Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi

  Reklam  Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi

  Forum Alev
  Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi

  1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazeteciler Günü ile İlgili Genel Bilgi

  Reklam  Gazeteciler Günü 1961 den sonra 71 yılına kadar bayram olarak kutlandı sonraları basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle çalışan gazeteciler günü olrak kutlandı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi