Aşure günü cumartesi günüdür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Aşure günü cumartesi günüdür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Aşure günü cumartesi günüdür

  Reklam  Aşure günü cumartesi günüdür

  Forum Alev
  (BU konu kutlama amaçlı değil sadece aşure günüde oruca teşvik içindir)
  Aşure günü cumartesi günüdür


  Aşure, Kamerî ayların ilki olan Muharrem'in onuncu günü Cumartesi günüdür. (19-01-2008)
  Nefsine hakim olan kardeşler, yarın cuma günü ve aşure günü (Cumartesi) oruç tutsunlar.

  Aşure Orucu, Cuma ve cumartesi yada Cumartesi ve pazar günleri tutlumalıdır.

  Cuma Cumartesi ve Pazar tutulsa daha da güzel olur.

  Hz. Peygamber Medîne'ye geldiği zaman Yahudiler'in Âşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu. Cevap olarak şöyle dediler:
  "Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrailoğulları'nı Firavun'un zulmünden bugün kurtarmıştır. Musa (a.s.) Allah'a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de tutarız dediler. Hz. Peygamber; "Biz Musa'nın sünnetine sizden daha yakınız, dedi ve o gün oruç tuttu ve ashabına da tutmalarını emir buyurdu. " (Buhârî, es-Savm, 69; Tecrîd-i Sarih, VI, 308, 309)

  Ebû Hanîfe vacip derken, İmam Şâfiî müekked bir sünnet olduğunu söylemiştir. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra, bu oruç müstehap olmuştur. Ayrıca Yahudiler'e benzememek için Muharrem'in 9,10 ve 11'nci günlerinde oruç tutmak güzel görülmüştür.

  Âşûre günü sürme çekmek, gusül etmek, kına yakmak, büyükleri, âlimleri, hastaları ziyaret etmek, yetimlerin başını okşamak, hububât ve tatlı pişirmek, İhlâs suresini okumak, sevinmek ve bugünü ayrı bir gün olarak kutlamak İslâm'da olmayan bir davranıştır. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.)'den gelen ne sahîh ve ne de zayıf bir hadîs vardır. Hadîs diye rivayet edilen bazı sözler tamamen uydurmadır. Sahabeden ve dört mezhep imamından vb. kimselerden de bir rivayet olmadığı gibi, muteber kitapların hiçbirinde de buna dair bir haber yoktur. (İbn Teymiye, Mecmûu'l-Fetâvâ, Kahire 1326, II, 48; es-Subki, el-Menhel, Kahire 1393, X, 209) O hâlde bugünde böyle bir tatlı pişirip yakınlara ve komşulara dağıtmak tamamen bid'at ve İslâmî olmayan bir örftür. 2. 2
  Ziyaretçi

  --->: Aşure günü cumartesi günüdür

  Reklam  Saol mumsema hoca
  Herkesin Aşure Günü Kutlu Olsun Buda Benden Sizlere Hediye.
 3. 3
  ftm_aa
  Üye
  AALH hayırlara vesile etsin o günüde görrüz inşallah 4. 4
  mum
  Özel Üye
  Alıntı k.m.g.i.ö.o Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Saol mumsema hoca
  Herkesin Aşure Günü Kutlu Olsun Buda Benden Sizlere Hediye.
  Alıntı mumsema Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Âşûre günü sürme çekmek, gusül etmek, kına yakmak, büyükleri, âlimleri, hastaları ziyaret etmek, yetimlerin başını okşamak, hububât ve tatlı pişirmek, İhlâs suresini okumak, sevinmek ve bugünü ayrı bir gün olarak kutlamak İslâm'da olmayan bir davranıştır. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.)'den gelen ne sahîh ve ne de zayıf bir hadîs vardır. Hadîs diye rivayet edilen bazı sözler tamamen uydurmadır. Sahabeden ve dört mezhep imamından vb. kimselerden de bir rivayet olmadığı gibi, muteber kitapların hiçbirinde de buna dair bir haber yoktur. (İbn Teymiye, Mecmûu'l-Fetâvâ, Kahire 1326, II, 48; es-Subki, el-Menhel, Kahire 1393, X, 209) O hâlde bugünde böyle bir tatlı pişirip yakınlara ve komşulara dağıtmak tamamen bid'at ve İslâmî olmayan bir örftür.
  Allah cümlemize nefsine hakim olup oruç tutanlardan etsin

 5. 5
  qFb-sTyLe
  Emekli
  aşure çok güzel bişe ama pek sevmiyorum :)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi