Photoshopta siyah beyaz resim renklendirme...

+ Yorum Gönder
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden Photoshopta siyah beyaz resim renklendirme... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Photoshopta siyah beyaz resim renklendirme...

  Reklam



  Photoshopta siyah beyaz resim renklendirme...

  Forum Alev
  Renklendirme çok sabır isteyen ve bir o kadar da zevkli bir tekniktir. Renklendirme sayesinde elinizdeki eski ve renksiz resimleri günümüze taşıyabilir, renkli resimleri bambaşka renklere bürüyerek değişik bir hava katabilirsiniz. Çok zor gibi görünmesine rağmen renklendirme 3-4 işlemin tekrarından ibarettir.

  1.YÖNTEM

  1. Öncelikle renklendirmek istediğiniz resmi açın. Menüden IMAGE>MODE>RGB olup olmadığını kontrol edin. Renksiz resimler genelde GRAYSCALE modda olacağından renklendirmek için bunu RGB moduna çevirmemiz gerekir.


  Şimdi Quick Mask Araçını (Q) seçiyoruz. Bu araç sayesinde renklendirmek istediğimiz bölümleri kolayca seçebiliyoruz. Yalnız ilk kullanım için bazı ayarlar yapmamız gerekecek, o yüzden Quick Mask Tool'un simgesine çift tıklıyoruz (resim.1), şekildeki ayarları yapıyoruz(resim.2). Buradaki Color değeri seçim yaptığımız bölgenin ne renkte gözükeceğidir. Seçtiğiniz rengin önemi yoktur, kırmızı yada mavi kolaylık sağlar. Opacity ise seçimin belirginliğini ayarlar. 30-60 arası bir değer uygundur.


  2.Şimdi araçlardan Brush'ı seçiyoruz (B) ve ilk renklendireceğimiz bölgeyi boyuyoruz. Aslında buradaki işlemde brush ile boyama değil seçim yapmış oluyoruz. Mesela turuncu yapmak istediğimiz bölgeleri birlikte seçebiliriz. Yaptığınız seçim aşağıdaki gibi gözükecektir(eğer mavi rengi seçtiyseniz)



  3. Seçmek istediğiniz bölgeyi seçtikten sonra tekrar Q'ya basarak Standart Mod'a geçiyoruz. Az önce mavi ile gözüken bölge şimdi seçili durumda gözükecektir. Şimdi yapacağımız işlem farklı sürümlerde farklı olacağından 2 farklı yol belirticem. Sürümünüze uyanı uygulayın.
  a) Layer sekmesindeki oka tıklayarak çıkacak menüden NEW ADJUSTMENT LAYER'ı seçin. Açılacak pencerede TYPEColor Balance'ye getirin. Opacity'sini 50-80 arasında verin. Burada opacity seçtiğiniz bölgedeki gölgeleri ve tonlamaların belirginliğini ayarlar.
  b) Menüden LAYER>NEW ADJUSTMENT LAYER>COLOR BALANCE seçebilirsiniz yada pratik olarak Layer sekmesinden () simgesine tıklayın ve buradan COLOR BALANCE'ı seçin.
  Şimdi vermek istediğiniz renge göre ayar çubukları ile oynayın. Shadows, Midtones ve Highlights şeklinde 3 bölüm olduğuna da dikkat ediniz. Prewiev seçeneğini aktif ederseniz yaptığınız değişiklikleri resim üstünde görebilirsiniz. İşlemi bitirip Tamam dediğinizde. Bu şeklilde bir sonuca ulaşırız.


  4. Şimdi başka bir bölümü renklendirmek için LAYER SEKMESİ'nde asıl resmin olduğu layera tıklıyoruz ve tekrar Q'ya basarak Quick Edit Moda geçiyoruz. 2.ve 3. işlemi tekrarlıyoruz. Renklerimizi ayarlıyoruz.
  İpucu 1: Eller, ayak ve yüz gibi deri rengine sahip yerleri seçim yaparken birlikte seçin. Ton yakalama için kolaylık sağlayacaktır.
  İpucu 2: Renklendirme sonunda fikriniz değişir ve bir önceki rengi değiştirmek isterseniz, sadece o rengi uyguladığınız layerı silin ve tekrar uygulayın.
  Öğrenmeniz gereken teorik bilgi bu kadar. En başta da dediğimiz gibi renklendirme tekniği 3-4 işlemin tekrarından ibarettir. Sadece sabır ister, çok kolaydır. Renklendirme işlemi bittikten sonra dilerseniz IMAGE>ADJUST bölümündeki CURVES, LEVELS ve CHANNEL MIXER bölümlerindeki ayarlarla oynayarak resim üzerinde daha gerçekçi etkiler yakalayabilirsiniz.

  2.YÖNTEM
  Renklendireceğiniz bölümleri Pen Tool ile seçip renklendirme yapabilirsiniz.




 2. 2
  bilo131
  Yeni Üye

  --->: Photoshopta siyah beyaz resim renklendirme...

  Reklam



  bende resimleri yenilemelisin gözükmüyo







+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi