Ramazan ve Yardımlaşma

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Ramazan ve Yardımlaşma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Ramazan ve Yardımlaşma

  Reklam



  Ramazan ve Yardımlaşma

  Forum Alev
  Ramazan ve Yardımlaşma


  Ramazan ümmet bilincini ve iman kardeşliğini pekiştirmek için bir fırsattır. Fakat bu bilincin pratik hayata da taşınması gerekir. Ramazan münasebetiyle artan iyiliklerin, hayırların ümmet bilincine göre olması için sınırların aşılması ve iman kardeşliği esası üzere ihtiyaçta önceliğe dikkat edilmesi böyle bir sonucu doğurabilir. Artık bize bu konuda öncülük edecek, köprü olacak güvenilir kuruluşlar bulunmaktadır.
  Ramazan hayır ve bereket ayıdır. Bu sebeple Müslümanların birçoğu mallarının zekâtlarını bu ayda vermekte, bu ayda infak ve tasadduklarını artırmaktadırlar.
  Ramazan orucunun temel hikmetlerinden biri açların, yoksulların, ihtiyaç sahiplerinin hatırlanması, onların maruz oldukları sıkıntıların ve zorlukların fiilen hissedilmesidir. Mü'minler arasında Ramazan ayında yardım ve tasadduk ruhunun canlanması da bu ayın bir bereketi olduğu gibi aynı zamanda oruç ibadetinin söz konusu hikmetinin bir tecellisi olsa gerek.
  Ancak bu yardım ve iyilik ruhunun canlanmasından, kendi bünyelerinde yardımlaşma ile sıkıntılarını giderme imkânlarından mahrum olan Müslüman toplumların içindeki ihtiyaç sahiplerinin de pay alması gerekir. Örneğin bugün Irak ve Filistin'de insanlar ateş hattında hayatlarını sürdürmek zorundalar. Emperyalist işgalcilerin yurtlarını işgal altında tutmaları sebebiyle güvenli çalışma ortamlarından yoksun bırakılmışlardır. Bu yüzden işsizlik ciddi bir problem haline gelmiştir. İşgalci güçler bu problemi de kendi hesaplarına kullanıyorlar. Irak'ta sembolik ücretlerle kendi kukla yönetimlerine polis ve asker yapmaya çalışıyorlar. Filistin'de, Gazze ve Batı Yaka bölgelerinde yaşayanları 1948'de işgal edilmiş bölgelere girerek çalışmaya mecbur bırakıyorlar. Oralara girip çalışmak için özel çalışma izni kartı alma şartı koşuyorlar. Bu kartı almak ise herhangi bir Avrupa ülkesinden vatandaşlık belgesi almak kadar zor. Alabilenler de her sabah ve akşam işkence kapıları haline getirilen askeri kapılardan geçmek zorundalar. İşgalci devlet, Filistin direnişinin bir eylemine kızdığında bu kapıları kapatarak söz konusu kart sahiplerinin girip çalışmalarını engelliyor. Onların da zaten birçoğu yevmiyeyle çalıştığından giremediklerinde günlük yiyeceklerini temin etmekte bile zorlanıyorlar.
  Prof. Dr. Yusuf el-Kardavi'nin öncülüğünde bundan birkaç yıl önce "İ'tilafu'l-Hayr (Hayır Dayanışması)" adıyla bir faaliyet başlatılmıştı. Merkezi İngiltere'de olan bu faaliyetin amacı Filistinlileri, işgalci siyonistlere ve dışarıya muhtaç olmaktan kurtarma amaçlı iş kurma yardımlaşmasıydı. Yani ihtiyaç içindeki bir Filistinliye sürekli yiyecek, giyecek vs. yardımı yapmak yerine onlar için iş kurulması ve çalışma imkânları sağlanması amaçlanıyordu. Bugün işgalci saldırganların çekilmesinden sonra Gazze böyle bir hayır faaliyetine biraz daha müsait hale gelmiştir. Türkiye resmi yollardan İsrail'le milyarlarca dolarlık ittifak anlaşmaları yaptı. Buna karşılık sermaye sahiplerinin de Gazze'de, Batı Yaka'da iş alanları açmalarını teşvik etsin. Hayır sahipleri oralarda iş kurmak isteyenlere iyilikte bulunsunlar. Böylece Filistinli her sabah ve akşam söz konusu işkence kapılarından geçmeye, geçtikten sonra da kendi öz yurdunu işgal eden siyonist işgalcinin boyunduruğu altında adeta bir köle gibi çalışmaya mecbur kalmasın. Sözünü ettiğimiz "İ'tilafu'l-Hayr" çalışmasıyla ilgili bilgilere Internet'ten www.101days.org adresinden ulaşabilirsiniz. IHH'daki kardeşlerimizin de irtibat kurmanızda yardımcı olabileceklerini sanıyorum.
  Iraklı Müslümanı, saldırgan ABD'nin kuklası olarak kurulmuş yönetimin silahlı güçlerine katılmaya mecbur kalmaktan kurtarmak için bir şeyler yapılabilir. Çözüm onları imha etmek veya "ne yapsınlar başka çıkış yolları yok" diyerek meşru olmayan bir fiile gerekçe oluşturmak değil önlerine alternatifler koymaya çalışmak olmalıdır.



 2. 2
  DR.MATRİX
  Özel Üye

  --->: Ramazan ve Yardımlaşma

  Reklam



  sağoıl hakan kardeş Ramazanın yaklaştığı bu günlerde güzel bir paylaşımdı







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi