Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı

  Reklam  Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı

  Forum Alev
  Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı

  Yüzyıldan fazla bir geçmişi olan Türk müzeciliği ilk zamanlar yalnız İstanbul’da ve belirli bir kesime seslenirken sonradan yurt düzeyine yayılmıştır. Bugün çağdaş batılı müzelerle boy ölçüşecek düzeye erişmiştir. Uzun bir süre camilerde, medreselerde, yıkık binalarda çeşitli zorluklarla müzeciliğimizi sürdüren Anadolu'nun müzecilerine bugün çok şey borçlu olduğu-muzu belirtmeliyiz.


  Eski ve yıpranmış müzelerimizin yerine kültür birikiminin zengin olduğu il ve ilçelerde yapılan yeni modern müzelerimiz o kadar çoğalmıştır ki ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler bile bu gelişmeyi şaşkınlıkla karşılamaktadırlar. Bu çoğalma Türkiye'de turizmin gelişmesine bağlanabilir.. Ya da kalkınma harekelerinin normal sonucu olarak kabul edilebilir.

  Devletin bunca katkı ve ilgisine rağmen halkımızın müzelere olan ilgisi üzülerek belirtelim ki aynı oranda olmamıştır. Özellikle büyük müzelerimizde yerli ziyaretçi sayısı yabancılardan çok az olmuştur. Bunun nedenleri arasında on beş, yirmi yıl öncesine kadar özellikle Anadolu müzelerinin elverişsiz yapılarda ve tamamen bir depo görünümünde olmaları ve bu durumun insan üzerinde yarattığı kötü iz olabilir. Durum şimdi öyle değildir.

  Müzeler artık geçmişle aramızda kültür köprüsü kurulan eğitim yerleri olmuştur. Günümüzden yüzlerce yıl önce yaşamış insanların kültürleri, yaşayış biçimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Müzeler yalnız geçmişteki kültür varlıklarının sergilendiği yer değil, aynı zamanda Etnografya, fen, doğa ve folklor müzelerinde yakın geçmişin sanat ve zeka ürünlerinin ortaya konduğu yerlerdir.

  Müzelerimizin görevlerinden biri kültürel varlıkları korumak ise diğeri eğitimdir.

  Polonya’daki bir müzenin önündeki şu yazı müzenin önemini çok güzel açıklıyor «Geçmiş, gelecek içindir»

  Sabahattin TÜRKOĞLU 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Müzeler Haftası ile ilgili Yazılar - Müzeler Hakkında Yazı

  Reklam  Müzeler dünyada kültür ve sanat etkinliği açısında en önemli etkinlik mekanlarından birini oluşturur. Bu nedenle geçmişin capcanlı ayakta durduğu müzelere ziyarette bulunmalı ve korumalıyız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi