Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi

  Reklam  Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi

  Forum Alev
  Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi

  Babalar Günü Tarihi


  Birçoğunuz belki de, Babalar Günü'nün bir tarihçesi olduğunu bilmiyor ve Anneler Günü'ne karşılık ortaya çıktığını zannediyordunuz. O halde biraz şaşıracaksınız…Çünkü, annelerinki kadar eskilere dayanmasa da, babalara ait bu günün de 90 yıllık geçmişi var.

  Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasının Pazar günü kutlanan Babalar Günü için iki ayrı kaynak gösteriliyor. Kimi araştırmacılar tarih belirtmeksizin, Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin, annesi öldükten onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

  Diğer bir kısmı ise, 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un, altıncı çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

  İddiaların hangisi doğru bilemiyoruz ama, Babalar Günü'nün ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane kentinde kutlandığı, o tarihten sonra da ABD'nin diğer eyaletlerine yayıldığı kesin bilgiler arasında. Resmi başlangıcı ise 1924 yılında, ABD Başkanı Calvin Coolidge yaptı ve bu girişimi desteklediğini halkına açıkladı. 1966 yılına gelindiğinde, o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildirge yayınladı.

  Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise bambaşka… Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü Pazar'ına denk gelen günde kutlanacak.

  Yakınınızda ya da uzaklarda... Babanıza bugün sesinizi duyurun. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Babalar Günü Anlam ve Tarihçesi

  Reklam  Aile bireylerine verdiğimiz değerin temsili bir gün içinde kutlanmasıdır.Babalarımızın bizim için gösterdikleri çabaları takdir etme günüdür.Aslında her gün takdir ederiz ama bir günlüğüne bile olsa onları sevindirmek ve saygı göstermek onları mutlu edecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi