Kahvenin Yararlari

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Kahvenin Yararlari ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kahvenin Yararlari

  Reklam  Kahvenin Yararlari

  Forum Alev
  Kahve, agri kesicilerin etkisini %40 oraninda artiriyor. Özellikle migrene karsi, diger ilaçlarla birlikte kafein de reçeteye ekleniyor.

  Seker hastaliginin erken uyari sinyali olarak kabul ediliyor. Seker komasinin esigine gelmis hastalar, bir-iki fincan kahve içtikten sonra titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor.

  Kahveyle gögüs kanseri arasindaki iliski en çok arastirilan alanlardan birini olusturuyor. 1980'lerde son derece olumsuz raporlar yayindi, ancak 1988'de arastirmacilar, kahveden korkmaya gerek olmadigina karar verdiler. Hatta arastirma raporlarindan birinde kahvenin kötü huylu tümörleri küçülttügü bile belirtildi (ancak günde bes koca fincan içmek kaydiyla). Bugün ise korkular halen geçerli, çünkü bazi bilim adamlarina göre kahve iyi huylu tümörlerin büyümesine yol açiyor.

  1981 yilindaki bir arastirmaya göre kahve, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biriydi. Ancak zaman içinde bu görüs tersine döndü. Yeni arastirmalar, kahvenin pankreasta kanseri önleyici etkisi oldugunu ve hatta bagirsaklarda da tümör olusumunu önledigini gösteriyor.

  Kahvenin kalsiyum kaybina yol açip açmadigi (özellikle kadinlar için tehlikeli), dolayisiyla kemik erimesi ve kirik riskini artirip artirmadigi arastiriliyor. Genç kadinlar için günde bir fincan kahvenin zarari yok, ancak yasli kadinlar için ayni durum söz konusu olmayabilir.

  Günde üç fincan kahve, astim tehlikesini azaltiyor ve gögüs hiriltilarini azaltiyor.

  Sabah kahvesinden sonra çarpintiniz olabilir, ancak bu geçici ve tehlikesiz bir durum. Bu yilki son arastirmaya göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artisi tespit edildi, ancak geçen yilki baska bir arastirma bunun tersini söylüyor. Sonuç: her iki durumda da kahvenin marjinal etkisi var.

  Kahve sizi daha uyanik ve dikkatli tutabilir, ancak bazi arastirmalar kahvenin bilgileri algilama gücünü azalttigini gösteriyor. Olumlu etkiler bin fincandan sonra ortaya çikiyor (sigara içenlerde biraz daha güçlü, çünkü kafein sigara içenlerde metabolizmaya daha çabuk karisiyor).

  Kahvenin uyku kaçirdigini herkes biliyor, ancak bu etki zannettiginizden daha uzun sürüyor. REM uykusu sirasinda rahatsizlik yaratiyor.

  Eski arastirmalar, kahve içenlerde kolesterol düzeyinin daha yüksek oldugunu gösteriyordu. Ancak 1970'lerden sonra kahve ile kolesterol arasindaki bag ortadan kaldirildi. Ancak kalbi kahveden korumak için filtre kahve içmek gerekiyor. Filtre, kolesterole yol açan kimyasallara geçit vermiyor.

  Bir arastirmaya göre asiri alkol tüketenler, günde dört veya daha fazla fincan kahve içtigi takdirde siroz ihtimali %80 oraninda azaliyor.

  Bir arastirmaya göre günde üç fincandan fazla kahve içen kadinlarin dogurganlik orani %27 azaliyor. Asiri miktarda kahve tüketiminin düsüklere ve bebegin kilo kaybina yol açtigi da öne sürülüyor.

  Kahve, bagirsaklari harekete geçiriyor. Bu da midenin besinler sindirilmeden bosalmasi anlamina geliyor, ancak saglik açindan bir felaket olarak görülmüyor. Kahve, gastrik asit salgilanmasina yol açiyor, ancak süt ve biranin yarisi kadar bir düzeyde.

  Yeni bilgilere göre kahvenin depresyona karsi etkisi var. Bazi durumlarda intihari önleyecek kadar güçlü bir etki. Günde iki-üç fincan kahve çok yararli.

 2. 2
  LoveNess
  Bayan Üye

  --->: Kahvenin Yararlari

  Reklam  Kahvenin kalsiyum kaybina yol açip açmadigi (özellikle kadinlar için tehlikeli), dolayisiyla kemik erimesi ve kirik riskini artirip artirmadigi arastiriliyor. Genç kadinlar için günde bir fincan kahvenin zarari yok, ancak yasli kadinlar için ayni durum söz konusu olmayabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi