Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları

+ Yorum Gönder
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları

  Reklam  Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları

  Forum Alev
  Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları
  Photoshop Layer Palette – Photoshop Katman Paleti Açma – Kapatma

  Layer-Katman Paleti kapalı ise açmak için Window > Layers yolunu izleyebilirsiniz.
  Yeni Layer-Katman Oluşturma

  Photoshopta yeni bir layer-katman oluşturmak için, Shift+Ctrl+N tuş kombinasyonuna basabileceğiniz gibi, Layer >New > Layer yolunu da kullanabilirsiniz. Bu yolları kullandığınızda karşınıza aşağıdaki gibi ufak bir pencere açılır.

  Eğer bu pencere açılmadan, direkt olarak yeni layer-katman oluşturmak isterseniz, Shift+Ctrl+ Alt + N tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Böylece yeni katman yukarıda gösterilen ufak pencere açılmadan direkt olarak oluşturulacaktır.
  Layer-Katman Kopyalama

  Oluşturduğunuz katmanı kopyalamak için Ctrl + J tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan mouse ile seçtiğiniz katmanın kopyalanmasıdır. Layer-Katman penceresinden hangi katman seçili ise, Ctrl+J’ye basmanızdan sonra o katman kopyalanır.
  Yukarıda yarattığımız “Layer 1″ seçili iken kopyalama işlemi aşağıdaki gibidir;

  Background-Arka plan seçili ilen kopyama işlemi aşağıdaki gibidir;
  Tüm Katmanları (Layer) Bir Kerede Seçme

  Bazı durumlarda katmanlarımızı çoğaltmak ya da bir grup içinde tutmak için tüm katmanları seçmemiz gerekebilir bunun için, Ctrl + Alt + A tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz husus, yaptığımız bu işlemin arka plan hariç tüm katmanları seçecek olmasıdır. Bu özellik Photoshop CS2 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
  Benzer Katmanları (Layer) Bir Kerede Seçme

  Mesela çalışmanızda bütün yazı katmanlarını seçmek istediniz, o zaman bu kısayol çok işinize yarayacak. Herhangi bir yazı katmanına sağ tıklayıp, açılan menüden “Select Similar Layers” linkine tıklamanız yeterli. Bu özellik Photoshop CS2 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
  Birden Çok Katmanı (Layer) Seçme

  Bu işlemi gerçekleştirmek için, Shift tuşunu basılı tutup, istediğiniz katmanların en altındaki ve en üstündeki katmanlara 1er kere tıklamanız yeterli olacaktır. Örneğin aşağıda, ben Shift tuşuna bastıktan sonra önce Background Layer 2′ye sonra Background Layer 7′ye tıkladım. Yine bu özellik Photoshop CS2 ve üzeri versiyonlarda çalışır.
  Birden Çok İstediğiniz Katmanı (Layer) Seçme

  Seçecek olduğunuz katmanlar alt alta olmayabilir, karışık düzende olabilir. Bunun için de, “Ctrl” tuşuna bastıktan sonra, istediğiniz katmanlara tıklamanız yeterli olacaktır.

  Örneğin yukarıda ben Ctrl tuşuna bastıktan sonra, Background copy, Background copy3, Background copy4 … katmanlarına tıkladım.
  Katmanları (Layer) Gösterme / Gizleme

  Çalışmanızda çok fazla öğe varsa, zaman zaman bazılarını görmezden gelmek isteyebilirsiniz. Bunlar sağlıklı bir çalışma ortamı açısından gerekli olabilir. İstediğiniz katmanları gizlemek için, yapmanız gereken aşağıda da gördüğünüz gibi katmanın yanında bulunan “göz” simgesine tıklamanızdır.

  Yukarıdaki örnekte ben background copy ve background copy 2 katmanlarını gizledim. Gizlediğiniz katmanları tekrar göstermek için yine aynı yere tıklamanız yeterli olacaktır.
  Seçili Katmanları Gruplamak

  Bazı çalışmalarda onlarca katmanlarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu çözmek için alakalı katmanları bir grup içinde toplayabilirsiniz.
  Bunun için katman pencerenizin altındaki aşağıda da gördüğünüz “Create a new group” yani “yeni grup oluştur” sekmesine tıklamanız yeterlidir ya da Layer > New > Group yolunu da kullanabilirsiniz.

  Bu işlemden sonra yeni grubunuz oluşmuş olacak.

  Yukarıda anlattığım gibi “Ctrl” tuşuna basılı tutarak istediğimiz katmanları seçebilir, sürükle – bırak işlemi işlemi ile seçtiğimiz katmanları oluşturduğumuz grubun içine taşıyabiliriz.

  Artık “Group 1″ adı verilen grubumuza tıklayarak, grubumuzu açıp, kapatabiliriz.
 2. 2
  mengi54
  Üye

  --->: Photoshop Katmanları (Layer) Temel Kısayolları

  Reklam  Ellerine saglik kardes 3. 3
  ahmet_19
  Üye
  teşekkürler eline sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi