş zorlaşıyor. Yattığınız yerde sizi bıçaklayan birinin aniden arkasında belirmek kadar tatmin edici çok az şey var. Fişeği atarken her zaman görülmesi zor olan köşeleri seçerseniz, sizi öldüren adamın bir de TI'ınızı vurmasını engellemiş olursunuz. Son olarak, TI yalnızca tek bir ölüm için geçerli. Yani canlandıktan sonra tekrar fişek atmanız gerekiyor, sakın unutmayın.

  Perk seçimine gelelim. Kamp kurduğunuz yer saldırı altındayken SPAS ve bıçağınızı etkili şekilde kullanabilmeniz gerekiyor. Haliyle Sleight of Hand, şarjör değiştirme hızınızı arttıracağı için ilk slot'unuza almanız gereken bir perk. Bunun yerine One Man Army de kullanabilir ve böylece hızlıca preset değiştirebilirsiniz. İkinci slot için Stopping Power'ı tavsiye ediyorum, böylece hedefinizi tek atışta indirip diğerine geçebilir veya ortamdan topuklayabilirsiniz. Eğer kafanızın üstünde bir çatı yoksa, olası hava saldırılarından Cold-Blooded, heartbeat sensörlü oyunculardan ise Ninja (slot 3) ile sakınabilirsiniz. Eğer istediğiniz kocaman bir mantar bulutu ile oyunu hızlıca sonlandırmak veya AC-130 ile yukardan ölüm yağdırmak ise Hardline (slot 2) perk'ini alıp amacınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz. Son tavsiyem ise üçüncü slot'a koyabileceğiniz Last Stand. Bu sayede yere düştükten sonra silahınızı çekerek sizi öldüren düşmanınızın TI'ınıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz.
  GİZLİLİK TAKTİKLERİ

  Özellikle Search&Destroy haritalarında en çok işe yaradığını tespit ettiğim oynanış tarzı. Yapmanız gereken tek şey sakince ilerlemek, meydanlardan kaçınmak ve bina içlerini sık sık kontrol etmek. Silah olarak Bling (slot 1) perki sayesinde susturucu takıp Rapid Fire ile de seriliğini arttırdığınız bir P90 yeterli olacaktır. İkincil silah olarak SPAS yerine Striker'ı tercih edin ve yine susturucu takın. 2. ve 3. slotlara da elbette Ninja ve Cold-Blooded yerleştirin. Eğer haritada hearbeat sensörlü oyuncu sayısı azsa, Ninja yerine Sitrep kullanarak hem yerdeki C4'leri ve TI'ları daha rahat farkedebilir hem de etrafınızdakilerin ayak seslerini daha iyi duyabilirsiniz.

  Gerekmedikçe koşmayın ve her zaman çömelerek yürüyün. Eğer uzakta koşan bir düşman görürseniz, sizi görmediyse ateş etmeyin ve gitmesine izin verin. Susturucu taktığınız silahların menzili daha düşük olacağı için gereksiz yere nerede olduğunuzu belli in. Zaten farkındaysanız gizlilik konusunda tavsiye yapmak biraz zor, çünkü biraz da sizin etrafınıza dikkat etmenizi ve hislerinize güvenmenizi gerektiren bir oynanış tarzı.

  DESTEK TAKTİKLERİ

  Eğer pek iyi nişan alamadığınızı düşünüyor ve sürekli ölüyorsanız, süslü silahınızı bir kenara bırakıp Riot Shield'a bir şans vermenizin vakti gelmiş demektir. Kalkan tutarak ilerlemeye başladığınızda, takım arkadaşlarınız peşinize takılacak ve sizin dikkatini çektiğiniz düşmanları teker teker indirecekler.

  Perk seçiminizi de isterseniz buna göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yalnızca destek olmak istiyorsanız, ikincil silahınız olarak alabileceğiniz bir Striker veya SPAS'a hızlıca kovan doldurabilmek için Sleight of Hand almalısınız. Eğer oyun oynarken tarzınızı sıklıkla değiştirmek istiyorsanız da One Man Army kullanmalısınız. İkinci perk slotunuza da, karşınızdakini hızlıca indirebilmek için Stopping Power koyun. Böylece ikincil silahınızla işi hızlıca bitirip tekrar kalkana geçebilirsiniz. Son slot için de Commando alın, böylece kalkanla saldırmanız gerektiğinde düşmanın dibine kadar gitmenize gerek kalmayacak.


  Kalkan kullanırken tam olarak mermilerin geldiği yere dönerseniz, kesinlikle ölümsüz olursunuz. Bu çok önemli bir nokta. İyi nişancılar, kalkan kullananları kalçalarından veya ayaklarından vururlar. Bunu engellemek için çömelerek ve düşmanı tam önünüze alarak ilerlemelisiniz. Semtex ve Frag/Stun bombalarına karşı da çok dikkatli olun. Kalkanınıza yapışan tek bir Semtex sizi indirir. 4. 4
  sinemacrazy
  Usta Üye
  GENEL TAVSİYELER

  • Last Stand perkinin kurbanı olmamak için gereken önlemi alın: Düşmanınız yere düştüğünde gereksiz yere mermi pintiliği yapmayın, ikincil silahınıza geçip her ihtimale karşı bir-iki kere daha ateş edin.
  • Dar alanlara girmeden veya köşeleri dönmeden önce mümkünse bir tane flash veya stunbang atın. Eğer nişan imleciniz şekil değiştirirse, diğer tarafta biri vardır ve muhtemelen sersemlemiş demektir.
  • Kalkanla gezinen oyuncuları vurmak çoğu zaman oldukça zordur. Üstlerinden zıplayamadığınız için tek çareniz arkalarından dolaşmak, ama sürekli kalkanları ile saldırarak sizi yarı yolda indirebilirler. Bu gibi şeylerle hiç uğraşmayın ve bir adet flashbang sallayın, sersemledikleri zaman da sırtlarından bıçaklayın. Hatta daha da iyisi, kalkanlarına yapışkan semtex atın ve sırıtın.
  • Eğer kendinizi birdenbire üç kişinin arasında bulursanız, en yakındakini vurmaya çalışmayın çünkü diğerleri sizi anında indirir. Bunun yerine aynen geriye doğru yürüyerek eğer kaldıysa flashbang veya frag sallayın. Size zaman kazandıracaktır ve AC-130’a iki frag’iniz kalmışken ölmenizi engelleyecektir.
  • Eğer düşmanlarla baş edemeyeceğinizi düşünüyor ve gittikçe köşeye sıkışıyorsanız kaçın. Ateş edip onları saklanmaya zorlarken siz de hemen ortamdan topuklayın. Kahramanlık hiçbir işe yaramayacağı gibi en azından erkekliğin onda dokuzunu garantilemiş olursunuz.
  • AT-4 ile Pavelow helikopterlerini vurmaya çalıştığınızda, helikopterden füzeyle çarpışması için parçalar atıldığını göreceksiniz (Chaff). AT-4’ü nişan almadan ateşlediğinizde Pavelow’lar bunları kullanamaz.
  • Bir arkadaşınızla anlaşın ve yalnızca ikinizin oynayabileceği özel bir maç ayarlayın. Bu şekilde oyundaki tüm haritaları vurulma korkusuyla etrafta koşturmadan rahatça gezebilir ve saklanma noktalarını, sniper mekanlarını rahatlıkla keşfedebilirsiniz.
  • Son olarak, biraz klişe olacak ama, oynadığınızın bir oyun olduğunu unutmayın. Alışma dönemindeyken skor tablosunda aşağılarda gezinmeniz alışılmadık bir şey değil. Çok iyi bir oyuncu olsanız bile bazı günler oynamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu gibi şeyleri ne kadar ciddiye alırsanız, her ölümünüzle oyundan aldığınız keyif de o kadar düşer. Keyfini çıkarmaya bakın.


 5. 5
  Ziyaretçi
  süper bi oyun fakat çok teferruatlı

 6. 6
  Ziyaretçi
  bu cod mw2 multiplayerde bir silaha nasıl 2 tane ekipman takıyoruz

+ Yorum Gönder
cod mw2 en iyi silah,  call of duty modern warfare 2 taktikleri,  modern warfare 2 kalkan kullanma,  mw2 taktikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi