Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı

  Reklam  Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı

  Forum Alev
  Bir Çanakkale Kahramanı: Seyit Onbaşı  Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi.

  Seyit, 1909 yılının Nisan ayı başlarında askere alındı. 1912'de Balkan Savaşları'na katıldı. Savaş bitiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde görev aldı. Çanakkale Savaşları'nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdırdı.
  18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda ayakta kalabilen tek top vardı onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı.
  Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne döndü. sanatı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etti.

  1934 tarihinde yürürlüğe konan soyadı yasasıyla "Çabuk" soyadını aldı. 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etti. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı

  Reklam  Çanakkale savaşının kazanılmasında önemli bir isim olan Seyit Onbaşı 215 kilogramlık top mermisini tek başına kaldırarak İngiliz savaş gemisini vurmuş ve batmasını sağlamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi