İstenmeyen Kokular

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden İstenmeyen Kokular ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İstenmeyen Kokular

  Reklam  İstenmeyen Kokular

  Forum Alev
  ISTENMEYEN KOKULAR

  Sogan kokusunu ellerinizden çikarmak için, evvelden hasladiginiz patatesi mutfaktaki isiniz bitince elinize sürerek bes dakika kadar ovabilirsiniz.


  Kaz, ördek ve av hayvanlarinin eti agir kokulu olanlarin, bu kokularini gidermek için unla ovalamak ve yarim saat kadar unun içinde birakmak lazimdir. Av etinin hangisi olursa olsun firinda pisirmeden önce evvela haslamali, sonra sogan suyu, tuz, biber, arzu edilen baharati karistirip, haslanmis etin etrafina sürmeli, en son olarak da yumurta sarisini yogurtla karistirip eti bu karisima bulayip, yaglanmis tepsiye koyup firina sürmelidir.

  Uzunca bir süre kullanilmayan eski çaydanliklar, zamanla pek de hos olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için en kolayi, içine bir parça kesme seker koymaktir.
  Karnabaharin haslama suyuna bir miktar süt katarsaniz kar gibi beyaz oldugunu, hem de kötü kokmadigini farkedeceksiniz.

  Kereviz pisirirken kokusunu almak için içine biraz lahana tursusu koyun. Tursu, kerevizin kokusunu alacaktir.

  Lahananin piserken pek de hos olmayan bir kokusu vardir. Bunu önlemek için, lahanayi pisireceginiz tencerenin içine, biraz ekmek içi koymak yeterlidir. Yemege karismamasi için, ekmek içlerini küçük, temiz bir torba içinde koymaniz, sonra alip atmaniz da size büyük kolaylik saglayacaktir.

  Ellerdeki sarimsak kokusunu çikarmak için avucunuza biraz tuz alip, hafifçe nemlendirdikten sonra iyice ovalayin. Sabunla da iyice yikarsaniz sarimsak kokusunun çikmis oldugunu göreceksiniz. Hatta sogan ve balik kokusunun da.

  Sogan soymaya baslamadan önce parmaklarinizi sirkeye batirirsaniz, sogan kokusunun elinize bulasmadigini göreceksiniz.

  Balik kokusunu tabaklardan, çatallardan, biçaklardan çikarmak hiç kolay olmaz.Balik kokusunu çikarmak için yikama suyunun içine bolca kahve telvesi atin. Telve balik kokusunu emecektir. Sonra bildiginiz gibi bolca suyla durulayin.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: İstenmeyen Kokular

  Reklam  Mutfakta istenmeyen kokuların giderilmesi değişik yollar ile giderilmektedir.Bunların başında evde limon yada portakal kabuklarını tavaya koymak ve ısıtmak gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi