4 Büyük Halife...

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Bölümünden 4 Büyük Halife... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi112
  Yeni Üye
  Reklam

  4 Büyük Halife...

  Reklam  4 Büyük Halife...

  Forum Alev
  4 Büyük Halife Hakkkında Bilgiler

  Ebu Bekir (Arapça: عبد الله بن أبي قحافة عثمان بن كعب التيمي القرشي أبو بكر الصديق) (tam adı: Abdullah bin Kuhafe bin Kaab et-Teym el-Kureyş, Ebu Bekir es-sıddık) (d. 573 - ö. 23 Ağustos 634), Muhammed sonrası islam toplumunda liderlik ve yöneticilik yapması ve bu sebeple Muhammed'in halefi olması kendisine ilk halife ünvanını kazandırmıştır. Müslümanlıktan önceki ismi Abdülkâbe'dir.[kaynak belirtilmeli] Müslüman olduktan sonra Muhammed, Ebu Bekir'e Abdullah ismini vermiştir. Sünni inanışına göre Muhammed'in en iyi dostudur.

  Ömer bin Hattab, (581-644) (Arapça: عمر ابن الخطاب) İslam Devleti'nin Ebu Bekir'den sonraki hükümdarı (634-644). Sünni inancına göre dört Raşit Halife'nin (Hulefa-i Raşidin) ikincisidir. Şiâ halifeliğini tanımaz. Sahabe ve Aşere-i Mübeşşeredendir. Zaman zaman Sünni Müslümanlar Ömer bin Hattab'ı "Ömer-el Faruk" (عمر فاروق) diye anarlar.

  Osman bin Affân veya Osman ibn Affân, (Arapça: عثمان بن عفان) (d. 580 - ö. 17 Temmuz 656) Dört Büyük Halife'den üçüncüsü olan sahabi ayrıca cennetle müjdelelen on sahabeden biridir. 644 yılından 656'daki öldürülmesine kadar, 12 yıl boyunca, halifelik yapmıştır; Dört Büyük Halife'den en uzun süre halifelik yapan odur.[1] Şiâ'da halifeliği kabul edilmeyen sahabedendir; zîrâ Şiî inancına göre hüküm sürmesi gereken ilk halife Ali'dir. Ümeyyeoğullarından olan Osman'ın künyesi İslam peygamberi Muhammed'in kızı Rukiyye'den olan oğluna nispetle Ebû Abdullahtır. Bunun dışında Ebu Leyla olarak anıldığı da olurdu.

  Ali bin Ebû Tâlib yada kısaca Ali (Arapça: علي بن أﺑﻲ طالب‎) (d. 599, Mekke - ö. 661, Kufe), İslam Devleti'ni 656-661 yılları arasında yönetmiş, 4. İslam halifesidir. Ayrıca İslam dininin Şiilik mezhebindeki On İki İmam'ın ilkidir.

  İslam dininin peygamberi Muhammed'in yanında büyümüştür. Aynı zamanda da Muhammed'in amcasının oğlu ve damadıdır. Ehl-i Beyt'ten kabul edilir.

  Ali, İslam dininin Alevîlik mezhebinde tarihsel kişiliği yanında, kendisine mitolojik özellikler de atfedilerek yüceltilen bir kişidir.
 2. 2
  unal07
  Yeni Üye

  Reklam  Bu tür konulari paylastigin icin sagolasiniz......... 3. 3
  emre11
  Yeni Üye
  Ellerine saglik 4. 4
  Hozukcan
  Emekli
  teşekurler kardeş

 5. 5
  şair_ömer
  Yeni Üye
  şahane olmuş kardeş ellerine sağlık

 6. 6
  driwer
  Üye
  konu açılalı epey olmuş ama biz yeni gördük eline sağlık

 7. 7
  ysre18
  Yeni Üye
  Eyvallah EmeĞİne SaĞlik

 8. 8
  Hasret-Ateşi
  Üye
  Paylaşım İçin Teşekkürler Emeğine Sağlık

 9. 9
  Ziyaretçi
  bin aydan hayırlı bu geceniz mübarek olsun kardeşlerim

+ Yorum Gönder
4 büyük halife,  4 buyuk halife,  4 büyük halife hakkında bilgi,  dört büyük halife hakkında bilgi,  dort buyuk halife
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi